Tayvan – Yıllar Süren Özerklik Mücadelesi

0
Tayvan Özerklik Mücadelesi

Yıllarca Süren Özerklik Mücadelesi

     Bir yerin özerkliğini iddia ederek ayrı bir ülke olduğunu belirtmesinin en önemli unsuru, diğer ülkeler tarafından da kabul edilmiş olmasıdır. Diğer ülkeler tarafından özerk olduğunuz kabul edilmiyor ve başka bir ülkeye bağlı olduğunuz iddia ediliyorsa ülke olduğunu belirten bölge için bu durum büyük bir sıkıntı haline geliyor. İşte Tayvan’ın tam olarak yaşadığı durum bu şekilde. Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olduğu söylense de yıllarca Tayvan halkı, özerklik için mücadelede bulunmuştur.

   21 takımada ve Pescadores Adaları’ndan oluşan Tayvan, 17. yüzyılda Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulması ile Hollanda devletinin sömürgesinden ayrılıp, Çin Devletine bağlanmıştır. Tayvan’ın ise bağımsızlığı ilan etmesi 1911 yılına dayanmaktadır. Ama ne yazık ki, Çin Devleti bağımsızlığı kabul etmemektedir. Hatta Tayvan’a Çin’den ayrı ülke muamelesi yapan ülkelere ise ambargo uygulamaktadır.

   Çin ve Tayvan arasındaki ilişki 55 yıl aradan sonra 2005 yılında ilk uçak seferi ile gerginlikler bir nebze azalmıştır. Tayvan’ın başkenti Taipei yıllarca Çin’den olan seferleri saldırıya uğrayacağı düşüncesi ile iptal etmişti. Aradaki gerginliğin azalması adına olan bu adım Tayvan ve Çin arasında ticari ilişkiler yürüten iş adamları için ulaşım büyük bir sıkıntı haline gelmişti. Çin ve Tayvan arasında uçak seferlerinin başlamış olması, Çin’in Tayvan’ı devlet olarak kabul ettiği anlamına gelmesin. 2006 yılında Çin Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamada Tayvan için, ‘Asi bir bölge ama Çin Halk Cumhuriyeti’ne ait bir bölgedir’ açıklamasını yapmıştır. Tayvan için hala özerkliği kabul edilememiş olsa da, Çin – Tayvan arası ticari ilişkilerde bulunan iş adamları için kolaylaştırıcı bir adım olmuştur.

Çin ve Tayvan arasındaki ilişki 55 yıl aradan sonra 2005 yılında ilk uçak seferi ile gerginlikler bir nebze azalmıştır. Tayvan'ın başkenti Taipei yıllarca Çin'den olan seferleri saldırıya uğrayacağı düşüncesi ile iptal etmişti. Aradaki gerginliğin azalması adına olan bu adım Tayvan ve Çin arasında ticari ilişkiler yürüten iş adamları için ulaşım büyük bir sıkıntı haline gelmişti. Çin ve Tayvan arasında uçak seferlerinin başlamış olması, Çin'in Tayvan'ı devlet olarak kabul ettiği anlamına gelmesin. 2006 yılında Çin Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamada Tayvan için, 'Asi bir bölge ama Çin Halk Cumhuriyeti'ne ait bir bölgedir' açıklamasını yapmıştır. Tayvan için hala özerkliği kabul edilememiş olsa da, Çin - Tayvan arası ticari ilişkilerde bulunan iş adamları için kolaylaştırıcı bir adım olmuştur.


Tayvan ( Milliyetçi Çin Cumhuriyeti) Hakkında Genel Bilgi

21 takımada ve Pescadores Adaları’ndan oluşan Tayvan, Cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Baş Şehri Taipei’dir. Taipei devasa uzunluktaki binaları ile ünlü olan bir şehirdir.  Dünyanın en uzun binalarından biri olan Taipei 101 buradadır. Ayrıca Taipei, Tayvan’ın en çok ticaret yapılan şehridir.

Yasama Meclisi 386 üyeden, denetleyici meclis ise 60 üyeden oluşmaktadır. Cumhurbaşkanı 6 senede bir meclis tarafından seçilir.

Resmi dili Çince ve Tavyan Dilidir.

Para birimi ise Yeni Tavvan Doları’dır.

Ülkenin büyük bir bölümü Konfüçyüsizm inancına bağlıdır. Konfüçyüsizm  haricinde taoizm ve budizm’e inanan bir kesim de vardır. Ve Tayvan’da 350.000 kişi Müslümandır.

Halkın %80’i okuma- yazma biliyor. Eğitim – Öğretim resmi dili Çince’dir. Çin Halk Cumhuriyet’inde de olduğu gibi burada da öğrencilerin milliyetçi bir eğitim sistemi ile okutulmasına dikkat ediliyor.

Yüz Ölçümü 36.182 km’dir. Çin’in ana karasından  Tayvan boğazı ile ayrılmaktadır.

Tayvan Halkının % 45’i tarım alanında, % 25’i ise sanayide çalışmaktadır. Nüfusun büyük bir bölümü tarımdan gelir elde ettiği için, ekonomisinin ana unsuru tarım halindedir. Ağırlıklı olarak pirinç ve çay üretilir.

Dünyanın en güvenilir bazı  hava yolu şirketleri bu ülkeye aittir.

Dünyada sigortacılık, bankacılık ve turizm alanında söz sahibi ülkelerden biridir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here