TED Talks: Paylaşmaya Değer Fikirler

0

Kısaca TED organizasyonu, bir konferans etkinliğidir. Geniş tanımlara geçmeden önce ilkin “Neden TED Konuşmalarını dinlemeliyim?” sorusuna cevap bulmamız gerekiyor:

Eğitim düzeyiniz, gelir durumunuz, kültürel zenginliğiniz, bilgi birikiminiz ve ilgi alanlarınız her ne olursa olsun; yaşanmış gerçeklerden, hayat tecrübelerinden, başarı öykülerine giden başarısız girişimlerden öğreneceğiniz bir şeylerin olduğunu anlayacağınız bu konuşmalara, en basit ve kolay bir şekilde ücretsiz ulaşabileceğiniz bir platform olması hasebiyle TED Talks yani TED konuşmalarını izlemeli, dinlemeli, sindirmeli ve anlatmalısınız.

Dünyayı değiştirmek gibi fikriniz olmasa da ilgili ve meraklı biriyseniz bu konferansların tam size göre olduğunu; ayrıca bakış açınızın değişeceği, gerçeği irdeleyeceğiniz fikirlerin zihninizde dolaşacağı bir sürecin sizi beklediğini söyleyebilirim.

Bu konuşmalardan; zamanınızı harcadığınız o motivasyon videolarından ve kendini gerçekleştirme kitaplarından daha çok faydalanacağınız kesin. Belki de sizin için beklediğiniz değişim bu konuşmalar sayesinde başlayabilir, kim bilir.

 

TED Nedir? (Technology, Entertainment, Design)

1984 yılında Amerika Kaliforniya’da (Silikon Vadisi) İngiliz gazeteci ve magazin yayıncısı Chris Anderson tarafından kurulmuştur. Şu anki sahibi ise amazon.com’un da sahibi olan Jeff Bezos’tur.

Hiçbir kâr amacı gütmeyen kuruluş, Sampling Vakfı bünyesindedir ve tek amacı değerli fikirlerin yayılmasıdır. (Katılan konuşmacılara ücret verilmezken etkinlikleri yerinde izlemek bilete tabidir: 65TL-250TL)

1984 yılında gerçekleştirilen ilk konferansların ardından günümüzde, dünyanın önde gelen düşünürlerinden tutun da CEO’lara, bilim insanlarına, devlet başkanlarına, hayırseverlere kadar, hatta tanınmamış bir çocuğun bile konuşma yapabildiği bir platform halini almış durumda.

İlk çıkış fikri olarak teknoloji, eğlence ve dizayn konularında konferanslar düzenlenmiş olsa da şu anda artık “Paylaşmaya Değer Fikirler” ana fikriyle ve yüzlerce parola (motto) alt başlıklarıyla bağımsız konferanslara dönüşmüş durumda. Bu organizasyonun adı ise TEDx.

 

TEDx Nedir? 

TEDx lisansı almış her ülkenin, kişinin, organizasyonun bağımsız olarak düzenlemesine olanak veren bu TEDx etkinliklerindeki x karakteri; bağımsız organize edilen yerel etkinlikleri temsil ediyor. Yani global çaptaki TED konferanslarına benzer etkinliklerin yapılabildiği bir organizasyon. Ülkemizden örnek vermek gerekirse TEDx İstanbul, TEDx Ankara, TEDx Bursa.

 

 

TED Talks Nedir?

İnsanlara ilham veren fikir ve düşüncelerin aktarıldığı konuşmalardır. Dünyayı güzelleştirmek ve yaşanabilir bir yer haline getirmek içinse konuşmacılara verilen süre on sekiz (18) dakikayla sınırlıdır.

Dünya çapında yapılan tüm bu TED Konuşmaları ted.com üzerinden bedava olarak yayınlanmaktadır. Şu zamana kadar dört (4) milyar izlenme rakamına ulaşmıştır.

İngilizcesini geliştirmek isteyenler için de sınırsız bir kaynak olan bu konuşmaları Türkçe altyazı ile izleme olanağı https://www.ted.com/talks?language=tr adresinden sunulmaktadır.

Bu konferansları Youtube’da yaklaşık 10 milyon aboneleri olan Ted Talks, Tedx Talks kanallarından izleyebilir, mobil platformlardan da uygulamayı indirerek, 100 den fazla dilde altyazılı videolara ulaşabilirsiniz.

 

En iyi Ted Konuşmalarından örnekler:

1- Sir Ken Robinson – Do schools kill creativity?

2- Simon Sinek – How great leaders inspire action

3- Harry Cliff – Have we reached the end of physics?

 

TEDx Türkiye Hakkında

Türkiye’de şu anda İstanbul (2010), Ankara (2013) ve Bursa’da (2018) TEDx organizasyonu bulunmaktadır. Bu etkinliklerde tanınmış, tanınmamış, sanatçı, bilim insanı, yazar, eğitimci yüzlerce konuşmacı yer almıştır.

2017 Tedx İstanbul “Umut” (Hope) Etkinliği Tanıtım Videosu

 

Beğendiğim Örnek Konuşmalar:

1- Semih Saygıner – Oyunu Kim Kazanır?

2- Hikmet Şırlak – Müslüman Mahallesinde Kilim Satmak

3- Ebru Cündübeyoğlu – Özel Öğrenme Bozukluğu: Disleksi

4- Refika Birgül – Hayal Ederken Eşekten Düşülür mü?

5- Zeo Jaweed – Yavaşlayacak Kadar Hızlanmadık mı?

 

Bu konuşmaların çoğu başarı öyküleri kategorisinde ya da kişilerin şu anki bulundukları noktaya nasıl geldikleriyle ilgili yaşam hikâyelerini içeriyor. Bazısı alanında uzman kişilerin yaptığı konuşmalardan, bazısı da ideali uğruna yaptığı çalışmaları içeren konuşmalardan oluşuyor.

Siz de bir form doldurarak Türkiye’deki bu etkinliklerde görmek istediğiniz konuşmacıları belirtebilir hatta konu önerebilirsiniz. Ayrıca etkinlikler kapsamında gönüllü olarak bu organizasyonda yer alarak destek olabilirsiniz.

 

Türkiye’deki TEDx Etkinlik Takvimi

TEDxAnkara: “Senin Hayalin” (Dream of You)

Yer: Congresium

Tarih: 10 Mart 2018

 

TEDxReset (İstanbul): “Yolaçık” (Hit the Road)

Yer: UNIQ ISTANBUL

Tarih: 24 Mart 2018

 

TEDxBursa: Yakında…

Yer: Belli Değil

Tarih: Belli Değil

 

 

 

Ayvaz Altun

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here