Terk Edilmiş Mekanlar

0

Dünya üzerinde birçok yerde hayalet şehirler ve kasabalar bulunmaktadır. Bu kasabalar ve şehirler kimi  savaşlardan, kimi madenlerin tükenmesinden, kimi de yaşanan afetlerden dolayı terk edilmiştir.  Şu anda hepsi de ıssız hayaletli kasabalar olarak anılmaktadır. Kimisine turist kabul edilirken, kimisine turist girişi yasaktır.

Terk edilmiş, kaderine bırakılmış şehirlerde kim bilir ne yaşamlar geçti, kimler yaşadı bilemiyoruz. Hepsi birer yaşam yeri iken terk edilmek zorunda kaldı. Kimisinin içinde yaşayanların eşyası,kütüphanelerde kitaplar, bakkal camlarında fiyat listeleri kalarak terk edildiler. Bu hayalet şehirlerden bazılarına bakalım.

1.Chinguetti, Moritanya

13. Yüzyılda İslam dini açıdan önemli bir ticari ve dini merkez olan, etkileyici bir görüntüye sahip camiisi ve kütüphanesi ile ünlü bir yerdir.  Bayağı ıssız olan bu şehir labirent şeklinde sokaklara sahiptir. Bu şehir Unesco’nun Dünya Mirası olarak kabul edilmektedir.

2. Pripyat, Ukrayna

Pripyat tahliye edildiğinde 49 bin 360 nüfusa sahipti. 26 Nisan 1986 yılında gerçekleşen Çernobil nükleer faciası nedeniyle gerçek bir hayalet kasabaya dönen Pripyat, adeta kıyametin yaşandığı bir yer oldu. Pripyat’ta radyasyondan dolayı kimse yaşayamıyor ve turistik aktiviteler sınırlıdır. Sovyet otoriteleri patlamanın ardından Çernobil ve etrafındaki 18 millik analı boşaltıp mühürlemiştir. Ukrayna hükümetinden özel izin alarak ve radyasyonun tehlikesiz olduğu bölgelerden kaçınarak ziyaret edilebilmektedir.

3. Bodie, California

1800 yılların  sonuna kadar gerçek bir altın madeni kasabası olan Bodie Kaliforniya Eyalet parkları sistemine alınca boşaltılmıştır. Bütün binaları korunmuş  ama insanlar uzaklaştırılmıştır. Bu kasaba tam bir hayalet kasabadır. Kasaba ziyaret edebilir ama ticari hiçbir alan yoktur. Günümüzde çolak ve harap bir haldedir  1979’da Bodie oldukça hareketli bir altınşehir olmanın yanında 85000 kişiyi barındıran, silahlı çatışmalar ve kavgaları ile bilinen bir yerdedir. Daha sonraki yıllarda maden kaynakların tükenmesi ile birlikte nüfus da azalmaya başladı. Buradaki 150 yapı sahiplerinin bıraktığı gibi durmaktadır. ABD’nin en iyi korunan hayalet kasabasıdır.

4. Kolmanskop, Namibya

Almanların  Afrika macerası olan kasaba 1900’lü yılların başında inşa edilmiş ve 1954 yılında ise terk edilmiştir. Kolmanskop bugün, her geçen gün daha çok kuma gömülen hayalet bir kasabadır.

5. Consonno, İtalya

1960’lı yılların başında İtalyan yatırımcı Mario Bogno tarafından İtalya’nın aynı Las Vegas’ta olarak yaptırılan kasaba uzun süreli Avrupalı ve İtalyan zenginlere lüks eğlence hizmeti verdi. 1976’da yaşanan bir toprak kayması sonucu yolu yok olunca kasaba ulaşılması hale geldi .2007  yıllında bakımevi olarak da hizmeti açılsa da tekrar kapatılmak zorunda kaldı. Kasaba ve çevresinde bugün sadece bir bekçi bulunmaktadır ve kasaba halen kapalıdır.

6. Michigan Merkez İstasyonu, Detroit

1913 yılında ABD’nin orta Batı bölgesindeki ana demiryolu geçidi olması için yapılan bina ekonominin düşmesi ile işlevsiz kalmıştır. 1980’li yılların sonuna doğru istasyondan son trenin ayrılmasıyla Merkez istasyonu kapatılmıştır. Bugün sadece Hollywood filmlerinde kullanılmaktadır. Ziyaret sınırlıdır.

7.Reschen Gölü, İtalya

Özellikle yarısı sular altında olan çan kulesi ile ünlü olan göl 1939 yılında kasabanın iki yanındaki göllerin birleştirilme projesi ile sular altında kalmıştır. 163 ev 523  hektar arazi sular altında kalmıştır.Gölün buz tuttuğu zamanlarda çan kulesinin yanına kadar yürünebilir.

8.Oradour-sur-Glare, Fransa

2. Dünya Savaşı’nın önemli olaylardan birine tanıklık eden köy acılı günleri unutmak için terk edildiğinde 1944’tü. Bu yıldan beri köy bozulmadan korunmaktadır. Köy bugün ıssız olmakla birlikte turistik ziyaretlere  açıktır. Nazi katliamından mahvolmuş bir köydür. 42’si çocuk toplam 247 kişi açıklanamayan bir barbarlığın  sonucunda 10 Haziran 1945’te canlı canlı yakılmıştır. Erkekler ahırlara, kadınlar ve çocuklar ise kiliseye kilitlenerek patlayıcılar ve yangın bombalarıyla hayalet kasabaya çevrilmiştir. Çok az sayıda insan kurtulabilmiştir.

9.Shoshoni, Wyoming

80’li yıllarda bir nükleer santrale ev sahipliği yapıyordu. Santralin işlevini yitirmesi ile birlikte halk tarafından nüfus azalarak terk edildi.

10.St.Elmo, Colorado

Maden kasabası ve Colorado’nun merkezine uzanan demir yollarının kapatılmasıyla halk tarafından terk edilmiştir. İçlerinde eski sahiplerinin eşyalarının bulunduran evler, mağazalar, bazı yapılar el sürülmeden bırakılmıştır.

11.Chaco Kanyonu, Newmexico

M.S. 800 ve 1100 yıllarında oldukça gelişti. Kanyon tören,toplantı ve ticaret merkezi olarak kullanıldı. Halk kerpiç, kum taşı ve ahşaptan kivas adı verilen konutlar ve tören alanları inşa etmişlerdir. 14 km’lik dolambaçlı bir yoldan bu kanyona gidilebilir.

12.Humberstane ve Santa Laura, Şili

Şilinin kuzeyinde Gühercile madenlerine sahip iki şehir olan Humberstone ve Santa Laura 1958 yılında terk edildi. Yapıda orjinal sandalyeler bulunan tiyatrolar, evler, bir geminin gövdesinden yapılmış dökme havuz, oteller, camında fiyat listeleri asılı bakkallar vardır.

13. Bhangarh, Hindistan

1720’li yıllarda Jaipor prensinin fethinden sonra giderek çölleşmeye başlamıştır. 17. yüzyıl ve daha öncesinden kalan tapınakları ve pavyonlarının cin ve perilerle dolu olduğuna dair söylentiler bulunmaktadır.

14.Kayaköy, Türkiye

1923 yılında  Türkiye – Yunanistan arası savaş sona erdiğinde Kayaköyde yaşayan 2000 kişi Yunanistan’a gönderilmiştir. Sadece yunanlıların yaşadığı bu bölge böylece terk edilmiş oldu.

15.Pyramiden, Norveç

1927 den beri SSCB’ye ait olan kömür madenleri ile ünlü şehir işçi kışlaları, spir merkezleri ve Lenin’in büstüyle tam bir Sovyet Rusya’nın izini taşıyor. Maden ocağı harap olmasına rağmen kitaplarla dolu kütüphaneleri, sandalyeli tiyatroları ve dünyanın kuzeyinin en büyük piyanosuna sahip müzik salonunu bulundurmaktadır. 1998’de terkedilmiştir.

16.Hercullaneum, İtalya

Milattan sonra 79 yılının yazında Vezüv yanardağının patlamasıyla küçük, zenginlikleri olan şehrin kıyı kısımları küllerin ve taş parçalarının altında kalmıştır. Arkeolojik çalışmalar sonucunda özel villalar, hamamlar, dükkanlar ve yerel halkın kullandığı günlük eşyalar bulunmuştur.

17.Bechite, İspanya

Belchite 1936 ve 1939 yılları arasında İspanyada ki iç savaşın acımasız olduğu yerlerden biriydi. 1937 yılında Franco’nun askerleri tarafından fethedilen bu şehir ayrıca Cumhuriyet Ordusu tarafından da saldırıya uğramıştır. Kuşatmalarda Belchite darmadağın olmuştur. Şehirde harap binalar halen savaşın izini taşımaktadır.

18. Hashima, Japonya

Gunkajima olarak da bilinen Hashima adası Nagazaki’nin 15 kilometre açığında bulunmaktadır. Bir dönem insanların yaşadığı adada kömür madeni bulunmaktaydı. 1974’te kömür tükenince maden kapatıldı ve ada sakinleri ayrıldı. Şu anda ada Unesco ‘nun dünya mirası listesindedir.

19.Maraş

Kıbrıs harekatından önce zenginlerin ve ünlülerin yerleşim yeri olan Maraş Türkiye ‘nin garantörlük hakkını kullanarak ikinci Kıbrıs harekatında ele geçirildi. O sırada şehri terkedenler bir daha geri dönemedi.

1984’te Birleşik Milletler Maraş’ı devraldı. Burada yerleşim ve iskan yasaklandı. Yeşil hat tampon bölgesinde kalan Maraş’ta işlevsel olan tek bina Birleşmiş Milletlerin binası ve Türk ordusuna ait Orduevi’dir. Şehre sadece TSK mensupları ve Orduevinin yurtlarında kalan öğrenciler girebilmektedir. Turistler ancak İkon kilisesine kadar ilerleme iznine sahiptirler. Ancak kiliseye giriş 2016 yılında yasaklanmıştır.

Ruziye Yağmur Sarıkaya

Ruziye Yağmur Sarıkaya

Yazar 1983 doğumlu ve Fen-Edebiyat Fakültesi biyoloji bölümü mezunudur.
Ruziye Yağmur Sarıkaya

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here