Tarık Akan Aramızdan Ayrılalı Tam 1 Yıl Oldu

0
44

16 Eylül 2017

Yeşilçam’ın unutulmaz ismi, yakışıklı jönü, usta oyuncu Tarık Akan aramızdan ayrılalı bir yıl oluyor.

Asıl adı Tarık Tahsin Üregül olan ve Tarık Akan takma adını kullanan aktör, 13 Aralık 1949 İstanbul doğumludur.

Oyuncu, senarist, yapımcı, yazar kimlikleriyle bildiğimiz ve aynı zamanda makine mühendisi olan Tarık Akan, sinema dünyasına ilk filmi ‘Emine’ ile girmiş, 1972 yılında oynadığı Suçlu Filmiyle, 1973 Altın Portakal Film Festivali’nde, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almıştır. Yeşilçam’ın en duygusal filmi ‘Canım Kardeşim’ ve unutulmaz filmleri ‘Hababam Sınıfı’ ve Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı  ‘Ah Nerede’ ile de hafızalara kazınmıştır.

 

Başarıya Doymayan Bir Sanat Hayatı

Onlarca filmde tüm rolleri hakkıyla oynayan oyuncu, Yılmaz Güney’in yönettiği Altın Palmiye ödüllü ‘Yol’ filmi ile çok büyük başarı elde etmiş ve dünyaya adını duyurmuştur. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film olmuştur ve Akan, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmuştur. 1990 yılında başrolünü oynadığı ‘Karartma Geceleri’ adlı film Yeşilçam’ın klasikleri arasında yer almıştır. Tarık Akan, bu filmle 1992 Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül almış ve bu yarışmada yedi ödül alan tek erkek oyuncu olmuştur.

1972’de Tatlı Dillim filmiyle Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ve 2005 Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Aziz Nesin Emek Ödülü’ne layık görülmüştür.

Aziz Nesin’in vefatından sonra oğlundan Nesin Vakfı Başkanlığı’nı devralmıştır. Ayrıca Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın da ilk üyelerindendir.

Sanatın her alanıyla ilgili olan Tarık Akan, Cumhuriyet savunuculuğu duruşu ile de pek çok defa karşımıza çıkmıştır. 2002 yılında, 12 Eylül darbesinde yaşadıklarını kaleme aldığı ‘Anne Kafamda Bit Var’ adlı bir de kitap yazmıştır.

 

Bir ikiz babası olan Tarık Akan’ın toplamda biri kız üç çocuğu vardır. Büyük oğlu Barış Zeki Üregül ile 2009’da ‘Deli Deli Olma’ filminde rol almışlar, oğlu Tarık Akan’ın gençliğini oynamıştır.

 

 

Toplam 111 film ve 4 televizyon dizisinde rol alan Tarık Akan, onlarca ödüle layık görülmüştür. Ünlü aktör oyunculuğu dışında, boyu, giyinişi, saç stili ve yakışıklılığıyla da her zaman ilgi çekmiştir.

 

ARAMIZDAN AYRILIŞI;

Akciğer kanseri olan Akan, tedavisi sürerken 16 Eylül 2016 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybemiş ve tüm ülkeyi hüzne boğmuştur. Böylece Türk sinema tarihi bir devini daha kaybetmiştir. Cenazesi için 18 Eylül 2016 tarihinde Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda düzenlenen anma etkinliği sonrasında, Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedilmiştir. Bugün yani 16 Eylül 2017’de mezarı başında kendisine bir anma töreni yapılacaktır.

Ayrıca ölümünün birinci yıl dönümü anısına 14 Eylül 2017’de, Tarık Akan adına, İzmir Karşıyaka’da, Karşıyaka Belediye Başkanı ve aile üyelerinin yanı sıra pek çok seveni ve ünlünün açılışına katıldığı bir park yapılmış, toplamda 1350 metrekarelik parka anıtı dikilmiş, düzenlenen programla ünlü sanatçı anılmıştır.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here