Teknolojik Hasat

0

Tarla Bitkileri İnsan Girişi Olmadan Hasat Ediliyor, Tarım Geleceğini İzliyor!

 

Hands Free Hectare, robotların insanlar olmadan yetiştirme yeteneğine sahip olduğunu kanıtlamıştır. Çeşitli tarım amaçlarıyla otomasyon kullanan diğer şirketler ile açık tarımın büyük bir değişiklik olması gerektiği açık.

 

Hands Free Hectare (HFH)

İngiltere‘de bulunan dikimden izleme, bakım ve nihai hasat alanlarına kadar otomatik tarım geliştirmek için yola çıkan bir şirkettir. Grup, kış buğdayı ve arpadan biri olmak üzere iki hasatla görevini yerine getirmiştir. Bağımsız araçların kanıtladığı ve droneların tarlaya tek bir kişi çıkmadan tarımı yapabileceği kanıtlanmıştır.

HFH araştırmacılarından Martin Abell, ABC Rural‘a yaptığı açıklamada, “Halka bunun gelecekte bir şey olduğunu gösterebildik ve şu anda gerçekleşmekte olabilir. Ayrıca, tarım algısını kamuoyuna yükseltmemize izin verdik, dolayısıyla bunu ileriye dönük düşünen bir endüstri ve sanayiye yeni insanlar çekebilecek bir şey olarak görüyorlar.” dedi.

HFH tarafından yapılan çalışmaları da içeren hemen hemen her tarımsal öğe, robotlar tarafından, hatta hastalıkları tespit etmek ve yabani ot öldürmek suretiyle ele alınabilir. Ve sadece tarım gören bitkilerle değil. Çinli çiftçiler domuzları takip etmek, sağlığını ve genel iyilik hallerini izlemek için otomasyon ve yapay zeka uyguluyorlar. Ayrıca ana akım protein içeren atıştırmalıklar yapmak için kullanılacak cırcır böceklerini büyütmek için robotik bir sistem kullanan Aspire var.

HFH‘nin çalışması günün saati ve hava durumu gibi hala otomasyonun tam olarak hazır olmadığı faktörler var. Örneğin yağmur yağdığında, otomatik traktör kayabilir ve düz bir çizgi izlemekte zorlanır.

 

ABD‘de otomasyona geçiş yapan çiftlik sayısının ne zaman artacağını henüz belli değil. Bununla birlikte yakın gelecekte John Deere gibi firmalara tarımda otomasyon uygulamak konusunda uzmanlaşmış diğer şirketlere yatırım yaptıklarından bunu beklememiz gerekiyor. Kriket yetiştiriciliği Aspire, Amerika Birleşik Devletleri dışında da faaliyet göstermektedir ve başarılarının başkalarına, yiyecekler için hayvan ve bitkiler yetiştirmek üzere otomatik tarıma yönelmelerini sağlamak da mümkündür. Hands Free Hectare de aynı etkiyi umuyor. Grubun mekatronik araştırmacısı Jonathan Gill, bir basın bülteninde “Bu teknolojiyi geliştirmek sanayiye yeni yetenekler götürecek. Bu projenin insanlara ilham vermesine ve onlara tarımda mevcut olan ilginç ve yenilikçi işlerin çeşitliliğini göstermesine yardımcı olacağını umuyoruz.” dedi.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here