Türk Arkeolog ”Jale İnan”

0

Jale İnan Kimdir ?

Kadın arkeologlarımızdan biri olan Jale İnan 1 Şubat 1914 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk arkeolog Side ve Perge’de kırk yılı aşkın bir süre boyunca buralarda kazılar düzenleyerek iki kentin ortaya çıkarılmasına sağlamış ve burada bulduğu şehir ve tarihi eserlerin bazılarının restoresi ve onarımında büyük bir katkıda bulunmuştur. Bulduğu bu buluntulardan Side de bulduğu bazı buluntular ve tarihi eserler Agora Hamamı’nda bulunan modern bir müzede sergilenmesi için de ön ayak olmuştur.

Aslında Jale İnan’ın arkeolojiye merakı ve kattıkları pekte rastlantısal değildir. Çünkü Jale İnan’ın babası Aziz Oğlan da arkeoloji meraklısı biriydi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin de müdürlüğünü yapmaktaydı. Jale İnan ilkokulu ve ortaokulu yaşadığı semtte okuyup tamamladıktan sonra lise öğrenimine başladı. Lise öğrenimini Eren Köy Kız Lisesi’nde bitiren İnan, daha sonrasında küçük yaşlardan itibaren meraklısı olduğu arkeoloji alanında eğitim almaya karar verdi. Güzel bir arkeoloji eğitimi almak için Almanya’nın yolunu tuttu ve tam 8 yıl boyunca 1935-1943 yılları arasında Berlin Üniversitesi ve Münih Üniversitesi’nde arkeoloji ile ilgili eğitimi aldı. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra 1943 yılında Münih Üniversitesinde doktorasını yapan İnan, bu eğitimini de tamamladıktan sonra yurda geri dönmüştür. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Tarihi Kürsüsünde asistan olarak göreve başladı, 1944 yılında dünya evine girerek mühendis olan Mustafa İnan ile evlendi. 1946 yılında Arif Müfit Mansal Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nü kurunca buraya geçiş yapan Jale İnan, 1953 yılında doçentliğe layık görülmüştür. Bundan tam on yıl sonra 1963 yılında ise profesör olmayı başarmış, 1975 yılında hocası Mansal’ın ölümünün ardından kürsü başkanlığı görevini üstlenmiş ve tam 8 yıl boyunca bu görevde bulunmuştur. 1983 yılında bu görevde emekliye ayrılan İnan emeklilik yıllarında da boş durmamış ve Side de yapılan Apollon Tapınağı onarım çalışmalarına katılmış ve bu çalışmalara başkanlık etmiştir.

Yaşamı boyunca pek çok kazıya katılan Jale İnan, 1946 yılında Side’de ve Perge’de yapılan kazı çalışmalarına katıldı, bu kazı çalışmalarında ikinci başkan olarak görev yapmıştır. Bu çalışmalarda uzun yıllar görev aldıktan sonra tam yedi yıl boyunca 1973-1980 yılları arasında Side’de ki çalışmalara bu kez başkanlık yapmıştır. 1975-1987 yılları arasında da Perge’de ki kazılara başkanlık eden Jale İnan, bu kazı çalışmalarının dışında bir tane de arama kurtarma çalışmasına katılmıştır. Daha sonrasında ise 1972-1979 yılları arasında yapılan Antalya Manavgat’ta bir kazı düzenleyerek Pamfilya Seleukeiası kentinin agorasını ortaya çıkarmıştır.

Jale İnan yapmış olduğu bu çalışmalar ve Türk tarihine yapmış olduğu katkılar sayesinde 1975 tarihinde Türk Tarih Kurumunun asıl üyeliğine seçilmiştir. Ayrıca Berlin Arkeoloji Derneği, Berlin Arkeoloji Enstitüsü ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün de üyeleri arasındadır. Roma dönemi heykelciği alanında yapmış olduğu araştırmalarla aydın kesimin takdirini toplayan Jale İnan’ın iki cilt halinde bulunan Türkiye’de Roma ve Erken Bizans Portre Heykelciği adlı çalışmalarında bulunmaktadır. Jale İnan 27 Şubat 2001 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Kerem Aşıgül

Marmara Üniversitesi / İşletme
Okur ve Yazar
Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here