Tuna Kiremitçi Aslında Kimdir?

0
38

Son zamanların aranan isimlerinden biri olan Tuna Kiremitçi aslında kimdir?

HAYATI:

Tuna Kiremitçi 24 Şubat 1973 Eskişehir doğumludur. Aslen Yozgatlı olduğu söylenir. 10 yaşındayken ailesiyle birlikte Ankara’ya taşındı. Galatasaray Lisesinde okurken önemli bir edebiyat dergisi olan Varlık‘ta şiirleri yayınlanmaya başladı. Liseden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesinde Sinema bölümü okudu.

1994’te  Ayabakanlar adlı ilk şiir kitabını yayınladı ve Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’nü kazandı. Daha sonra ikinci şiir kitabı olan Akademi’yi çıkarttı. 2002 yılında ise Git Kendini Çok Sevdirmeden adlı eseri ona ün kazandırdı. Bu eseri büyük satış başarılarına imza atmıştır. Gündelik yaşama ayna tutan romanları, Gürsel Aytaç tarafından romantik ironi olarak tanımlanmıştır. Ayrıca köşe yazarı olarak da çeşitli gazetelerde yazmaya başlamıştır. Farklı edebiyat ve şiir dergilerinde de yazmaya devam etmiştir.

Üçüncü şiir kitabı olan Bazı Şiirler Bazı Şarkılar adlı eserini de 2003 yılında tamamlamıştır. Daha sonra 2007 yılında Dualar Kalıcıdır, ve 2009 yılında Küçüğe Bir Dondurma adlı romanlarını yayınladı. Ayrıca Kiremitçi’nin romanları 5 ayrı dile çevrilmiştir ve yayınlanmıştır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde sinema eğitimi gören Kiremitçi’nin kısa filmleri çeşitli festivallerde ödül almıştır. Tuna Kiremitçi Adını Sen Koy adlı sinema filminin çekimlerini 2009 yılında tamamlamıştır.

Yazarlığın dışında müzikle de uğraşan Tuna Kiremitçi Kumdan Kaleler adlı rock topluluğu ile 1995 yılında Denize Doğru adlı bir albüm çıkarttı. Aynı zamanda bu albümde Vokal ve besteci olarak yer almıştır.

Tuna Kiremitçi 2005 yılında da askere gitmiştir. Yine aynı yıl içerisinde evli olduğu Yasemin Hanım ile boşanmıştır. Can adında da bir çocuğu vardır. Daha sonra 2006 yılında İclal Aydın ile evlendi ve 2007 yılında boşandı. Son olarak plates eğitmeni olan Gamze Elgin ile evlenmiştir.

KİTAPLARI: 

Hepimiz Birilerinin Eski Sevgilisiyiz

Güneş’i Kıskandıran Kız

Gönül Meselesi

Bu İşte Bir Yalnızlık Var

Bazı Şiirler Bazı Şarkılar

Git Kendini Çok Sevdirmeden

Yolda Üç Kişi

A.Ş.K Neyin Kısaltılması

Dualar Kalıcıdır

Selanik’te Sonbahar

Küçüğe Bir Dondurma

ŞARKILAR:

Beyoğlu

Mucize

Biçare

Evvel Zaman

Az Kalsın

Yeni Aşk

Şairin Şarkısı

Hayallerin Neydi

Dal Rüzgarı Affeder

Varsın Bu Dünyada

Bu Aşk Burada Biter

Uçmak İstiyorsan

Hayatının Hatası

İyi Şeyler

Bu Kaçıncı Sonbahar

Bana Sebepsin

Sana Dair

Birden Geldin Aklıma

Yine Sevebilirim

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here