Tüberküloz (Verem) Hastalığı Nedir?

0

 

TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALIĞI NEDİR ?

Tüberküloz yani halk arasında verem olarak bilinen, kendisini fark ettirmeden ve dünya da en çok ölüme neden olan hastalıktır. Tüberküloz “ Mycobacterium Berculosis” ismi verilen ve solunum yoluyla bulaşan mikropların neden olduğu enfeksiyonel bir hastalıktır. Hasta olan kişi normal bir kişiyle konuşurken öksürme ya da hapşurma durumunda etrafa saçılan damlacıkların solunum yoluyla hasta olmayan kişiye geçmesi durumunda tüberküloz mikrobuyla karşılaşılabilir fakat vücudunda bu mikrop bulunan herkes hastalık gelişmemektedir. Enfekte olmak solunum yoluyla bu mirobu vücuda almaktır, hasta olmak ise mikrobun vücudu hasta etmesi durumudur.

 

TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALIĞI NEDENLERİ NELERDİR?

Verem hastalığının ortaya çıkması için vücut direncinin düşmesi gerekmektedir. Eğer vücut direnci güçlü ve yeterli ise enfeksiyon kendi bağışıklık sistemiyle yok edilir. Fakat kişinin vücut direnci zayıf ise mikrop direkt olarak organlara saldırmaktadır. Yaşlılar ve çocuklar da vücut direnci düşük olduğu için hastalığın ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Uykusuzluk, beslenme bozukluğu, stres, içki ve sigara gibi etkenler de vücut direnci daha da düşmektedir. Bunların dışında; kalp, karaciğer, böbrek gibi organlardan operasyon geçirmiş kişilerin tüberküloza yakalanma olasılığı daha fazladır.

 

 

TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALIĞI BERLİRTİLERİ NELERDİR ?

Sinsi bir şekilde ilerleyen hastalık türüdür. Aylar boyunca belirtiler gösterir fakat bu belirtiler alerjik astım gibi bazı benzer hastalıklar sanılmaktadır ve tüberkülozdan şüphelenilmemektedir. Halsizlik, kuru öksürük gibi belirtiler uzun bir süre devam etmektedir. Tüberküloz hastalığı akciğerlerde yara , kanlı balgam şeklinde kendini göstermektedir. En yaygın belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

* İştahsızlık
* Göğüs Ağrıları
* Halsizlik
* Akşamları Yükselen Ateş
* Kilo Kaybı
* Öksürük Durumunda Ağızdan Kan Gelmesi
* Nedes Darlığı

 

TÜBERKÜLOZ (VEREM) TANISI NASIL KONULUR ?

Tanı kolay konulmamaktadır, yapılan tetkiklerde de net bir sonuç ortaya çıkmamaktadır. Tüberküloz olduğu düşünülen hastaya ilk olarak “ Sedimentasyon” tahlili istenmektedir. Daha sonra akciğer grafisi ve akciğer tomografisi çekilmektedir ama yüzde yüz tüberküloz teşhisi koyduran durum ise balgam da mikrop saptanmasıdır. PPD Testi tüberküloz testi olarak bilinir ancak bu test kişinin vücudunda tüberküloz mirobunu taşıyıp taşımadığını göstermektedir. Günümüz yaşam koşullarında bu testin sonucu genel olarak pozitif ağırlıklı çıkmaktadır.

 

 

TÜBERKÜLOZ HASTALIĞI YALNIZCA AKCİĞERLERİ DEĞİL BÜTÜN ORGANLARI ETKİLER

Solunum yoluyla alındığından en çok akciğerleri etkilemektedir. Bunun dışında diğer organlarda da görülmektedir. Böbrek, karaciğer, dalak, göz, beyin zarında görülmektedir. Çocuklarda ise bu durum menenjit şeklinde ortaya çıkmaktadır. Boğaz bölgesine yerleşen Larenks tüberkülozu en yaygın görülen şeklidir.

 

 

TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASILDIR?

Özel Antibiyotiklerle yapılmaktadır. Tüberküloz Hastalığına etki eden 4 farklı çeşit antibiyotik bulunmaktadır. Tedavi en az 6 ay sürmektedir ancak bu tedavi süreci doktorun ön görüsüyle uzayabilmektedir. Hastalıkta önemli olan diğer bir nokta ise hastalığın takibinin yapılmasıdır ve bu takip süreci Verem Savaş Dispanserleri tarafından yapılmaktadır.

 

TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALIĞINDAN NASIL KORUNULUR ?

Kişi kendini toparlayana kadar istirahat etmelidir. Doğru beslenme ve uyku düzeni önrmli rol oynamaktadır. Bol bol sıvı alınmalıdır. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Tedavi sürecinde ilaçlar düzenli ve dozunda alınmalıdır. Temiz hava ve oksijen bu hastalıkta çok önem taşımaktadır. Hasta olan kişinin bulunduğu ortam sürekli havalandırılmalıdır. Oksijeni az ortamda mikrop daha çabuk yayılmaktadır.

 

 

EKSİK TEDAVİ HASTALIĞI DİRENÇLİ HALE GETİRMEKTEDİR

Bazen ilaca dirençli tüberküloz hastalığı ortaya çıkmaktadır. Tedavi tamamlanmadan yarım bırakıldığında hasta iyileşemez ve mikroplar tekrar ürer fakat üreyen mikroplar ise ilaca dirençli şekilde ortaya çıkarlar. Dirençli hale gelen mikroplar daha hızlı bir şekilde kişilere geçmektedirler. Bu şekilde üreyen mikroplara normal tedavi de kullanılan 4 farklı antibiyotik yeterli gelmemektedir. Mikrobun direnci testi yapılarak ek ilaçlar tedaviye eklenmektedir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here