Tripofobi Nedir?

0

Tripofobi delikli ve gözenekli cisimlere karşı duyulan korku olarak adrandılır. Bu hastalığa sahip olan kişilerde bu cisimlere karşı yüksek korku ve irreti duygusu oluşur. Tripofobi; Amerikan Psikiyatri Derneğince yayınlanan Zihinsel Bozukluk Teşhisi kitabında yer almamasına rağmen, binlerce insan bu hastalık belirtilerini taşımaktadır.

TRİPOFOBİ (DELİK KORKUSU) NEDİR:

Tripofobi delikli ve gözenekli cisimlere karşı duyulan korku olarak adlandırır. Bu hastalığa sahip olan kişilerde bu cisimlere karşı yüksek korku ve iğreti duygusu oluşur.
Tripofobi; Amerikan Psikiyatri Derneğince yayınlanan Zihinsel Bozukluk Teşhisi kitabında yer almamasına rağmen, binlerce insan bu hastalık belirtilerini taşımaktadır.

 

Tripofobi delikli ve gözenekli cisimlere karşı duyulan korku olarak adrandılır. Bu hastalığa sahip olan kişilerde bu cisimlere karşı yüksek korku ve irreti duygusu oluşur. Tripofobi; Amerikan Psikiyatri Derneğince yayınlanan Zihinsel Bozukluk Teşhisi kitabında yer almamasına rağmen, binlerce insan bu hastalık belirtilerini taşımaktadır.

TRİPOFOBİYE NEDEN OLABİLECEK CİSİMLER:

➡ Mercanlar
➡ Bal Kovanı
➡ Sabun Köpükleri
➡ Yığılmış Tomruk Demeti
➡ Puantiyeli Eşyalar

 

 

TRİPOFOBİ DURUMUNDAKİ BELİRTİLER:

➡ Bulantı
➡ Kusma
➡ Baş Dönmesi
➡ Soğuk Terleme
➡ Kalp Atışı Hızlanması

 

 

TRİPOFOBİ NEDENİ:

Çoğu korkunun nedeni daha öncesinde yaşanmış travmalardan kaynaklanmaktadır. Örneğin; ahtapot, kobra, bazı örümcekler yüzeylerinde desenler ve noktalar taşır. Böylelikle insanlar kendilerini onlardan korumak için uzak durmuşlardır. Bu yoldan ilerleyecek olursak eğer bu insanların dünyada ki tehlikeli şeyleri hatırlatan noktalar gördüğünde anksiyete durumu ortaya çıkar. 

 

BİLİM TRİPOFOBİ HAKKINDA NELER BİLİYOR:

   Araştırmacılar tripofobi çalışmalarında derilerinde nokta ve ya gözenek şekli bulunan hayvanlardan uzak kalma alışkanlığı sırasında sahip olunabileceğini belirtmişlerdir. Tripofobinin kökenini ele alan başka incelemede ise hastalara delikli resimler gösterildiğinde ki beyin tepkileri ölçülmüştür ve bu inceleme sonucunda hasta olan insanların resimlere karşı olan beyin tepkileri yükselmiştir.Bunlar tiksindirici resimlere karşı olan toplu tepkilerdir.

   Bir deneyde, rastgele seçilen 286 kişiye delikli, noktalı ve geometrik şekilli resimler gösterilmiş ve kişilerin düşüncelerini belirtmeleri zorunlu tutulmuştur. Test edilen kişilerin yaklaşık %16’sı delikli resimlerden tiksindiklerini ifade ederken’ %84’ü ise resimlerin onlara herhangi bir şey hissettirmediğini ifade etmiştir.

TRİPOFOBİ GERÇEK BİR KORKU MUDUR?

Çok fazla sayıdaki nesne veya durumda ortaya çıkan nedenler korkuya sebep olabilir. Ama asıl sorun tripofobi belirtileri fark edildiyse ve ileri düzeydeyse bu yaşam şeklini ciddi anlamda etkileyebilir. Aşağıdaki durumlarda tripofobi hastalığında tedaviye ihtiyaç duyulur:

➡ Belirli bir geometrik desen de aşırı derecede duyulan korku ve mantıksızlaşma
➡ Uyarının ortaya çıkmasıyla oluşan yoğun panik atak ve anksiyete durumu
➡ Sadece durum düşünüldüğünde bile ortaya çıkan tepkilerin günlük hayatı sınırlandırması

TRİPOFOBİNİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

➡ Maruz Kalma Yöntemi:
Bu yöntemde terapist kişiyi kademeli olarak durumu ortaya çıkan nedenlere maruz bırakarak anksiyete durumun kontrol altına alınmasını sağlar. Maruz bırakılmalar hisleri azaltır ve delik görüldüğünde verilen tepki kontrol edilebilir hale gelir.

İlaç Kullanımı: Psikiyatr tarafından verilen ilaçlar sakinleştirici ve beta engelleyici olarak ikiye ayrılır.
➡ Beta Engelleyiciler: Adrenalini nötürleyen bir etkiye sahiptir ve kan basıncını düşürür.
➡ Antidepresanlar: Şiddetli fobi durumlarında seçici serotonin geri alımı için kullanılır. Vakaya bağlı olarak belirtileri kontrol altına almak için doktorlar başka çeşit antidepresanlarda yazabilirler.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here