Topuklu Ayakkabı Giymenin Yöntemleri

0
6
Topuklu ayakkabı giymenin yöntemleri 15 altın kural ile rahat edin!
Topuklu ayakkabı giymenin yöntemleri 15 altın kural ile rahat edin!

Topuklu ayakkabıyla bütün gün ayakta durmak hem iskelet yapısına hem de bacak kaslarına zarar verir. Çok ayakta kalmamaya, aralarda oturmaya dikkat edin. Uygun ayakkabıların içerisine ayaklarınızın daha rahat etmesi için ortopedik taban yerleştirin veya ayaklarınızın önüne veya arkasına silikon yastıkçıklar koyun.

topuklu-ayakkabi-giymenin-15-altin-Y1Tm.

Biz kadınların can alıcı noktalarından biri olan konulardan biri de topuklu ayakkabılardır. Her kadının sevse de sevmesede kurtarıcı ve kombin tamamalayıcılarından biri olan topuklu ayakkabılar her ne kadar ayak sağlığı için destekleyici bir şey olmasa bile bu zevkimizden bir türlü vazgeçemiyoruz. Peki bunun için ne yapmalıyız. Bir tarafta vazgeçemedimiz ayakkabılar bir tarafta ayak sağlığımız.

Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmeden nasıl sağlıklı kalınabileceğini anlattı.

ekran-resmi-2018-08-27-10-5jPL.png

Basılan alan geniş olduğunda daha iyi denge sağlandığı için, kalın topuklu ayakkabıları almayı tercih edin. Sol ve sağ ayağınız birbirinden farklıysa büyük ayağınızın rahat ettiği numarayı alın.

ekran-resmi-2018-08-27-10-e4VU.png

Yürüyüş, koşma gibi egzersizler yapın. Yapılan egzersizlerde bacak arkası kaslarının gerildiği hareketlere yer verin. Eğer topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız, ayağınıza uygun formda bir ayakkabı alın. Öne doğru eğimi daha hafif, parmakları sıkıştırmayan modelleri seçin.

ekran-resmi-2018-08-27-10-kunc.png

Çalışmadığınız günlerde maksimum 5 cm yüksekliğinde topuklu ayakkabı tercih edin. Önü geniş ayakkabı ya da spor ayakkabı giyerek ayaklarınızın dinlenmesini sağlayın.

ekran-resmi-2018-08-27-10-DmfX.png

Merdivenden inerken topuklarınız ve ayak ucunuz aynı anda yere basacak şekilde inin, merdiven çıkarken de tüm ağırlığınızı ayak ucunuza verin. Adımlarınızı atarken yere ilk olarak topuklarınızın ardından da ayak ucunun değmesini sağlayın.

ekran-resmi-2018-08-27-10-xHB8.png

Ayakta durduğunuzda postürünüzün nasıl olduğunun farkında olun. Omuzlarınızı kare pozisyona getirin, omurganızı uzatın ve ağırlığı her iki ayağa eşit dağıtın. Omuzlarınızı, kalçalarınız ve dizlerinizi bir hizada tutun.

ekran-resmi-2018-08-27-11-n2nG.png

Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin, farklı boyda topuklu ayakkabılar giymeyi tercih edin. Topukların puntosu arttıkça rahatsızlık artar bu nedenle 7.5 cm’den yüksek topuklu ayakkabıların kullanımını mümkün olduğunca sınırlayın.

ekran-resmi-2018-08-27-11-iI3d.png

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here