Teknoloji devlerinin satın alma verileri gündemde

0
Teknoloji devlerinin satın alma verileri gündemde
Teknoloji devlerinin satın alma verileri gündemde

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), gerçekleştirdiği bir açıklamayla Google’ın da dahil olduğu Alphabet ile birlikte Apple, Amazon, Facebook ve Microsoft’tan son 10 yılın şirket satın alma verilerini istediği söylendi. Bu her ne kadar hukuki bir yaptırım olarak değerlendirilmese bile yine de kafalarda soru işareti bıraktı. Kuruluş tarafından gerçekleştirilen bu soruşturma, şirketlerin satın almalarındaki tuhaf davranışları takip etmek için kullanılacak.

FTC Başkanı Joe Simons, Dijital teknoloji şirketlerinin ekonominin ve gündelik yaşantımızın büyük bir parçası olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, federal kurumların rekabete zarar verebilecek işlemler konusunda uyarılmasının önemli olduğunu da ifade etti.

Yapılan Hart-Scott-Rodino (HSR) Yasası uyarınca, şirketler belirli büyüklükteki satın almalarının ayrıntılarını FTC’ye bildirmekle mükellef. Ancak satın alma belirli bir büyüklükte değilse, şirket bunu FTC’ye bildirme gibi bir zorunluluğa sahip değil. Şimdiki FTC talebi ise, aynı zamanda küçük satın almaları da içeriyor.

Her ne kadar bu talep biraz can sıkıcı görünse de adı geçen beş şirketin son 10 yıldaki satın almalara dair verileri FTC’ye vermesi konusunda sorun yok. Kuruluşun verilerde bir anormallik keşfetmesi, harekete geçmesi için yeterli.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here