Tarihte Önemli Bir Yeri Olan Atsız.

0
35

Tarihte önemli bir yeri olan Atsız  Selçuklu tarihiyle adını duyurmuştur. Adının niye Atsız olduğunu merak edenler vardır. Bu biz Türklerin inançlarıyla ilgilidir. Türkler yaşamasını istedikleri çocuklara isimsiz anlamına gelen Atsız ismini verirlermiş. Sebebi ise kötü ruhların çocukları rahatsız edeceği ve bu kötü ruhların bu çocukların ölümüne sebep olacağı inancıdır.Bu isim verilerek ben çocuğun sahibi isim vermeyerek ona değer  bile vermiyorum sende önem verme ve musallat olma bu çocuğa denilmeye çalışılmıştır. Atsız Selçuklularla aynı boydandır. (kınık) Kalabalık bir Türkmen kitlesinin başında bir beydir. Bu Türkmen kitlesi 1071 de kuzey Suriye-ye gelmişlerdir. Akka valisi bu Türkmen kitlesini bir güç olarak kullanmak için kendi bölgesine çağırdı. Atsız ve diğer beyler bunun karşılığını isteyince araları bozuldu.Atsız ve diğer beyler Akka üzerine yürüyüp kuşatma başlattılarsa da başarılı olamadılar.Ama Kudüs alındı 1073 . Şökli bey Akka-yı alınca Atsız Türkmen beyi olarak ganimetlerin yarısını isteyince aralar bozuldu Şökli mücadele etmek için kutalmış oğullarını  müttefik olarak yanına aldı ve sonunda Şökli kaybetmiştir. Kutalmışoğuları da Suriye de devlet kuramayacağını anlamışlar ve anadolu ya yönelmişlerdir. Atsız rakiplerinden böylece birer birer kurtulmuştur ve lider artık Atsız-dır .Hedefinde Şam şehri vardır Atsız-ın Şam -ı kuşatır uzun kuşatma sonunda şam-ı alan Atsız gözünü Mısır-a dikmiştir. Bu sırada Mısır iç karışıklarla meşguldür. Sudanlar  Araplar Türkler birbiriyle mücadele içindeydiler. Atsız bunu fırsat bilip Mısır-a girdiyse de tutunamadı. Suriye ye kadar geri çekilmek zorunda kaldı. ilginç olan Atsız a Filistin topraklarında hiçbir şehrin kapısı açılmadı. Sonra Melikşah Tutuşu Suriye ye gönderdi.

Suriye Selçuklu Devleti’nin kurucusu Tutuş, Büyük Selçuklu Sultanı Alp Arslan’ın oğludur. Suriye fâtihi Emîr Atsız’ın Kahire önlerinde Fâtımîlere mağlûbiyetinden sonra öldüğü sanılmış, bu sebeple Sultan Melikşâh Suriye’ye kardeşi Tutuş’u göndermişti (1077-8). Ancak ölmediği anlaşılan Atsız’ın, Sultan Melikşâh’a müracaatı üzerine, Tutuş’a Haleb bölgesine gitmesi için emir vermişti.

1079 yılında Tutuş, Şam ‘a girerken Atsız onu surların üzerinde karşıladı. Bunu saygızlık gören Tutuş buna kızarak Atsızı yayının kirişi ile boğdurttu.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here