Tokat’a yepyeni bir lezzet kazandırıldı: ‘Kubbeli kebap’ için il dışından geliyorlar

0
Tokat'a yepyeni bir lezzet kazandırıldı: 'Kubbeli kebap' için il dışından geliyorlar
Tokat'a yepyeni bir lezzet kazandırıldı: 'Kubbeli kebap' için il dışından geliyorlar

Cevizli batı, zile pekmezi ve bakla dolması ile meşhur olan Tokat’ın yöresel lezzetlerine, bir yenisi daha eklendi. İlk defa Tokat’ta bir restoranda yapılan ve Türk Patent ve Marka Kurumu’nca tescillenen kubbeli kebap, kentin yeni lezzeti oldu.

TAŞ FIRINDA PİŞİYOR

Kentte 1600’lü yıllarda Horozoğu Zaviyesi olarak yapılan tarihi handa hizmet veren restoran, müşterilerine farklı lezzetler sunabilmek için bir çalışma yaptı. Yapılan denemeler sonrasında güveç tabağı içinde yağsız dana eti, mantar, garnitürler hazırlandı. Yemeğin üzerini hamurla kaplayıp pişiren işletme ustaları, farklı bir tat elde etti. Taş fırında 15 dakika süresince pişirilen ve adına ‘Kubbeli kebap’ denilen yemek için işletme 2019 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurarak tescil aldı.

Tokat'ın tescilli yeni lezzeti: Kubbeli kebap

İL DIŞINDAN BİLE GELEN VAR

Kubbeli kebabı 3 yıldır müşterilerine sunduklarını söyleyen restoranın işletme müdürü Ayşe Gür, “Tokat kuzu eti kültüründe çok baskın bir bölge. Kuzu etini tandır kebabında ve Tokat kebabında çok fazla kullanıyoruz. Ama dana eti tercih eden misafir kitlemiz var. ‘Yağsız dana etini nasıl pişiririz, insanlara alternatif bir ürün olarak nasıl sunabiliriz?’ dedik. Fırına güveci soktuk. Marinasını yaptık ve yanına garnitürlerini koyup, hamurla kapladık. En sağlıklı, en lezzetli dana etimiz oldu. Çok da beğenildi. Biz de bunun adının tesisimizle birlikte anılması adına bir hamle yaptık. Ürünümüzü tescilledik. Kubbeli kebabımız için şimdi il dışından gelen misafirlerimiz var” dedi.

Tokat'ın tescilli yeni lezzeti: Kubbeli kebap

Yörenin meşhur yiyeceği olan Tokat kebabının mevsimsel olarak yapıldığını ifade eden Gür “Kubbeli kebabı biz yaz kış yapabiliyoruz. Misafirlerimiz sadece meraktan gelmiyor. Lezzeti beğenip misafir getirenler var. Bu da bizi mutlu ve memnun ediyor” diye konuştu.

Tokat'a yepyeni bir lezzet kazandırıldı: 'Kubbeli kebap' için il dışından geliyorlarShare

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here