Turgut Özal, Başbakanlık Müsteşarlığına Atandı(1979)

0
14

 ➡  Turgut Özal, Başbakanlık Müsteşarlığına Atandı(1 Aralık 1979)

Türkiye Cumhuriyet’inin 19. Başbakanı ve 8. Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal yaptıklarıyla derin izler bırakmıştır.

Bunlardan önceki yapmış olduğu görevlerinden biri de 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarlığı idi. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

Hedefi her zaman hızla büyüyen ve gelişen Türkiye inşa etmekti, nitekim bunu kendi döneminde layıkıyla yerine getirdi hiç şüphesiz.

Döneminde yaptığı yenilikler ve eserler günümüze kadar süregelmiş ve hizmetini sürdürmüştür.

31 Ekim 1989-17 Nisan 1993 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdü ve ne yazık ki esrarengiz bir ölümle hayata gözlerini yumdu.

Yapılan otopsi raporlarına göre vücudunda dört ayrı zehir bulundu. Ve şu ana kadar ulaşılan delillerden en öne çıkanı limonatadan zehirlenmesiydi.

Normalde içeceklerinin kapalı olmasına özen gösterilirken, katılmış olduğu bir davette içtiği limonata ge ardından gerçekleşen ölümü üzerine limonataya katılan zehirle öldürüldüğü tahmin edilmekte.

Başarısı kıskanılan ve bu feci olayla son bulan hayatı yine de onların istediği gibi bir sonuç doğurmadı, aksine Türk halkı onu her zaman en iyi şekilde hatırladı ve andı. Ruhu şadolsun.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here