Tavsiye Ettiğimiz Boya Badanacı Firmalar

0

Boya badana işlemleri yalnızca görsellik içeren işlemler değildir. Bunu bir örnekle açıklayalım. Eğer iyi bir boya badanacı firmayla çalışmazsanız, yapılan boya kötü görünecektir. Bununla birlikte kullanılan boya kalitesiz olacaktır. Bu durum ise sizin ve ailenizin sağlığını doğrudan olumsuz etkileyecektir. Bütün bunlara neden olmamak için temkinli olmak gerekir. Bizlerde sizler için en iyi boya badanacı firmaları araştırdık. Ayrıca boya badana işlemlerini uzmanından sizlere aktardık.

Boya nedir? Boyacı nedir?

Boya dendiğinde aklımıza ilk olarak renkler gelir. Görselliğin ön planda olduğu boyanın aslında ilk amacı korumaktır. Odalarımızın vazgeçilmez bir parçası olan renkli kaplamaya boya denir. Aslında önemsiz gibi gördüğümüz boyaların birçok işlevi bulunur. Hem bulunulan ortamı güzelleştiren hem de ruhumuzu aydınlatan bir etkisi vardır. Kaplama olarak kullanılan boyayı duvara uygulayan kişiye badanacı yani boyacı denir. Her boyacının dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Fakat bunlardan daha önemli olan bir şey vardır. Boya badana işlerinde bilgi sahibi olmanız gereklidir. Böylelikle hem yapılan işlemleri bilir hem de sağlıklı duvar boyası seçimi yapmış olursunuz. Boyanın işlevlerinde en önemli şey boya badana işinin kalitesidir.

Boya badana nasıl yapılır?

Dekorasyon söz konusu olduğunda boya badana önem kazanır. Bir mekanda dikkat ettiğimiz ilk şey aslında boyadır. Her ne kadar fark etmesek bile mekanı algılayış biçimimiz bu şekildedir. Çünkü renkler auramızı doğrudan etkiler. Örneğin sıcak renklerin kullanıldığı bir odaya ilk girdiğimizde orayı sıcak bir yer olarak algılarız. Kış aylarında sıcak renklerin kullanıldığı kafelerin daha fazla tercih edilmesi elbette bir tesadüf değildir.

Duvara yapılacak boya badana için görsellik en başta gelir. İşlemin görselliğinin güzel olması boyanın ve işçiliğin kalitesine bağlıdır. Boya badana nasıl yapılır konusuna değinmeden önce boyanın içerisindeki kimyasal maddelerden bahsedelim. Elbette bir boya yalnızca renk pigmentlerinden oluşmamaktadır. Birçok boyanın temelinde 3 şey bulunur. Bunlar renk vermesi için pigmentler, boyanın birbirini tutması için özel tutkal ve çözücüdür. Hemen her boyanın temelinde bu maddeler bulunsa da boyanın içine başka şeyler de katılabilir.

Boyanın doğru bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. Çünkü uygulama esnasında kaliteli işçiliğin temelini boyanın kıvamı oluşturur. Duvar boyası yapacak ustanın ilk görevi duvarın düzgün olduğundan emin olmasıdır. Eğer boya yapılacak duvarda pürüzler bulunuyorsa zımparalama işlemi yapılması gerekir. Aynı şekilde rutubet olan bir duvara doğrudan boya yapmak doğru değildir. Önce rutubetin giderilmesi için duvar tabakasının inceltilmesi ve üzerine gerekirse onarıcı malzeme sürülmesi lazımdır.

Boya yapımında taban ve tavan işçiliği

Boya badana yapmak için gereken temel eşyalardan birisi rulodur. Hepimizin bildiği rulo ile tavan boyası yağmak son derece kolay gibi görünebilir. Ancak boya ustaları rulo kullanmak konusunda uzman kişilerdir. Eğer daha önce deneyiminiz olmadıysa, duvara boya sürerken kat izi oluşturmanız muhtemeldir. Boyanın duvara eşit miktarda dağıtılması gerekir. Güzel bir duvar boyasının sırrı burada saklıdır. İşe ilk olarak doğru kova seçiminden başlanmalıdır. Boyanın kıvamını tutturduktan sonra kovaya dökülmelidir. Seçilen kova, rulonun içerisinde rahatlıkla hareket edebileceği büyüklükte olmalıdır. Ruloyu kovaya daldırdıktan sonra boyanın damlamayacağına emin olunmalıdır. Önce tavanı boyamaktan başlıyorsanız paralel hareketler uygulamanızda fayda vardır. Tek kat yetmez ise birkaç saat beklenmelidir. Boya duvara nüfus ettikten sonra 2. Kat atma işlemi uygulanabilir.

Köşelerin boyanması veya ince işçilik gerektiren noktalarda rulo yerine fırça tercih edilebilir. Bu işlem için fırçanın yatay şekilde kullanılması önemlidir. Ayrıca boyanın yere damlamaması için yerin korunması önemlidir. Ufak bir hatırlatma olarak etraftaki eşyaların üzerini kapatmanızı hatta mümkünse eşyaları tek bir noktaya toplamanızı tavsiye ederiz. Bu işlemler esnasında koltukların üzerine boya gelmemesi önemlidir. Boyanın diğer katları için ise evinizi havalandırmayı unutmayınız. Böylelikle sağlığınızı korumuş olursunuz. Boya kokusunun dokunma ihtimali olan yaşlı ve çocukların evde bulunmaması iyi olacaktır. Son kontroller için ilk olarak renk tonuna bakılmalıdır. Bu yüzden boya kovası önemlidir. Eğer boyanız biterse ikinci bir boya kabı hazırlamanız gerekebilir. Boya rengini kaybetmenize neden olabileceğinden her şey en başından düşünülmelidir.

Boya markası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler?

Boya markasını seçerken ilk önemli olan şey renk seçimidir. Renk kartelası açısından geniş bir yelpazeye sahip markaları incelemeniz faydalı olacaktır. Boya yapılacak yerin özellikleri çok önemlidir. Nasıl bir renk istediğinizi biliyorsanız, aradığınız rengi markalarda inceleyebilirsiniz. Bilindiği üzere boya iç cepheye ve dış cepheye yapılmak için birbirinden ayrılır. Boya markanıza da fikir danışarak daha doğru tercihi yapabilirsiniz.

Püf noktalardan birisi boyaların özelliklerini bilmektedir. Sektörü incelediğimizde birçok boya çeşidi ile karşılaşmaktayız. Boyanın yapılacağı yerin boyanın türüyle uyumlu olması gereklidir. Ayrıca boyanın içerisindeki maddelerin, sağlık açısından zararlı olmayacağından emin olmalısınız.

Boya markası seçerken kullanım göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin eğer duvarınızı bir bezi nemlendirerek silmek istiyorsanız bunun için doğru bir boya türü seçmelisiniz. Akrilik boya bunlardan bir tanesidir. Halbuki silmeyeceğim diyorsanız plastik boya bir alternatif olabilir.

Mekanlara doğru boyanın uygulanması çok önemlidir. Eğer doğru boya markasını seçerseniz, mekan içerisinde bambaşka bir ambiyans elde edebilirsiniz. Mesela gelen ışığı yansıtma özelliği olan boyalar aslında ayna görevi görmektedir. Aynalar ise mekanları olduğundan daha büyük, geniş ve havadar gösterir. İşte bu tür boyaların yaptığı da tam olarak budur. Tercihiniz bu yönde olacaksa saten boya türü için araştırma yapmalısınız.

Gelişen teknolojiyle birlikte nano boyalar üretilmiştir. Gelen ışığın etkisiyle kendini temizleme özeliğine sahip olan nano boyalar oldukça tercih ediliyor. Sizlerde bu tür bir boya almak isterseniz boya markanızı ona göre seçmelisiniz. Son olarak hatırlatmakta fayda var. Boya markanızı seçerken boyanızın kalitesinden emin olunuz.

İyi bir boyacı nasıl olmalıdır?

İyi bir boyacı öncelikle boyanın kalitesinden anlamalıdır. Boyanın doğru bir kıvamda hazırlanması için bütün gerekli donanıma sahip olmalıdır. İşinde uzman bir boyacıyla çalışıyorsanız kesinlikle sorun yaşamayacaksınızdır. Eşyalarınızın üzerine boya damlamaz. Boyanın katları arasındaki fark belli olmaz. Duvarın uygulandığı her yer aynı renk görünür. Duvar üzerinde herhangi bir deformasyon yaşanmaz. Bütün bunlar aslında iyi bir boyacının göstergesidir.

Boyacı boya yapmadan önce duvarı anlamalı ve analiz etmelidir. Bir boyayı duvarı görmeden uygulamak yanlış olacaktır. İç mekana veya dış mekana yapılan boyalar elbette birbiriyle aynı değildir. İyi bir boyacı her boyanın özelliklerini bilir. Hangi mekana hangi boya türünü uygulaması gerektiğinin bilincindedir. Bununla birlikte ince bir işçilik gösterir. Ayrıca keşif işlemi yapılması doğru olacaktır. Duvar özelliklerine uygun bir boya tercih edilmelidir.

İster iç mekan ister dış mekan boyası olsun fark etmeksizin hassas davranılmalıdır. Boya iyi olursa ve doğru uygulanırsa mekan iyi görünecektir. Fakat tam tersi durumda mekanı kötü bir yer olarak algılamamıza neden olacaktır. Boyacınızı seçerken iş tecrübelerini öğrenmenizde fayda vardır. Bu konuda uzman bir kişiyle çalışmalısınız. Yapılan hatalardan bir diğeri boyanın bu işte tecrübesiz kişiler tarafından uygulanmasıdır. Yazımızın başında söylediğimiz gibi boyamak çok kolay gibi görünebilir. Fakat işin aslı bu şekilde değildir. Kat izlerinin oluşmaması için boyama işleminin zamanında bitirilmesi gereklidir. İşinde uzman olmayan birçok kişi kolları yorulduğu için işleme biraz ara verir. Boyamaya devam eder. Ara verip boyama esnasında ise izler oluşabilir. Bu durum geri dönüşü olmayan, emek ve para kaybıyla sonuçlanan bir durumdur.

İyi bir boyacı aynı zamanda renkler konusunda sizlere fikir vermelidir. Boya badana yapılacak yere uygun boya renkleri için ustanıza danışabilirsiniz. Zemin rengi ile tavan renginin uyumlu olması son derece önemlidir. Eğer bir iş yeri boyanacaksa iyi bir boyacı işçilerin verimini arttıracak doğru renk önerilerinde bulunacaktır.

Bilindiği üzere doğru renklerin kullanılması çok önemlidir. Aynı zamanda renkle birlikte boyanın kıvamının doğru tutturulması gerekir. Çoğu boyacının yaptığı hatalardan birisi budur. Rengi tutturmak için boya miktarını en başından doğru ayarlamak gereklidir. İşinde uzman bir boyacı sizlerin bütçesini düşünmelidir. Renkleri açmak için boyanın sulandırılması çoğu zaman mantıklı görünebilir. Fakat bu durum boyanın kıvamını sıvılaştırmakla kalmaz. Duvara birkaç kat atılmasını gerektirebilir. Halbuki olması gereken rengin doğru bir şekilde belirlenmesinin ardından kıvamın tutturulmasıdır. Bunun için seçilen boya markasının önemi büyüktür. Boyacılar kullandıkları boyaların kanserojen maddeler içermediğinden emin olmalıdır. Sizlerin sağlığını riske atacak durumların önüne geçmeli ve tecrübesiyle kusursuz işçilik çıkartmalıdır.

Boya sonrası temizliği nasıl yapılmalıdır?

Boya yapma esnasında kullanılan fırça ve rulonun mutlaka temizlenmesi gereklidir. Aksi takdirde üzerindeki boya kuruyarak kalacaktır. Boyanın türüne göre temizleme işleminde hassas davranılmalıdır. Eğer bir yere boya damladıysa terebentinle silmeniz uygun olacaktır. Fakat buradaki önemli nokta terebentin çok sıcak veya çok soğuk olmamasıdır. Ilık sıcaklıkta terebentin boya lekesini çıkartacaktır.

Boya fırçalarının temizlenmesi için sirke çözüm önerisidir. Doğal bir temizlik maddesi olan, aynı zamanda mutfaklarımızın vazgeçilmesi sirke fırçanızı temizler. Bununla birlikte sirke yerine tiner tercih etmek istiyorsanız ellerinizin korunduğundan emin olmalısınız. Elleriniz tinerle veya başka maddeler ile doğrudan temas etmemelidir. Koruyucu eldiven takarak cildinizin korunmasını sağlayabilirsiniz. Tiner gibi maddeler kesinlikle dikkatli kullanılmalıdır. Bu işlemler esnasında ortamda çocukların bulunmamasına özen gösterilmelidir.

Yapılan boya işleminin ardından boya yapılan yer muhakkak havalandırılmalıdır. Boya kokusu konusunda hassas davranmanız önemlidir. Yaşlıları veya çocukları olumsuz yönde etkileyen boya kokusuyla fazla temas halinde olunmamalıdır. Bunun dışında kullandığınız boya markasının nasıl temizlendiğini ustanıza sormayı ihmal etmeyiniz. Her boya türü temizlenmeyebilir. Aynı şekilde her temizleme yöntemi her boya türü için uygun olmayacaktır. Bu konuda uzman bir ustaya danışmanızda fayda vardır.

Ankara’da Tavsiye Ettiğimiz 10 Boya Badanacı Firma

Boya badanacı firmalar iyi araştırılmalıdır. İyi bir boya badanacı firma hem boyasını en kaliteli şekilde seçer hem de ustalarını uzman olarak yetiştirir. Böylelikle yapılan boya kusursuz işçiliğiyle sizleri memnun edecektir. Bizde sizler için Ankara’da tavsiye ettiğimiz 10 boya badanacı firmayı listeledik.

Ankara Boyacım

Sunduğu hizmetlerin arkasında duran Ankara Boyacım, her konuda size destek olmaya hazırdır. Hizmet politikasında müşteri memnuniyetini benimseyen firma kaliteli işçiliğiyle bilinmektedir. Ankara’nın her ilçesinde ulaşabileceğiniz firmayı mutlaka tercih etmelisiniz. Firma tecrübeli ustalarıyla birlikte sizler için en iyi boya badana hizmetini vermektedir. Bununla birlikte yalnızca boya işlerinde değil, ısı yalıtımı ve daha birçok konuda yardımcı olacaktır. Boya konusunda en doğru seçimi yapan Ankara Boyacım, en uzun ömürlü ve sağlıklı boyaları sizler için seçer. Uzman ekibiyle birlikte son derece titiz çalışır. Memnun kalacağınızın garantisini veren firmayla iletişime geçmek için tıklayınız.

Erc İnşaat Boya

Evinizin ustası sloganıyla tanıdığımız Erc İnşaat Boya birçok yenilik yapmıştır. Boya badana işlemlerinin ardından temizlik yapılması çok önemlidir. İşinde titizlikle çalışan firma aynı zamanda boya badana işleminin ardından temizlik işlerini de hallediyor. Profesyonel ekibiyle sizler için en iyi hizmeti sunan Erc İnşaat Boya ile iletişime geçmek için tıklayınız.

Çankaya Boyacı

Her bütçeye uygun hizmet veren Çankaya Boyacı ile ev dekorasyonunuzu baştan yaratın. Yüzlerce referansı bulunan bu firmayı tercih etmek doğru bir tercihtir. Kullandığı malzemelerde seçici davranan firma sizlere en iyi hizmet garantisini sunuyor. Üstelik hangi boya markasını kullanmak isterseniz onu tercih ediyor. Müşterilerinin görüşlerini önemseyen bu firmayla hayalinizdeki boya badana işlemi hayal değildir. Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sincan Boyacı

Boya badana işlemi uygulanmadan önce duvar analizi yapılmalıdır. İç cephe/Dış cephe badanası birbirinden farklıdır. Uzman ekibi ve ustasıyla birlikte ücretsiz keşif yapan firmayı denemelisiniz. Keşif bir boyanın uygunluğu için gereklidir. Eğer duvarda öncelikle zımparalama işlemi gerekiyorsa bunlar keşif esnasında anlaşılacaktır. İşinde uzman bir firma boyasını keşif yapmadan uygulamamalıdır. Bunların yanı sıra boyanın yapılacağı mekan için maliyet hesabını da sizler için çıkartmaktadır. Bütçeniz için en doğru tercih olan Sincan Boyacı firmasına boya badana yaptırmak için tıklayınız.

Keçiören Boyacı

Ankara’da boyacı denildiğinde akla gelen ilk firmalardan birisidir. Uzman ustalarıyla profesyonel hizmet sunan İncirli Boyacı titizlikle çalışmaktadır. Duvarlarınızı itinayla boyayan ustalardan memnun kalacağınızın garantisini verebiliriz. Üstelik dekorasyon ve renkler konusunda uzman olan ekip sizlere birçok fikir verecektir. İyi bir firmayla çalışmak birçok avantaj sağlar. Duvar işçiliği için doğru malzemeleri seçen firmaya ulaşmak için tıklayınız.

NEDA Yapı ve Restorasyon

Duvar işçiliği konusunda güvenebileceğiniz bu firmayla çalışmaktan memnun kalacaksınız. Alçı, mantolama ve daha birçok konuda hizmet veren firma işinde uzmandır. Ayrıca verdiği keşif hizmetleriyle öncelikle duvarınızın analizini yapar. Boya seçimi konusunda hassas davranan firma sağlığınız için en doğru boyayı seçmektedir. Özellikle evinizde yaşlı ve çocuklar bulunuyorsa bu firmayı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Firmayla iletişime geçmek için tıklayınız.

Polatlı Boyacı

Yıllardır hizmet veren ve sektöründe öncü olan Polatlı Boyacısını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Duvarlarınıza bambaşka bir hava katacak olan doğru boyayı bu firmayla bulabilirsiniz. Boya türleri hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Boya miktarını en doğru şekilde hesaplayan firma aynı zamanda bütçenizi korumaktadır. Yaptığı boya badana işinde işçiliği önemseyen firmaya ulaşmak için tıklayınız.

VFK Yapı

Desen boyalarla ilgili harika işler başaran bu firma sizlere en iyi hizmeti sunmaktadır. Tadilat ve diğer konularda yardım alabileceğiniz güvenilir firmalar arasındadır. Sizlerde uygun fiyat garantisiyle en iyi hizmeti almak isterseniz doğru adrestesiniz. Firma hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Tadilat Uzmanım

Duvar tadilatı söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen firmalardan birisidir. Ustalarından dekorasyon ve daha birçok badana işi konusunda hizmet alabilirsiniz. İşindeki güvenilir duruşu sayesinde sektöründe öncü gelmiştir. Yıllardır süre gelen tecrübesiyle evlerinizi ve iş yerlerinizi yeniden yaratan bu firmayla iletişime geçmek için tıklayınız.

Han Dekorasyon

Verdiği hizmetlerle Ankara’nın her ilçesinde bilinen firmadır. Tek yapmanız gereken firmayla iletişime geçmektir. Uygun bütçelerle keşif analizi yapan ve sizlere doğru hizmeti veren bu firmayla tanışmalısınız. Ustalarının 20 yılı aşkın süredir deneyimi, bilgili, genç ve dinamik ekibiyle sizler için en doğru tercihtir. Han dekorasyon boyacısına ulaşmak için tıklayınız.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here