Türk Dermatolog Hulusi Behçet

0

Hulusi Behçet Kimdir ?

Hulusi Behçet 20 Şubat 1889 tarihinde İstanbul’da doğmuş ve ilk kez burada dünyaya gözlerini açmıştır. Tıp öğrenimini çok genç yaşta tamamlamayı başaran Hulusi Behçet tıp öğrenimini bitirdiğinde henüz 21 yaşındaydı. Mezun olduktan hemen sonra göreve başlayan Behçet’in ilk görev yeri ise Gülhane Dermatoloji kıliniğidir. Burada 4  yıl boyunca görev yapan Hulusi Behçet daha sonra 1914 yılında Kırklareli Askeri hastanesi baş hekim muavinliğine tayin edilmiştir. Burada da 4 yıl görev yapan Behçet daha sonra buradan da Edirne Askeri hastanesi dermatoloji uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. 1918 yılında Budapeşte ve ardından Berlin Hastanesi’nde çalıştı. 1919 yılında ise yurda geri dönmüştür.

Hulusi Behçet bir süre çalışmalarına kendi başına devam ettikten sonra 1923 yılında Has köy zührevi hastalıklar Hastanesin de baş hekimlik görevine tayin edilmiştir. Ardından buradan Guraba Hastanesi dermatoloji uzmanlığına nakledilmiştir. Bu dönemde soyadı kanunu çıktı ve Hulusi Bey parlak ve çok zeki anlamına gelen Behçet soy adını aldı. Üniversite reformu ile birlikte 1933 senesinde deri hastalıkları ve frengi kliniğine Profesör olarak atanmıştır. Hulusi Behçet Türk akademisi tarihinde Profesör ünvanını alan ilk kişidir.

Hulusi Behçet dermatoloji de pek çok konuyu ayrıntılı bir şekilde incelemiştir. Yaptığı araştırmalar sonucu  şark çıbanı adlı hastalıkta çivi belirtisinin bulunduğunu belirtmiş ve bunu Çeşitli dergi ve gazetelerde ara sıra ise düzenlenen dernek konferanslarında bulduğu bu bulgulardan bahsetmiştir. Ve bu konunun ısrarla üzerinde durmuştur. Ancak dünyanın ileri gelen araştırmacıları Hulusi Behçet’in ısrarla üzerinde durduğu bu konu hakkında herhangi bir şey söylememiş ve yazdıkları yazılarında da bu konuya yer vermemişlerdir.

Yine bu yıllarda ayrı bir konu hakkında da araştırmalarda bulunan Hulusi Behçet Arpa Uyuzları konusunda pek çok yazı kaleme almıştır. Hatta yurdumuzda bulunan parazitlerin tür ve cinslerini de saptamıştır. Araştırmalarında, gözlemlerine de yer veren ünlü Profesör arpa çuvallarını taşıyan işçilerin arpa uyuzuna yakalanmamak için denize girdiği gözlemini de yazdığı kitapların da belirtmiştir. Bu çalışmasını tamamladıktan sonra incir determiniti üzerine çalışmalara başlayan Hulusi Behçet senelerce incir determiniti üzerine araştırmalar da bulundu bu determinit hakkında çeşitli makale ve yazılar yazarak bu determinitin Fransa ve Amerika da tanınmasına yardımcı olmuştur. Ardın daha sonra Fransa da çeşitli konferanslar verme başarısını da göstermiştir.

Hulusi Behçet’in hayatında ki asıl dönüm noktası bu yıllardan sonra yaptığı bir araştırma ile olmuştur. Behçet 21, 7, ve 3 yıl boyunca takip ettiği üç hastada ağız ve genital bölgede aftöz belirtileri gözlerinde ise çeşitli bulgular olduğunu saptar. Ve bulduğu bu bulguların yeni bir hastalık olduğununa inanır. 1937 yılında bulduğu bu bulguların dünya çapında üne sahip olan iki dergide yazar ve yayınlar. Daha sonra ise bulduğu bu bulguların Paris’te bir toplantı da sunar. 1938 yılında ise bulduğu bu bulguların daha detaylı bir şekilde dergide yayınlar. Hulusi Behçet’in bu çabaları karşılığını verir ve yapılan başka bir araştırmada bir bilim adamı da aynı bulgulara rastladığını açıklar. Ve bulunan bu yeni hastalığa ” Morbus Behçet, Trisymptom Behçet” adları verilir

Bilim dünyasına adını altın harflerle kazınan Hulusi Behçet 1948 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here