Trevor Howard Kimdir ?

0
20

Trevor Howard
Trewor Wallace Howard Smith (29 Eylül 1913- 7 Ocak 1988), kısaca Trevor Howard olarak bilinen ingiliz aktördür. Sahnelerde bir çok görev aldıktan sonra Brief Encounter (1945) adlı filmindeki rolü ile star statüsünü almayı başardı. Bu film ve Third Man filmi sayesinde birçok popüler filmde ve televizyon kanallarında boy gösterdi.

GENÇLİK DÖNEMİ
Howard, İngiltere’nin Kent şehrinin Cliftonville semtinde doğdu, Mabel Grey ve Arthur John Howard ‘ın oğludur. Babası, Londra’ da ki Lloydu için çalışan bir sigorta acentesiydi ve hayatının ilk sekiz yılını dünyayı gezerek geçirdi. Howard, bir ingiliz yatılı okulu olan Clinton Collage (Ölmeden önce drama yurdu için önemli bir miras bıraktığı okuldur.) ve Royal Academy of Dramatik Art (RADA-Kraliyet Sanat Akademisi) ‘ta eğitim gördü. 1933’te, gençlik yıllarının sonuna doğru Much Ado About Nothing adlı bir okul yapıtında , Benedict performansı ile sınıfının en iyi aktörü seçildi. Howard eğitimine devam ederken Gate Threate ‘da, Revolt in a Reformatory(1934) yapıtında profesyonel bir temsil yaptı.

Düzenli olarak sahnelerde yer aldığı okulundan ayrıldığında Stratford Upon’ da Sehridan’s Rivals ‘ın da olduğu birçok performans göstermişti ve iki yıl French Without Tears ‘da görev almıştı.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI
İngiliz ordusunun Royal Corps of Signal ‘de savaş zamanı hizmetindeki cesur hikayelerinin ona aktör ve fanları arasında büyük saygı kazandırmasına rağmen , Kamuya Açık Kayıt Ofisi ‘nde tutulan dosyalar onun İngiliz ordusu tarafından “psikopat bir kişiliğe” sahip olduğu ve zihinsel istikrarsızlık gerekçesiyle 1943’te ordudan çıkarıldı. 2001 ‘de, Peter Owen tarafından Terence Pettigrew ‘ın aktör biyografisinde yayınlanan bu hikaye, Howard’ın dul eşi, aynı zamanda oyuncu Helen Cherry tarafından reddedildi. Daha sonra Helen Cherry, resmi kayıtları göstererek The Daily Telegraph’a (24 Haziran 2001) Howard’ın annesinin Howard ‘ın Askeri Haç ‘a sahip olduğunu iddia ettiğini söyledi. Ve Howard’ın onurlu bir askeri kayıda sahip olduğunu, “utanılacak hiçbirşeyi olmadığını” da ekledi.

İLK FİLMLERİ
The Recruiting Officer (1943) ‘teki dramatik rolünden sonra Carol Reed’in yönettiği The Way Ahead (1944) ‘ın itibar görmeyen bölümleri ile filmlerde çalışmaya başladı. Eugene O’Neill’ın Anna Christie (1944) yapıtında ve A Soldier For Christmas (1944)’te büyük bir sahne çıkışı yaptı. Howard ilk itibarını bir pilotu oynadığı The Way Ahead (1945) filminde kazandı.

YILDIZ OLMASI
Howard’ın The Way Ahead filmindeki performansı Alec rolü için birini arayan David Lean’ın dikkatini çekti.Lean , Howard’ı önerilerde görüş birliğine varabildiği Noël Coward’a tavsiye etti ve bu filmin başarısı Howard’ın film kariyerini başlattı.
Bu filmin ardından Deborah Kerr ile See a Dark Stranger (1946) ve Green For Danger ‘da oynadı. Bu filmler de They Made Me A Fugitive kadar başarılıydı.Bu yılda; İngiliz sinemacılar , Howard’ı gişe rekorlarında 10. en popüler İngiliz starı seçtiler. Böylece, Amerikan yetenek ve parası ile Well Remembered (1948) yapıldı, bu İngiltere de bir başarıydı ancak Howard para kaybetti. Howard, The Passionate Friends (1949) filmi için Lean ile bir araya geldi ancak bu film başarılı olamadı.Bunun yanısıra, The Third Man, Howard’ın başrolde oynadığı film, uluslararası büyük bir başarı yakaladı ve Howard’ın adını en çok duyuran film oldu.Viyana’da film çekilirken, çekimler tamamlanana kadar gece boyunca en sevdiği barda içki içmeyi severdi. Bir vesile ile Howard İngiliz Ordusu Binbaşı üniformasını erkenden giyip bara gitti.Bir kaç bardak içtikten sonra bir tartışmaya girdi ve orda bulunan gerçek bir binbaşının dikkatini çekti. Sahtekar olduğu gerekçesiyle Howard’ın tutuklanması için Askeri Polise haber verdi. Howard özür dilemeye zorlandı ve İngiliz General Sir Alexander Galloway’in yanına davet edildi.
Howard, Golden Salamander (1950)’da liderdi.Anna Neagle ile Peter Churchill, Odette (1950) ‘de oynadılar. Bu İngiltere’ de bir başarıydı.Bu filmi Howard ile bir anlaşma imzalayan Herbert Wilcox yönetti. Herbert Wilcox, Howard’ a Betty Box ve Ralph Thomas ‘ı popüler bir hikaye olan The Clouded Yellow (1950) filmi için ödünç verdi.Bu film sayesinde Howard 1951 gişe rekorunda en büyük 2. İngiliz starı ve 5. en büyük İngiliz starı seçildi.
Howard , Outcast of the İsland filmi için Carol Reed ile bir araya geldi (1952) ve bir savaş filmi olan Gift Horse (1952)’u yaptı.Bu yıl son defa en popüler İngiliz aktörleri sıralamasında yer aldı, 9. oldu.
Howard, bir İngiliz hikayesi olan The Heart of The Matter (1953) ‘da oynadı.Greene, Howard’ın sonraki İngiliz-İtalyan filmi The Stranger’ s Hand’ı (1954) yazdı.
Howard bir Fransız dizisi The Lovers of Lisbon (1955) ‘da oynadı.Sonra Warwick Pictures ‘dan bir savaş filmi olan The Cockleshell Heroes (1955) ‘te Jose Ferrer ‘i destekledi. Bu film İngiltere’ de çok meşhur oldu.

ULUSLARARASI STAR
Onun ilk Hollywood filmi Run for The Sun ‘dır(1956). Bu film de Richard Widmark’ın kahramanı olan kötü adamı oynadı. Seksen Günde Devri Alem(1956) filminde bir kahraman oldu. Warwick ‘s Interpol(1957) ‘da bir Amerikan star olan Victor Mature için tekrar kötü adam rolünü oynadı.
Manuela (1957)’da yıldızı parladı. Sonra Carol Reed’in The Key(1958) filminde William Holden ‘ı destekledi, sonra İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi, En iyi erkek oyuncu ödülünü Howard’a verdi. William Holden, The Roots of Heaven (1958)’in başrolünü bıraktığında Howard bir Hollywood filminde rol aldı.
Bir gerilim filmi olan Moment of Danger (1960)’dan sonra En İyi Erkek Oyuncu Dalında Akademi Ödülüne aday gösterildi. Sona and Lover (1960)’da oynadı. Dört kere BAFTA’ya aday gösterildi.Birinde başrol diğerinde yardımcı oyunculuktan iki kere Emmy adaylığı verildi. Ayrıca üç kere Altın Küre Ödülü’ne (Golden Globe) aday gösterildi.
Howard , The Lion (1962) filmi için Golden ile bir araya geldi. Mutiny on the Bounty (1962)’de Marlon Brondo’nun Fletcher Christian’ı için Captain Bilgi oldu. Amerikan Tv kanalı Hassa Gabber (1962) ‘nin yapımında yer aldı ve The Invicible Mr Disraeli (1963) filminde başbakan vekilini oynadı. Hallmark Hall of Fame ‘ın bir bölümündeki rolü Emmy ödülünü kazandırdı. Sonra Man in the Middle ‘da (1964) Robert Michum’u destekledi ve Father Goose ‘da (1964) Cary Grant’ı destekledi. Operation Crossbow’da (1965) bir kahramanı oynadı. Howard, Bob Ryan’ s Express (1965) ‘te Frank Sinatra ‘yı destekledi. Morituri ‘de (1965) Brando ‘yu destekledi ve Yul Brynner ve Rod Tylor’ ı the Liguidator ‘da destekledi.

THE LATER LIFE
White Mischief (1988) filminin çekimleri sırasında Kenya ‘daydı. O sırada alkolizmden dolayı bir hastalığa tutuldu.Sarah Miles, onun aktörlüğe bu şekilde son vermesini istemiyordu. Bu yüzden film yönecilerine eğer Howard’dan kurtulmak isterlerse, istifa etmelerine yönelik bir ultimatom gönderdi.Bunu Howard hakkındaki biyografisini yapan Terence Pettigrew ile yaptığı röportaj da söylemiştir.
The Dawning (1988) son filmiydi. Bu film biraz tuhaf bir filmdi.Ama Howard büyük bir zevkle yaptı.
Howard film kariyeri boyunca yaptığı tüm anlaşmalarda bir kriket test maçı olduğu zaman yaptığı işi bırakması konusunda bir madde içeriği yapılmasında ısrarcı olmuştu.
1960’larda kaydedilen ilk Shakespeare performansını kaydetti.

2003 yılında Pazar Times’a sızdırılan bir İngiliz hükümeti belgesi Howard’ın resmi onurları reddeden yaklaşık 300 kişiden biri olduğunu gösterdi. 1982’de bir reddetti CBE’yi .

ÖLÜMÜ
7 Ocak 1988’de, karaciğer yetmezliği ve sirozdan öldü. 74 yaşındaydı.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here