Tırnak Bakımı

0
12
Tırnak Bakımı
Tırnak Bakımı

Belli dönemlerde ve rutin bir şekilde tırnaklar üzerine uygulanan manikür, pedikür ve cila gibi işlemler özetle tırnak bakımı olarak adlandırılmaktadır. Tırnak bakımı son derece önem taşıyan bir eylemdir. Çünkü gün boyu kirlenen ellerde mikropların en fazla barındığı yer şüphesiz tırnaklardır. Bu nedenle gün içinde dahi sık sık temizlenmesi gereken ve haftada en az kesilmesi gereken tırnakların işlemi tırnak bakımı olarak nitelendirilebilir. Ancak yaz ve kış sezonlarına özel olarak yapılan, manikürün, pedikürün, yumuşatmanın ve cilaların yapıldığı, peeling ile ölü hücrelerin tırnaklardan uzaklaştırılıp parlatıldığı işlemler daha yoğun bir bakım olarak adlandırılmaktadır.

Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Elbette her işte olduğu gibi tırnak bakımı zamanlarında da bakımların profesyonel bir şekilde yapılması gerekmektedir. Hem el tırnaklarının hem de ayak tırnaklarının bakımına son derece dikkat edilmeli ve sağlıklı, etkili ve kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Tırnaklar vücudun önemli ve kemiksi yapıları arasında yer almaktadır. Yetersiz vitamin, protein ve kalsiyum alımı sonucunda tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle tırnak bakımı denilince akla yalnızca oje sürerek tırnakları parlatmak gelmemelidir. El ve ayak tırnaklarının hem görünümü hem de sağlığı dış görünüş ve sağlık için daha fazla önem taşımaktadır. Bu nedenle tırnaklarınızın bakımını mutlaka profesyonel bir güzellik merkezinde ayda bir yaptırmanızda fayda vardır. Ancak evde tırnak bakımı yapmak istiyorsanız elbette kendinize göre kullanacağınız ürünlerde ve yöntemlerde farklılıklar gözetilecektir.

Tırnak Bakımı Evde

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel bir tırnak bakımı kadar evde yapılan tırnak bakımı da oldukça önem taşımaktadır. Eğer evde bir tırnak bakımı rutini oluşturmak istiyorsanız öncelikle kendinize ait tırnak bakımı ürünlerine ve aletlerine sahip olmanız gerekmektedir. Mutlaka kullanacağınız her ürün kişisel olmalı yani size özel olmalıdır ki hastalık bulaşma riski en aza indirgenebilsin. Kendinize ait bir tırnak makası, törpü, et makinesi ve toparlayıcı aldığınızda artık tırnak bakımı için gerekli aletlere sahip olmuş olacaksınız. Sonrasında ise bir adet el kreminiz, limon yağınız ve besleyici yağlarınız da dolabınızda yerini almalı. Bu ürünlerin hepsini tamamladıktan sonra artık daha fazla vakit kaybetmeden tırnak bakımı rutininize başlayabilirsiniz.

Evde kendinize özel bir de kap edindikten sonra bu kap içerisine su doldurarak parmaklarınızı suda bekleterek etlerin ve tırnakların yumuşamasına olanak sağlamanız gerekir. Su ne sıcak olmalıdır ne de soğuk. Suyun içerisine bir miktar limon suyu ve el kremi damlattığınızda, tırnaklarınız güçlenecek ve doğal olarak parlayacaktır. Parmaklarınızı yumuşayana kadar suda beklettikten sonra artık tırnaklarını kesebilir, kalkan etleri temizleyebilir ve törpü aşamasına geçebilirsiniz. Törpülerken mutlaka parmaklarınızın modeline, uzunluk ve kısalığına göre törpülemeniz gerekmektedir. Elbette size uygun tırnak modellerini kullanmak istersiniz. Eğer uzun ve ince parmaklarınız varsa tırnaklarınızı daha kare ya da dikdörtgen şeklinde törpülemeniz faydalı olacaktır. Şayet parmaklarınız kısa ve kalın ise de tırnaklarınızı daha oval ya da yuvarlak şekilde törpülemelisiniz. Son olarak ise cila ya da oje sürerek tırnak bakımı rutininizi tamamlamış olursunuz. Evde tırnak bakımı yapmak işte bu kadar etkili ve kolay bir yöntemdir.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak Bakımında Doğal Uygulamalar Nelerdir?

Tırnak bakımı aşamalarında her ne kadar profesyonel yöntemler kullanılsa da, her bakımda olduğu gibi tırnak bakımında da doğal uygulamalar mevcuttur. Özellikle bu uygulamalar tercih edildiğinde ise tırnaklarınız daha sağlıklı, daha az hasar almış ve daha güzel bir görünüme kavuşurlar. Tırnak bakımı aşamalarınızı aletler ile tamamladıktan sonra tırnaklarınıza badem yağı ile ya da zeytinyağı ile doğal bir şekilde masaj yapabilirsiniz. Bu masaj işlemi, tırnaklarınız üzerindeki ölü derilerin bir kez daha atılmasına, canlanmasına ve parlamasına olanak sağlamaktadır.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır Evde

Tırnak bakımı için bu gibi doğal yağlar kullanıldığında ve düzenli olarak masajlar yapıldığında tırnaklarda mantar gibi hastalıklar da oluşmaz ya da oluşması için var olan zeminler köreltilmiş olur. Bu açıdan tırnak bakımı her zaman çok büyük bir önem taşımaktadır. Tırnak batmaları ve diğer tüm tırnak hastalık çeşitleri de yine düzenli bir tırnak bakımı ile en güzel şekilde önlenebilmektedir. Sizler de evinizde ya da güzellik merkezlerinde tırnak bakımı rutininize başlayınca ne derece önemli olduğunu anlayabileceksiniz.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here