Temel Reis’e Hayat Veren İsim: E.C Segar

0
40

Temel Reis’e Hayat Veren İsim: E.C Segar
Elzie Crisler Segar’ı önce kendinden dinleyelim. Otobiyografisinde şöyle bahsediyor kendinden: 
“18 yaşındayken bir karikatürist olmaya karar verdim. Cleveland, Ohio’daki WL Evans’tan bir karikatür kursu aldım, bana 100 dolara mal oldu. Gündüz evde boyama ve kağıt asma işleri öğretti, hareketli bir resim projektörü çalıştırdı ve akşamları danslar için tuzak davul çaldım. Gece yarısı boyunca yağ lambalarını yaktı ve ders saat 03.00’e kadar çalıştım.
20 yaşındayken, Buster Brown çizgi romanının yaratıcısı RF Outcault, iki yıl sonra patlak veren eski Chicago Herald’da bana bir iş buldular . (Hepsi benim hatam değildi.) Arthur Brisbane kurtarmak için geldi ve beni Chicago Evening American’da çalışmaya davet etti.
İki yıl sonra, yönetici editör William Curley, New York’ta işe başlayabileceğimi düşündü, bu yüzden beni King Features Syndicate’e gönderdi. O günden beri onlarla birlikte oldum. Büyük kasabaya geldiğim günden beri Gerginlik Tiyatrosu’nu çizmeye başladım. Karakterler şunlardı: Olive Oyl, Castor Oyl ve Ham Gravy. On yıldır liderler onlardı. Sonra yaklaşık altı yıl önce bir gün, Castor Oyl gemisine Dice Adası’na gitmek için bir denizciye ihtiyaç duydu. Sonuç Castor rıhtımlar tarafından eğlenceli görünüşlü eski bir ruh yakaladı ve adı Popeye idi. Popeye hemen şovu çaldı. İki çocuğum var: Marie 13 ve Tom, 9.

Evet Segar; zamanında annelerimizin ıspanak yiyelim diye sürekli örnek gösterdiği, safinaz bebeklerin hediye edildiği döneme sebep olan ‘Popeye’ bizim deyimimizle Temel Reis’in karikatüristi.

Çizmeye hep bir hevesi ve yeteneği vardı. Bir mektupla öğrenim gördüğü kursun da yardımıyla Chicago’ya giderek şansını buradaki gazetelerde denemeye karar vermiştir. Gösterdiği çizimler, Yellow Kid adlı çalışmasıyla o döneme damgasını vuran ve aynı zamanda Segar’ın da idolü olan R.F.Outcault’u etkilemek için yeterli gelmiştir. Outcault, Elzie’ye o aralar Chicago Herald’ın pazar ekinde çıkan Charlie Chaplin’s Comics Adventures/Şarlo Çizgiromanları adlı basmakalıp çizgiroman bantında iş bulmuştur. Segar’ın ilk Chaplin’İ 12 Mart 1916′da çıkmıştır. Bantın dağıtım haklarını elinde bulunduran James Keeley, 16 Nisan 1917′de Chaplin serisini yüzüstü bırakana kadar çizimlere devam eden çizer, ertesi pazar tamamen kendi eseri olan bir çizgi roman bantını çizmeye başlamıştır.
Daha sonraları kendi fikirlerinde çizimler yapmıştır. Segar, Thimble Theatre adını verdiği bir dizide, melodramik sahne olayları ve tiplemelerin yer aldığı günlük gülünç rutinleri konu almaktadır. İlk bölümü 27 Aralık 1919′da New York Journal’ın akşam baskısında yer alan bu yeni diziyi okurları sansasyonel bulmasa da sıcak bir ilgiyle karşılamıştır. Segar, kısa sürede başlığı sahne dramı kabuğundan sıyırarak, Olive Oil/Safinaz, kardeşi Castor ve erkek arkadaşı Ham Gravy gibi kendi orijinal karakterlerini seriye eklemiştir. Yani bizim Temel Reis bir zamanlar yan karakteri olduğu yayından baş role gelmiştir.

1938’de yaratıcısının karaciğer hastalığından öldükten sonra Popeye ve Zeytin hem çizgi romanlarda hem de animasyonlu karikatürlerde ( Max Fleischer tarafından ) devam etti, ancak Maalesef Segar’ın mükemmel, benzersiz karakteristik özelliği olan yaratıcılığının çoğunu kaybetti.

 

E.C Segar’ı dünya karikatüristi yapan Temel Reis’le ilgili bir kaç şeye bakalım biz.

 

Yukarıda bahsettiğim gibi ilk olarak 1929 yılında Thimble Theatre adlı mizah dergisinde yayınlanan hikaye, aslında Safinaz’ın ailesi etrafında dönüyordu ve Temel Reis bu hikayenin yan rollerinde yer alıyordu. Ancak halkın Temel Reis’i çok sevmesiyle birlikte popüler olması sonrasında çizer tarafından ana karaktere dönüştürüldü.

 

 

 

 

Segar’ın Temel Reis maceralarının ilk hallerinde ıspanaktan da önce Whiffle Hen adlı sihirli bir yaratığın başını okşayarak süper güçlere ulaştığı serüvenler yer alıyordu. Whiffle Hen, çizgi film uyarlamasındaki ismiyle Bernice, tüylerine dokunan herkese iyi şans verebiliyordu.

 

 

 

Popeye çok popülerdi ve ıspanakla çok yakından ilişkiliydi, görünüşünden altı yıl sonra, önemli bir ıspanağı yetiştiren merkez olan Crystal City’deki merkez meydanında onun bir heykeli dikildi.

 

 

Temel Reis’in tehlike anında pratik bir hareketle kapağını açıp yediği ve akabinde kaslarını şişirdiği ıspanak, ABD’de yaşanan Büyük Buhran yıllarına denk geliyor. Ve o yıllarda ıspanak tüketiminin yüzde 33’lük artış gösterdiğinden bahsediliyor. Yapılan anketlerde çocukların en çok sevdiği gıdalar arasında hindi ve dondurmadan sonra ıspanağın geliyor olması da hiç şüphesiz ki Temel Reis’in bir başarısı. Ancak şöyle de bir gerçek var ki, 1870’te yayımlanan bilimsel bir makaledeki virgül hatasından dolayı ıspanağın olduğundan on kat daha fazla demir içerdiği düşünülüyormuş.

 

Hikayedeki ana karakterler çizer Elzie Crisler Segar’ın mahallesinde yaşayan komşularından aldığı ilhamla yaratılmış. Örneğin Temel Reis’i yaratırken mahallesinde yaşayan denizci Frank Rocky Fiegal’den etkilenmiş. Hatta Fiegal 1947 yılında öldüğünde mezar taşına “Temel Reis’e ilham vermişti” notu düşülmüş. Aynı şekilde Safinaz da mahalledeki bir diğer komşusu olan Dora Paskel’den ilham alınarak oluşturulmuş.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here