Televizyonun İcadı ve Mucidi

0

 

Televizyon, kısaca TV.

Bizleri saatlerce kendisine kilitleyen, teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, teknolojinin en büyük icatlarından sayılan televizyonun icadı nasıl ve kim tarafından olmuştur hiç merak ettiniz mi ? O halde okumaya devam edelim.

 

 

 

Televizyon Nedir ?

Kısaca TV denilmektedir. Bir verici sayesinde elektronik dalga halinde yayılan görüntü ve seslerin ekranlı hoparlörlü parçalar sayesinde görüntü ve sese çevrilmesini sağlayan haberleşme sistemidir.

 

Televizyonun Mucidi Kimdir ?

Televizyonun mucidi  John Logie Baird‘tir. Televizyonu 1924 yılında somut olarak ortaya koymuştur. John Logie Baird’ın icat ettiği televizyon  tamamen mekanik bir sistemle işlemekteydi. Fakat daha sonra üzerinde değişiklikler yapılmış ve günümüzde hala bazı evlerde kullanılan tüplü televizyonlar geliştirilmiştir. Tüplü televizyon ise Philo Taylor Farnsworth tarafından geliştirilmiştir. Kısacası televizyonu ilk icat eden kişi John Logie Baird ve bunu tüplü televizyon haline getiren kişi ise Philo Taylor Farnsworth ‘tur. 
Televizyon 1924 yılında icat edilmesine rağmen ülkemizde 1972 yılında kullanılmaya başlanmıştır.
Televizyon ismi Yunanca Tele(Uzak) Latince Visio(Gör) anlamına gelen kelimelerden türetilmiştir ve uzaktan gör anlamına gelmektedir.

 

1940’lı yıllarda renkli televizyon çalışmalarına başlanmıştır. 1950’li yıllarda Amerika’da ilk renkli televizyon satışa çıkmıştır. Fakat renkli televizyon Amerika’da 1960‘larda geniş kitlelerce kullanılmaya başlanmıştır.

 

John Logie Baird Kimdir?

13 Ağustos 1888 tarihinde İskoçya’nın Helensburgh kentinde dünyaya gelmiştir ve çocukluğu bu şehirde geçmiştir. Televizyonun hayalini hep kurmuştur ve çalışmalarına 1922 yılında başlamıştır. Çalışmalarının başında, çay kutusu üzerine “Televisor” diye adlandırdığı bir cihaz yerleştirmiştir ve dikiş iğnesi, kesilmiş karton ve bisküvi kutusundan oluşan düzeneği çalıştırmayı başarmıştır. ilk olarak surat görüntüsünü meydana getirmeyi başarmıştır. 25 Haziran 1925 tarihinde ilk televizyon patentini almıştır. Baird’in icadı kısa sürede büyük ilgiyle karşılanmış ve televisor adını verdiği icadı ilk kez 26 Ocak 1928 yılında Kraliyet Enstitüsü’ne tanıtılmıştır. Bir yıl sonra görüntüyü elektronik olarak aktarma denemelerinde de başarılı olmuş sonucunu almıştır. Böylece 1929 yılında ilk televizyon istasyonunu hayata geçirmiştir. John Logie Baird, 14 Haziran 1946 yılında hayatını kaybetmiştir.

 

Philo Taylor Farnsworth Kimdir?

Philo Taylor Farnsworth , 19 Ağustos 1906 yılında Amerika’nın Utah kentinde dünyaya gelmiştir. Philo‘nun elektriğe olan merakı onu yeni icatlar keşfetmeye yöneltmiştir. Baird’in icad ettiği mekanik televizyon, bir çok parça içeriyordu. Philo tamamen elektronik bir televizyon hayalini kurmuş ve gerçekleştirmek üzere çalışma yürütmeye başlamıştır. Philo 1927 yılında ilk görüntüsünü aktarmayı başarmıştır. Fakat televizyon hala aydınlatma için karbon yay lambası kullanılıyor ve mekanik parça barındırıyordu. Philo buna çözüm getirmek istiyordu. 1929 yılında buna bir çözüm buldu ve hayalindeki mekanik parça barındırmayan televizyonu icad etmeyi başarmıştır. Philo Taylor Farnsworth bu önemli icadının patentini 1930 yılında almıştır.

 

Televizyon Sisteminin Temel Parçaları Şunlardır :

Görüntü kaynağı

Ses kaynağı

Verici ve anten

Alıcı anten

Televizyon Alıcısı

Ekran

Hoparlör

Tuşlar

Televizyonun Gelişimi İse Şöyledir :

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here