Türk Dünyasının Büyük Şairi Şehriyar

0
82

Asıl Adı: Seyid Muhammed Hüseyin Behcet-i Tebriz’i

1906 da Tebriz de doğdu

18 Eylül 1988 de vefat etti

İran’da ki Azerbaycan Türklerindendir. İlk tahsilini Tebriz de tamamlayan Hüseyin Şehriyar, Farsça, Arapça ve Fransızca dillerini öğrenmiştir. Farsça ilk şiirleri 1920 de “EDEP” adlı dergide yayımlanmıştır. Liseyi ve tıp fakültesini Tahran da okumuştur. Fakültede okurken ders verdiği Süreyya adlı bir kız ile aşk yaşadığı için son sınıfta bitirme sınavlarına katılamadı. Süreyya ya âşık olan İran sarayına yakın bir ailenin oğlu olan Alihan Pehlevi ve o dönemin vezirinin araya girmesi ile Şehriyarı hapse attırırlar sonra Nişabur a sürgüne gönderirler. Sürgüne gönderilmeden önce Süreyya ya haber gönderir onun ile gelmesi için sabaha kadar bekler ve Süreyya gelmez kalbindeki bu hüzünle Nişabur a gider. Nişabur ve Horasan da memurluk yapar aynı zamanda edebiyat ile ilgilenir ve şiirler yazar. Şairliğin ilk yıllarında Behçet mahlasını kullanmıştır. Etkisinde kaldığı Hafız –ı Şirazenin divanından falına bakmalarını istemiştir. Falda çıkan beyitte bulunan Şehriyarı mahlası olarak seçmiştir.

Annesinin yazdığı şiirleri anlamadığını söylemesi üzerine Azerbaycan Türkçesi ile şiirler yazmaya başlar. 1950 de Heydərbabaya Salam adlı şiirini yazar. Türkçe yayının yasak olduğu bu dönemde şiir büyük ilgi ile karşılanır bu yüzden Tahranda basımına izin verilir. Heydərbaba şiiri Azerbaycan kültürünü sanatkarane biçimde anlattığı için yerelden evrensele ulaşmıştır. Babasının ölümünden sonra Tebriz e geri döner. Babasından sonra annesinin ölümü ile zor günler yaşar. İlkokul öğretmeni olan Azize Hanım ile evlenir ve 4 çocuğu olur. Kendisinden 35 yaş küçük olan eşi kalp krizi geçirerek ölür. “Varlık” dergisinde şiirleri yayımlanmıştır. Türk dünyasını özellikle Azerbaycan edebiyatını yücelten eserler yazmıştır.

 

Türk dünyasının önemli şairlerinden olan Şehriyar ömrünün son yıllarını hastalıklarla geçirmiştir ve Tahran da vefat etmiştir. Vasiyeti üzerine Tebriz e gömülmüştür. İran da ölüm yıldönümü “Milli Şiir Günü” olarak kutlanmaktadır.

Önemli şairlerden olan Şehriyarın hayatında onu günden güne eriten olumsuzluklar yaşaması onu derinden etkilemiş ve bu kadar güzel ve anlamlı eserler yazmasına da sebep olmuştur.

Bu kadar zor günler geçirmesine ve dönemin baskılarına rağmen kendi kültürünü yaşamaya ve yaşatmaya çalışmıştır

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here