Turizm Şehri : Fethiye

0

DOĞA HARİKASI FETHİYE

Fethiye mendos dağının eteklerinde adını verdiği körfezin çevresine yerleşmiş şirin bir Akdeniz şehridir. 3. jeolojik zamanda meydana gelen çökme ve yükselmelerle oluşan yüksek sıra dağlar ve dağların eteklerindeki yüzlerce koy ve tüm Fethiye sahil şeridinde birbiriyle kucaklaşmış gibidir. Yörede hüküm süren iklim özelikleri nedeniyle bölgede akçam, karaçam ve kızılçamdan oluşan çam ormanları büyük yer kaplamaktadır. Zeytin, Defne, Mersin, Çınar, Kavak, Akasya gibi ağaçlar bu zengin bitki örtüsünün sayabileceğimiz diğer ağaç türlerindendir. Ayrıca ilaç ve kozmetik sanayinde önemli bir kullanım alanı olan sığla yağının elde edildiği Günlük Ağacı dünyada eşine az rastlanır ağaç türleri arasındadır.
Yaklaşık 10 milyon yıldır, neslini devam ettiren, buzul çağları öncesinden bugüne gelebilen bu bitki dünya üzerinde sadece Fethiye ve Köyceğiz yöresi ile California’nin küçük bir bölgesinde yetişmektedir. Konaklama tesislerinin fazla oluşu, birbirinden güzel koyları ve vadileri, gelişmiş yat turizmi gibi nedenlerden dolayı Batı Likya Bölgesi gezilerinin merkezinde olan Fethiye gezilecek yerler bakımında tatilcilere eşsiz seçenekler sunuyor.
ÖLÜDENİZ

Fethiye denilince akla gelen en önemli yerlerden biri Ölüdeniz’dir. Bir çok turist Ölüdeniz ismi için Fethiye’ye geliyor. İlçe merkezinden minibüslerle yaklaşık 20 dakikalık yolculukla Ölüdeniz’e gidiliyor. Tabi Ölüdeniz’de de konaklayabileceğiniz oteller mevcut. Dünya’da benzeri olmayan güzelliği ile Ölüdeniz gidenleri büyülüyor.

Doğanın hediyesi, tanımlaması burası için yapılmış olmalı. Turkuaz denizi, bembeyaz kumsalı, karşınızda yemyeşil doğasıyla harika bir yer Ölüdeniz. Burası bir milli park ve girişte makul bir ücret ödüyorsunuz. Ama bu ödediğiniz ücretin size dönüşünü hemen fark edebilirsiniz.
En çok yapılan aktivitelerden biride yamaç paraşütüdür. Dört farklı yerde oluşturulan kalkış pistlerinin birisi ile gökyüzüne uçabilir, Fethiyeyi yukarıdan seyredebilirsiniz. Sadece Türkiye’den değil Dünyanın birçok farklı yerinden profesyonel yamaç paraşütü sporcularının akınına uğrar

SAKLI KENT KANYONU
Bir diğer doğa harikası da Saklıkent’tir. Akdağ’da kayaların içerisinde yer alan Saklıkent oldukça uzun bir kanyondur. Kesinlikle görülmeye değer nitelikte olan doğa yapıtında yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Saklıkent’e yakın mesafede bulunan Kelebekler Vadisi ’ne gidebilir, kaplan cinsindeki kelebeklere bir merhaba diyebilirsiniz.
ANTİK KENTLER
Fethiye’nin yüzlerce yıllık bir tarihi vardır. Birçok farklı medeniyetlerin kalıntılarının bulunabileceği ilçede kesinlikle görmeniz gereken antik şehirler arasında Letoon Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Telmesson Antik Kenti vardır. Tarihi sevenlerin ayrıca arkeolojiye ilgi duyanların dünyaca ünlü olan bu meşhur kalıntıları gezmeden dönmemeleri tavsiye edilir.
KAYAKÖY
Milattan öncelere dayanan taştan inşaa edilmiş bir şehirdir. İlçenin en çok gezilen bölgelerinden biridir. Yakın tarihte kapsamlı bir restorasyon söz konusudur. Ancak şimdi kimsenin yaşamadığı ve hayalet şehir olarak anılan bu yapıtı mutlaka gezmelisiniz.
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here