Tekstil’de Hakkını Alabilme Mücadelesi Var..

0

2017 de çok etkilendiğim tekstil çalışanlarından çok başarılı bir ses çıktı haberlere bile konu oldu..

İşçiler tüketicilere şu sözlerle seslendi:

 

Ve mağaza mağaza dolaşıp şu notu bıraktılar ..

 

 

 

 

 

Değerli okuyucularım yazılan fiyatı gördünüz mü  siz şimdi bu ürününüzü aldığınızda patronu sevindireceksiniz ama işçilerin durumu maalesef hep aynı kalacak.. Ellerine hiç bir şey geçmiyor. Böyle adaletsiz dünya nereye kadar ilerleyebilir büyüyebilir ki..

Bunun yanında çalışma saatleri 8 saatten 12 saate olmadı yetmiyor gece mesaisine kalıyorlar o kadar kötü ki çalışma ortamları hiç bir iyileştirme dahi yapılmıyor..Örneğin tekstilde hep ayakta kalarak iş yapıyorsun hiç oturma yok (makineciler hariç), siz bir evde deneyin bakalım kaç saat ayakta kalabilirsiniz..? Bazı tekstil yerleri nazi kampından bir farkı yok aslında tuvalete gitmenin bile problem olduğu yerler var..Tekstil çalışanları hayvandan beter kullanılıyor köpek veya kedi yoruldu mu kıvrılıp yere oturur tekstilde o bile yok !!!  izin alamazsın konuşamazsın 1 dk bile boş dursan hemen uyarılırsınız daha neler anlatayım.. Aslında cezaevlerinde yatanlar bu işi yapsalar yeri olur..Onlar hiç bir iş yapmıyorlar hep yatıyorlar madem ceza alan insanlar var, verin tekstil merkezlerine gerçek cezayı görsünler..Bana göre cezalar böyle olmalı üretime katkısı olacak öyle yatakta yatıp ceza çekmenin anlamı ne ki..? Ceza evlerine tekstil girmeli yada şartlar iyileştirilmeli, toplum hangisini seçer sizce..?

Bunun yanında tekstilde ayakta iş yapanlara kullanılacak bir yardımcı var o da şu:

 

Sadece tabii kide tekstil işçilerine değil bu destek ayakta kimler iş yapıyorsa çok kullanışlı bir ürün..Türkiye’de böyle yeniliklere destek olmalı işin yapısı böyle katlanacak deyip geçiştirilmemeli üretilen alternatiflere açık olunmalıdır..Burada amaç robotlarla beraber iş yapmak olmalı, sürekli robot gibi insan modeline getirmek bir yerden sonra sıkıcı ve soyut bir dünya getirecektir. Bundan kim zevk alır ..? Robotta insani değerler olamaz, his olmaz,  duygu olmaz, her şeyin yapay haline getirmekte gerçekliklerden uzaklaştırır, gerçeklikten kopma meydana getirir..O yüzden işin denge noktasında olmak gerek, yani robotlar ne insanın yerini almalı nede insanlar robot haline getirilmelidir..Birlikte yapılan eylemde işi başarmanın verdiği bütünlük duygusu başkadır, özeldir..

Burada sizlere farklı yollar sunarak insanlık için hayırlı olan yol bulunmalıdır..Sürekli patronların ceplerini düşünülerek işe adım atılmamalıdır..Bir başarı varsa bir işte o çalışanların ve patronun başarısı olmalı. Kuşlar tek kanatla uçamaz o yüzden yok edilmeye çalışılan birlik bütünlük duygusunu her şeye rağmen yüceltelim ve yükseltelim, susmayalım…

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here