Tenis Sporu

0
38

OYUNUN TARİHÇESİ
1873 yılında İngiliz Walter C. Wingfield tarafından başlatılan tenis sporu kort adı verilen dikdörtgen bir saha üzerinde iki yada dört kişiyle oynanan bir spordur. Başlangıçta çim sahalarda zevk için oynanan tenis, zamanla geniş çaplı turnuvaları yapılan bir spor haline geldi.

1877 yılında ilk tenis turnuvası Londra’da gerçekleştirildi. Daha sonra ABD, Avustralya ve Kanada da yaygın bir biçimde oynanmaya başladı. 1926 yılında ilk profesyonel tenis karşılaşması yapıldı. Ülkemizde oynanan ilk tenis oyununu İngilizler oynamıştır. 1900 yılında İstanbulda bulunan İngilizlerin kendi aralarında tertipledikleri maçlarda üç yıl üst üste kazanana “Çelenk Kupası” verilmesi şartı ile turnuvalar düzenlediler. Ülkemizde düzenlenen ilk turnuvalarda Çelenk Kupasını alan ilk Türk tenisçi si Suat Subay’dır. Yapılan turnuvalar sonrasında 1924 yılında ülkemizde Türkiye Tenis federasyonu kuruldu.

Ülkemizde düzenlenen tenis turnuvalarında birinci olan Suat Subay dan sonra da, Ülkemiz farklı oyuncular ile 1930 yılında ilk milli tenis karşılaşmasına katılarak Balkan Şampiyonu olmayı başarmıştır. Teniste uzun yıllar şampiyonluğu bırakmayan ülkemiz 1951-1965 yılları arasında aralıksız 14 yıl Türkiye Şampiyonu olan Nazmi Bari ise, bu alanda kırılması güç bir rekor kırmayı başarmıştır. Günümüze kadar Teniste farklı dallarda birçok başarıya imza atan ülkemizin, bu alandaki başarısı hala devam etmektedir.

OYUNUNU GENEL BİLGİLERİ
23,77m uzunluğunda, 8,2 m genişliğindeki kort üzerinde isteğe göre iki (tek) ya da dört (çift) kişi ile oynanabilen teniste gaye, topun bir kez sekerek yada hiç sekmeden karşı taraftaki oyuncunun karşılayamayacağı bir şekilde atış yapabilmektir. Sahanın tam ortasında da 0,91m yükseklikte bir ağ bulunmaktadır. Topa vuruş şekilleri, servis ön ve arka sürüşler, küt inme ve vole olarak beş çeşittir. Ön ve arka sürüşler, topun yatay vuruşla karşı tarafa gönderilmesidir. Vole topu raket ile durdurulması iken, küt inme ise, yüksek gelen toplara sevis vuruşu şeklinde vurulmasıdır.

OYUNUN KURALLARI
Oyunun başlangıcı para atışı ya da raket çevirme yöntemi ile yapılır. İlk servis hakkını kazanan oyuncu, dip çizgisinin dış sağından, çapraz sağ servis atışı ile oyun başlatılır. Başarısız servis atışlarına Fault (hata) denir. Atılan serviste topun ağlara çarparak saha içine düşmesine let denilmekte ve lette servis yenilenmektedir. Bir servis içinde yapılan hatada tekrar servis hakkı verilir fakat hata ikinci kez de tekrarlanması durumunda puan karşı tarafa verilir. Servis atışı sırasında ayağın servis çizgisini geçmesine Foot Fault (ayak hatası) denilir. Bu hatada da ikinci servis hakkı verilir.

OYUNDA PUANLAMA
Tenis oyununda puanlama sistemi sayı, oyun, set ve maç olmak üzere dört şekilde sınıflandırılır. Oyunda topu karşı tarafa sekmeden geçiremeyen kaybederek, karşı tarafa puan kazandırır. Taraflardan birinin oyunu kazanabilmesi için dört sayı alması gerekmektedir. Puanlama 15-30-40 ve oyun olarak adlandırılır. Her oyunun 40 da eşitlenmesi durumunda son bir set daha yapılmaktadır.

TARİHİN EN İYİ TENİSÇİLERİ
“Gelmiş geçmiş en iyi tenisçi Federer”
Tenis sporunun tarihine adını altın harflerle yazdıran Amerikalı John McEnroe (50), kendisine göre İsviçreli Federer’in ”gelmiş geçmiş en iyi tenisçi” olduğunu söyledi.

İsviçre’nin Zürih kentindeki ATP turnuvasının tanıtım çalışmalarına katılan McEnroe, yaptığı açıklamada Federer’in, aynı yıl 4 Grand Slam turnuvasını kazanan tek tenisçi olan Avustralyalı Rod Laver’dan da 7 kez Wimbledon’ı kazanan Amerikalı Pete Sampras’dan da daha iyi olduğunu belirtti.16 Grand Slam kazanan Federer, gelmiş geçmiş en iyi tenisçi. Federer yılda ortalama 2 Grand Slam kazanabilmekte.

Vojislava Lukić (31 Mart 1987)
Sırp tenisçi 20 Ağustos 2007 de teklerde 203 sayı ve sekizinci

katıldığında dünya sayısı 223 olarak en yüksek kariyer sıralamasına ulaştı.

15 Aralık 2014 itibariyle Lukić teklerde dünya 433 sırada. Lukić şimdiye kadar teklerde sekiz ITF dörtte ikisini kazandı.

Julia Georges (2 Kasım 1988)
Alman tenis oyuncusu Georges, WTA turnesinde iki şampiyonluk ve dört çift galibiyet şampiyonu ayrıca, kariyerinde ITF devre hakkında altı single ve altıçiftleri kazandı. 5 Mart 2012’de 15 numaralı dünyanın en iyi Tekler sıralamasına ulaştı.25 Nisan 2016 da çiftler sıralamasında 16 numaralı dünyada zirveye ulaştı.

Rafael Nadal (İspanya)
“Toprağın Kralı” Nadal, Fransa Açık’ta üst üste dördüncü şampiyonluğunu kazanarak Bjon Borg’un bu turnuvada üst üste şampiyon olma rekorunu egale etti. Nadal aynı zamanda, bu şampiyonlukla birlikte Fransa Açık’ta yenilmezlik serisini 28 maça çıkardı. Nadal’ın bu turnuvadaki başarısı, onu aralarında Roger Federer, Bjon Borg ve Pet Sampras da olan “herhangi bir Grand Slam turnuvasında üst üste en az 4 şampiyonluk yaşayan tenisçiler” listesine soktu.
Nadal, 2008 yılında Wimbledon tenis turnuvasını da kazanarak Fransa Açık Tenis Turnuvası dışındaki ilk Grand Slam şampiyonluğunu elde etti. 

2009′da Avustralya Açık’ı ve 2010’da Amerika Açık’ı kazanarak, 4 Grand Slam turnuvasında mutlu sonra ulaşan 7. tenisçi olarak da tarihe geçti. Ayrıca Open Era tarihinde Kariyer Grand Slam’ini tamamlayan en genç tenisçi olarak başka bir tarihi başarıya da imza atmıştır.

Mats Wilander (İsveç)
22 Ağustos 1964’te Vaxjo, İsveç’te doğan Mats Wilander 1982-1988 yılları arasında dünyanın 1 numaralı tenisçilerinden biriydi.

3 defa Fransa Açık, 3 defa Avustralya Açık 1 defa da Amerika Açık Tenis turnuvasını kazan Willander, toplamda 7 adet Tek Erkekler Grand Slami kazandı. Ayrıca bu başarılarının yanında, 1 defa da Çift Erkeklerde Wimbledon’ı da kazandı.

Cihat Horanoğlu
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here