Teknoloji insanı mutlu kılar mı?

0
24

Teknoloji geçmişten günümüze gelen ve günümüzde en çok ilgi gören konulardan biridir. İnsanlara yeri geldi fayda yeri geldi zarar verdi. Peki insanlar teknoloji olmadan öncemi mutluydu yoksa teknoloji geliştikten, hayatımızda genel olarak yer kaplamaya başladıktan sonramı daha mutlu oldu? Ben bu konuya hem kendi penceremden hem de başka pencerelerden bakıp olayı size özetleyip, çok uzatıp sıkma olmaksızın kısa ve öz bir şekilde konuya devam edeceğim.
“Kendi çocukluğum ve şimdiki çocukluklar”
Şimdiki çocukların yaşantısına bakıyorum ve kendi zamanımdaki çocukluğa. Doğal olarak kıyaslama kaçınılmaz oluyor. En basitinden “ip atlıyorduk, seksek oynuyorduk, ebelemece, taso, misket vb.” Sabah okul, öğleden akşama kadar dışarda oyun oynamak. Peki şimdi dışarda çocuk görebiliyor musunuz? Dışarıda maç oynayan, kör ebe oynayan çocuklar kaldı mı hâlâ? Belki de yok denecek kadar az diyebilirim. Bizim akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz, sosyal bir hesabımız yoktu belki ama biz mutluyduk. En azından şimdi geçmişimize bakıp “biz gerçekten çocukluk geçirmişiz” biliyoruz. Yaşımızı yaşamışız, bundan daha güzel bir durum olabilir mi? Birde şimdiki zamana değinmek istiyorum, 10 yaşındaki çocuğun elinde en lüks tablet veya telefon. Ama bu ailelere göre elinin altında olmak dışarıda olmaktan daha güvenli geliyor. Gerçekler öyle değil işte. Asıl tehlike çocuklarımızın elinde olan teknolojide çığır aşmış olan aletler. Sokaklar küçük çocukların aile bireyi olmadan arkadaşlarıyla oynamaları bize çok tehlikeli geliyor olabilir. Peki gerçekten bizi korkutarak kabuğumuza çekilmemiz için oynanan bir oyun olabilir mi? Neden teknoloji arttıkça sokaklardaki çocuk sesleri kesildi? Gerçekten mutlular mı?

Kabul ediyorum, şimdiki çocuklar çok zeki. Sanki büyümüş de küçülmüş tabirinin birebir örneklerinden biri. Ama mutlu değiller, hep memnuniyetsizlik, huzursuzluk vs.. En azından “ben gerçekten çocuktum ve mutluydum” diyebiliyorum. Teknolojinin günümüzde bizlere çoğu yerde yardımı ve faydaları olmuştur. Kullanmak meselesi, nerden baktığınıza bağlı. Gerçekten bizi, mutluğumuzu, dostluğumuzun önüne geçmiyorsa sorun yok demektir. Ama şu unutulmamalı ki her şeyin fazlası ve azı zarardır. Her şey kararında güzel ve sağlıklıdır. “Teknoloji insanı mutlu kılar mı?” sorusuna gelince de, bunu size bırakıyorum. Teknolojiden önceki huzurunuzla, sonraki huzurunuz arasındaki farkı benden çok kendiniz bilebilirsiniz.

my__lifee_
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here