Taylor Swift Aslında Kim ?

0

Asıl adıyla Taylor Alison Swift 13 Aralık 1989’da Amerika’da dünyaya geldi.

14 yaşında country müzik alanında kariyerine başladı. Big Machine Records ile anlaştı ve Sony şirketi ile çalışan en genç söz yazarı oldu.

2006 yılında ilk albümü Taylor Swift’i çıkardı. Bu albümdeki Our Song şarkısı ile Amerikan country listesinde bir numaraya ulaşan en genç şarkıcı oldu.

2008 yılında Grammy Ödülleri’nde En İyi Yeni Sanatçı kategorisinde aday gösterildi.

2009da VMA En İyi Kadın Sanatçı Videosu kategorisinde bulunan Beyonce, Lady Gaga, Katy Perry gibi isimleri geçerek You Belong With Me ile ödülü kazandı.

Aynı gece teşekkür konuşması yaparken Kanye West sahneye çıktı ve konuşmasını bölerek, ödülü hak edenin Beyonce olduğunu söyledi. Gelen tepkilerden sonra genç sanatçıdan özür dilese de bu olay ikilinin arasında hiç bitmeyecek bir kavganın fitilini ateşledi.

2012 yılında One Direction’ın üyelerinden Harry Styles ile sevgili oldu. İlişkileri bir ay kadar kısa sürse de etkisi Taylor için uzun sürdü. Harry için Styles ve Out Of The Woods şarkılarını yazdı.

2012’de çıkardığı Red albümü baştan sona Harry ile olan kısa ilişkisinin etkisindeydi. Red ilk haftasında 1 milyon kopya sattı. Albümün ilk şarkısı We Are Never Ever Getting Back Together ilk haftasında 623 bin kopya sattı. Red Tour en çok hasılat eden Country turu oldu.

2013’de 8 BBMA ödülüyle bir gecede en çok BBMA ödülü kazanan sanatçı ünvanını kazandı. Yine aynı rekora 2015’de 8 ödül alarak ulaştı.

2014 yılında 1989’u çıkardı. Albüm daha ilk haftasında 1 milyon sattı. Bu satış oranı Taylor’u üç albümü de bir hafta içinde bir milyon ve üzeri satan ilk şarkıcı yaptı. Albümdeki Blank Space şarkısının klibi 1 milyar kereden fazla izlendi.

Albüm 2016 Grammy Ödüllerinde Yılın Albümü ödülünü kazandı. Albüm şarkısı Shake It Off Billboard Hot 100’e bir numaradan girdi.

 

Kazandığı 401 ödülle tüm zamanların en çok ödül kazanan kadın sanatçıları arasında yedinci sıradadır.

2017’de yeni albümü Reputation yayınlandı. Albüm ilk dört günde Amerika’da bir milyon kopya satarak 2017’nin en çok satılan albümü oldu.

Albüm şarkısı Look What You Made Me Do’nun video klibi yayımlandığı ilk gün 43.2 milyon izlenme alarak rekor kırdı.

Yeni albümü Kanye West, Kim Kardashian ve Katy Perry ile olan kavgalarına imalarla dolu.

Taylor başarılarıyla birlikte özel hayatıyla da hep göz önünde bulundu. En uzun süren ilişkisi Calvin Harris ile olan 15 aylık ilişkiydi. Medya Taylor’u sürekli sevgili değiştirmekle suçladı. Nedense aynı medya erkek sanatçıların sürekli sevgili değiştirmeleriyle pek ilgilenmedi.

 

 

Ayrıca Taylor hayranlarıyla en çok ilgilenen sanatçıdır. Geçenlerde evsiz kalan hamile bir hayranına ev alarak güzel bir sürpriz yapmıştı.

Taylor’a başarılarının devamını diliyoruz. O kesinlikle müzik dünyasının kraliçesi.

 

  

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here