Triboelektrik Yükleme

0

Araştırmacılar, parmaklarınızı hareket ettirerek şarj edebileceğiniz aygıt oluşturuyor!

Araştırmacılar, triboelektrik yüklemeyi kullanarak şekil hareketi ile elektrik üretebilen yeni bir cihaz geliştirdiler. Bu küçücük sekme bir gün cihazlarımızı bir prize takmak zorunda kalmadan şarj etmemize izin verebilir.

 

KİNETİK ENERJİ ELEKTRİĞE DÖNÜŞÜYOR

Bu günlerde çok sayıda cihazımız var ve bunların hepsinin şarj edilmesi gerekiyor. Kablosuz şarj için artık yastıklar olsa da bunlar hala bir elektrik prizine takılı. Çoğu durumda şarj işlemi son on yılda daha pek bir gelişme göstermedi.

Ancak şimdi, Buffalo Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar ve Çin Bilim Akademisi (CAS), bu evrimin bir sonraki adımını geliştirmiş olabilir. Bir adım sonra elektrik soketine herhangi bir şey takmak zorunda kalmayacağız. Son zamanlarda Nano Energy dergisinde yayınlanan araştırmalarına göre özel bir metalik tabaka ve biraz vücut hareketi gerekiyor.

 

Sır “triboelektrik şarj” denen bir etkidir ve çoğu insanın aslında daha önce gördüğü veya hissettiğini bir şeydir. Triboelektrik şarj işlemi bir materyalin başka bir materyal ile sürtünme temasına girdikten sonra elektriksel olarak şarj olması durumunda oluşur. Evet bu doğru. Çoğu statik elektrik bu şekilde olur; tıpkı bir kişiye yanlışlıkla dokunduğunuzda ve ondan küçük bir elektrik aldığınız zamanki gibi.

Bu tür temas elektrifikasyonunun yararlı bir güç kaynağına dönüştürülmesi oldukça zor olmasına rağmen incelenen çalışmalar vardı. Çoğu zaman, materyallerin üretilmesi zordu ya da maliyet etkin değildir. Araştırmacılar tarafından geliştirilen metalik tabaka bu engellerin üstesinden gelmektedir.

 

HAREKETLE GÜÇ

Tabında Polidimetilsiloksan adı verilen ve genellikle kontak lensler ve Silly Putty’de kullanılan bir silikon bazlı polimer plakasını sandviç eden iki ince altın tabakası bulunur. Bir altın tabaka gerilir ve sonra salınır ve buruşmaya neden olur. Tekrar kuvvet uyguladıktan sonra altın tabakaları ile polimer arasındaki hareket sürtünme oluşturur.

Bu elektronların altın tabakalar arasında ileri ve geri akmalarına neden oluyor“. CAS‘ın Yarı İletken Enstitüsü‘nden profesör olan Yun Xu basın açıklamasında “Sürtünme ile çok güç üretilebilir” diye belirtti. Araştırmacılar, bu sürtünmenin bir parmağın en ufak hareketinden dahi gelebileceğini açıkladı.

 

 

Araştırmalarda bir gösteri olarak araştırmacılar sadece 1,5 cm (0,6 inç) uzunluğunda ve 1 cm (0,4 inç) genişliğinde bir metalik tab kullandı. Küçük sekme aynı anda 48 kırmızı LED ışığını aydınlatmaya yetecek maksimum akım ve yoğunluğa sahip 124 volt üretti. Bu teknoloji henüz oldukça gelişmiş olmasa da araştırmacılar materyalinin yakında akıllı telefonları ve diğer akıllı aygıtları yalnızca parmak hareketi kullanarak şarj edebileceğini umuyorlar.

Baş yazar Qiaoqiang Gan (Buffalo Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Doçenti) basın açıklamasında; “Kimse elektrik prizine bağlanmayı veya taşınabilir bir şarj cihazının etrafını sarmayı sevmiyor. İnsan vücudu bol miktarda enerji kaynağıdır. Düşünüyoruz ki “Niçin kendi gücümüzü üretmek için kullanmıyoruz?” dedi.

Gan ve arkadaşları, bu triboelektrik şarj cihazının performansını arttırmayı planlarken aynı zamanda sekmenin ürettiği enerjiyi depolamak için kullanılabilen taşınabilir bir pil üzerinde çalışmayı planlıyorlar.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here