Tokyo Büyük Bombardımanı

0

TOKYO BÜYÜK BOMBARDIMANI NEDİR?

Amerikan kuvvetlerinin uzun mesafeli B-29 bombardıman uçaklarının kullanımı sonucu 100.000 kişiden fazla ölümüne sebep olan bombardımandır. Dünya tarihinin gördüğü en büyük hava saldırılarından biridir. Bombardıman 1945 yılında 9-10 Mart tarihleri arasında başlamıştır. Bombardıman operasyonunun adı Meetinghouse Operasyonudur. Saatte 45 kilometreye ulaşan bir yangın fırtınasına neden olacak, Japonya’yı ve insanlarını alt üst edecek olan bu tarihinin en önemli bombardımanını daha iyi öğrenmeye hazır mısınız?

O zaman sıkı tutunun çünkü ilk iniş yerimiz bombardıman öncesi bombardımanlar.

TOKYO BÜYÜK BOMBARDIMANI ÖNCESİ BOMBARDIMANLAR

Yıl 1942, takvimler 18 Nisan’ı gösterirken 16 tane B-25 uçağı Doolittle Hava Saldırısı adı altında bir bombardıman gerçekleştirdi. Her uçak 225 kilogram ağırlığında 4 tane bomba taşıyordu. Üç bomba yüksek patlayıcılı bomba iken; diğer bomba ise yangın bombasıydı. Saldırının hedefi 10 askeri ve endüstriyel tesislerdi. Bu tesislerin bulunduğu şehirler Tokyo civarındakı Yokohama, Yokosuka, Kobe, Nagoya ve Osoke’dir.

2 yıl sonra, takvimler 1944 yılının Temmuz ayını gösteriyordu. ABD, başta Saipan adası olmak üzere Maliana adlarını işgal etmişti. Bu adaları hava üssü olarak kullandı ve B-29 bombardıman uçaklarını kullanarak Japonya’ya hava saldırısı düzenledi.

Aynı yıl, ABD çok uzun bir süre geçmeden bir sonraki bombardımanı gerçekleştirdi.

24 Kasım 1944’te ilk stratejik hava saldırısını Najakima Uçak Fabrikası’na düzenledi. Hava saldırıları uzun süre devam etti. 1 yıl sonra 1945 yılının 27 Ocak tarihinde hedefler Tokyo merkezinin semtleri olan Ginza ile Yurakucho mahalleriydi. Özellikle Yurakucho istasyonu sivillerin ölü cesetleri ile dolup taşmıştı.

Bu süre içinde Amerika 106 bombardıman gerçekleştirdi. Daha sonra sıra Büyük Bombardımanı başlatmaya gelmişti.

TOKYO BÜYÜK BOMBARDIMANI OLAYI

9 Mart 1945 tarihinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da hava saldırısı sirenleri sesi duyulur ve bu halkın paniğe kapılmasına neden olur. Üzerlerinden geçen 2 bombardıman uçağı ilk başta hiçbir şey yapmaz ancak aradan 2 saat geçtikten sonra ilk bomba Tokyo üzerine doğru inişe geçer. Bombardıman 2,5 saat boyunca sürer.

Amerika’nın bombardıman gerekçesi, Japonya’nın küçük ve orta ölçekli silah firmalarının üretim merkezi olmasıydı. Saldırıda B-29 uçakları ile alçak irtifa bombardımanı uçakları kullanıldı.

9 Mart’ı 10 Mart’a bağlayan gece saldırı başladı. Saldırıda 325 tane B-29 uçağı görev aldı ve bu uçakların 279’u bombardıman ile görevlendirilmişti. İlk bomba 00.07’de Fukagawa mahallesine atıldı. Daha sonra saldırı Jôtô mahallesine geçti. Saatler 00.20’yi gösterirken Asakusa Mahallesi de bombalara maruz kaldı. Yangının neden olduğu dumanın yüksekliği 7000 metreydi.

Japonya’nın hava savunmasının zayıf olacağını önceden sezen Amerika B-29 uçaklarını makineli tüfekler ve normalin iki katı 6 tonluk Napalm taşıyacak şekilde donatmıştı.

Saldırıda kullanılan bomba çeşitleri arasında E46 tipi Cluster Napalm, yağlı Napalm, Beyaz Fosforlu Napalm ve Elektron Napalm vardı.

Şiddetli yangın ve ısınan havanın yükselmesi gibi sorunlar nedeniyle Japon Gece Avcı uçakları için kalkış olanaksız hale gelmişti.

Bombardımandan sonra İmparator Hirohito yokolmuş ülkesini gezdi ve barış sürecinin başladığını söylemişti.

Maalesef ki, bombardıman sonrası atılan 2 atom bombası ile Japonya 6 ay sonra teslim oldu. Böylece savaş sona erdi.

TOKYO BÜYÜK BOMBARDIMANI BİLANÇOSU

100.000 kişiden fazla insan hayatını kaybetti bu bombardımanda. Yanan ev sayısı 278.000 ve Tokyo’nun üçte birlik yerleşim alanı kül olmuştu.

Bombardımanda ABD’nin kullandığı 325 B-29 uçaklarından 42’si hasar aldı ve 12 tanesi düşürüldü.

TOKYO BÜYÜK BOMBARDIMANI POPÜLER KÜLTÜR
J-pop ya da Japon pop müziği olarak bilinen Japon şarkılarının en sevilen türü enkadır. Sesi güzel olsun olmasın çoğu amatörün şarkısı söylemesini sağlayan Karaoke şimdi her yerde popüler.
Japonya diyince akla gelen anime ve animasyon filmleri ise genç kuşağın yakından takip ettiği bir kültürdür. Bu kültür sayesinde ortaya çıkmış bazı eserler; Doraemon, Pokémon ve Astro Boy ‘dur.

Elif Sevik
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here