Tarihte Öğretilen Yanlışlardan Doğrulara . . .

0
27

Tarihimizde doğru sandığımız ama yanlıș bilgilendiğimiz konular var. Önyargıları yıkmak zorundayız. Yanlıș ve hatalı olanı cesurca dile getirmeliyiz.

Örneğin…

Gel ne olursan ol yine gel.

Bu söz kime ait?

Mevlana dediginizi duyar gibiyim!

Ancak 1368 yılına ait en eski Mevlana’nın Divan-ı Kebir’inde bahsi geçen rubai yok! İlerleyen yıllarda bu sözler, rubai sıralamasının en sonuna ekleniverdi!

Sözün; Mevlana’dan 200 yıl önce Horasan’da yaşamış Ebu Said-i Ebu’l Hayr’a veya Efdalüddin-i Kâșani’ye ait olduğu iddia ediliyor.

Hani bildiğiniz bir Mevlana portresi var; dıșı yeșil cüppeli, içi kahverengi abalı, kahverengi külah üzerine sarılmıș beyaz sarıklı, boynu mütevazılıktan öne eğik, elinde doksan dokuzluk beyaz tespihiyle orta boylarda ak sakallı olan.

Her fırsatta her yerde kullanılan figür. Tanıdınız. Peki…

Sahiden Mevlana o resimde tasvir edildiği gibi mi? Resimdeki Mevlana mı? Hayır!

1960’lı yıllar… Tahran Üniversitesi’nde, Mevlana konulu minyatür ve resim yarıșması yapıldı. Birinci gelen resim; bizim bildiğimiz iste o resimdi…

Mevlana Müzesi Müdürü Mehmet Önder bu resmi beğenip Konya’ya getirip kartpostal olarak bastırdı ve kısa sürede tüm yurtta en çok kullanılan Mevlana resmi oldu!

Kușkusuz Mevlana’yı şișmanca ve orta boylu gösteren bu resim, Mevlana’nin gercek fiziksel özelliklerini tașımıyordu! 14.yüzyılda yașamıș tarihçi Ahmet Eflaki Dede’nin Menakıbü’l Arifin kitabında, Mevlana’nın boyu yaklașık 1,80’di ve çok zayıftı. Uzun sakallı değildi çünkü uzun sakal bırakmak kișide gururlanmaya neden olacağından kısa sakala sahipti!

Bugün gerçek bir Mevlana  resminin var olup olmadığı bilinmiyor. Tarihte örnekleri çok.

Yavuz Sultan Selim sanılıp okul kitaplarına bile giren meșhur küpeli resimdeki kiși, Șah İsmail’dir!

Tarihte böyle doğru diye bildiğimiz yanlışları yazmaya çalıştım. Daha çok öğrenmeye bilgilenmeye ihtiyacımız var.

Nietzsche’nin sözü ile bitirirsek:

Gizlenen gerçek zehirlenir.

O yüzden insanların tavırlarını daha iyi anlamak gerekir.

Saygılarımla…


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here