Tepeden Tırnağa Karadeniz Teknik Üniversitesi

0
66

Türkiye’nin en eski dördüncü üniversitesi olan KTÜ,1955 yılında dönemin Trabzon milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşı tarafından kurulmuştur.

KTÜ,istanbul ve Ankara dışında kurulan ilk üniversite olma özelliğine de sahiptir.Aynı zamanda dönemin başbakanı Adnan Menderes zamanda kurulması başka bir ayrıntısıdır.

Yarım asırdan fazla bir geçmişe sahip köklü bir üniversitedir KTÜ.Uzunca bir dönem karadeniz bölgesinde okumak isteyen gençlerin yegane eğitim yuvası olmuştur.

 

Kuruluşunu geniş anlamda ele alırsak ; TBMM’de 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 sayılı kanunla kabul edilmesiyle kurulmuş olan bu üniversite,kuruluşundan sekiz yıl sonra 19 eylül 1963 tarihinde 336 sayılı kanunla rektörlük ve fakülte kadroları almıştır.

Bu zamanlarda temel bilimler,inşaat-mimarlık,makine-elektrik ve orman fakülteleri kurulmuştur.

Üniversitedeki eğitim ve öğretime ise 2 aralık 1963 tarihinde Esentepe mahallesindeki Trabzon Atatürk ilköğretim okulunun ilkokul binasında başlanmıştır.

 

Gelişimini sürdürmekte olan üniversiteye 4 ocak 1973 tarih ve 1659 sayılı kanunla da yer bilimleri ve tıp fakültesi kadroları verilmiştir.1981 yılında 2547 sayılı yükseköğretim kanununun çıkarılmasından sonra üniversite sürekli olarak büyümeye başlamış,buna bağlı olarak yeni fakülte ve bölümler açılmıştır.

Bugüne gelindiğinde ise ; üniversitede 17 fakülte,4 yüksekokul,1 teknokent,1 konservatuvar,7 enstitü,12 meslek yüksekokulu ve 28 araştırma uygulama merkezi bulunmaktadır.

2400 kişilik güçlü akademik kadrosu ile, 81 il ve birçok farklı ülkeden 60 bin öğrencisi ile ülkemizin sayılı eğitim kurumları arasında yer alarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

KTÜ’nün sahip olduğu yerleşkeler şu şekildedir.

– Kanuni Kampüsü ( Ana Yerleşke )
– Fatih Kampüsü
– Akçaabat Kampüsü
– Sürmene Kampüsü
– Muammer Dereli Kampüsü
– Beşikdüzü Kampüsü
– Vakfıkebir Kampüsü
– Maçka Kampüsü
– Arsin Kampüsü
– Yalıncak Kampüsü
– Sahil Kampüsü
– Of Kampüsü

KTÜ , sosyal açıdan ülkemizin en önde gelen üniversitelerinden biri olmakla birlikte,öğrencilerin her türlü sosyal, sportif,kültürel amaçlı ihtiyaçlarını karşılayabileceği çok sayıda olanağa sahiptir.

SOSYAL VE KÜLTÜREL AMAÇLI TESİSLER

– Atatürk Kültür Merkezi
– Prof.Dr. Osman Turan Kültür Ve Kongre Merkezi

SPORTİF AMAÇLI TESİSLER

– Hasan Polat Kapalı Spor Salonu
– KTÜ Üniversite Stadyumu
– Olimpik Yüzme Havuzu
– Mini Sahalar
– Sağlıklı Yaşam Tesisleri

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here