Tarihte Kayıtlara Geçen İlk Meteor Yağmuru

0

Son yıllarda bilim ve teknolojinin gelişmesiyle, geçmişten günümüze uzayla ilgili yapılan araştırmalar ve sonuçları büyük miktarda artış göstermektedir.Araştırma sonuçlarıyla beraber uzay boşluğunu,uzay boşluğundaki cisimleri ve o cisimlerin neden olduğu olaylar hakkında detaylı bilgilere ulaşılmıştır.

Meteor ve meteorların sebep olduğu meteor yağmurları ise , sürekli gelişmekte olan bilimin detaylı bilgiye sahip olduğu bir olgu haline gelmiştir.Meteor,kısaca gökyüzünde yer alan gök cisimlerinden kopmuş küçük parçalardır.Meteorun diğer bir adı Gök taşı’dır. Bu meteorlar boşlukta yer alan gök cisimlerinin etkisi altına girmektedirler.Bazen de atmosferin etkisine girebiliyorlar.Tam da bu sırada , bu meteorlar uzayda yüksek hızda ilerlerken ışıklı izler bırakır ver havayla sürtünür.Bu sürtünmeden kaynaklanan bir kızışma meydana gelir.Gökyüzünde gerçekleşen bu olaya “Meteor Yağmuru” denir.

Uzay bilimiyle uğraşan insanların en çok ilgisini çeken cisimlerden olan kuyruklu yıldızlar da meteor yağmurlarına neden olmaktadırlar.Her kuyruklu yıldızın kendisine ait yörüngesi vardır ve her biri kendi yörüngesi etrafında dönmektedir.Bu dönme hareketi esnasında , yıldızların arkasında bir enkaz kalır.Dünyanın da kendisine ait bir yörüngesi bulunmaktadır.Eğer dünyanın yörüngesi ile kuyruklu yıldızın yörüngesi kesişirse,kuyruklu yıldızın arkasında bırakmış olduğu enkaz,dünyanın yörüngesi etrafından kendine doğru çekilir.İşte bu olay meteor yağmurudur.Bu tür meteor yağmurlarına bir kaç örnek vermek istiyorum. Perseidler, Leonidler ve de Germenidler bu olaya uygun meteor yağmurları’dır.

Meteor yağmurları uzayda en sık yaşanan olaydır.Bunun nedeni uzayda bir çok gök cisminin yer alması ve bu gök cisimlerinden çeşitli olaylar nedeniyle parçalar kopmasıdır.

12 Kasım 1799 Tarihte resmi olarak kayıtlara geçen ilk meteor yağmuru yaşanmıştır.İlk meteor yağmuru olmasından dolayı ,neden olduğu,neyin sebep olduğu ilk başlarda anlaşılamamıştır.İlerleyen teknoloji ve bilim ile her soruya teker teker cevap bulunmaya devam ediliyor.Bilimin bile çözüm bulamayacağı noktalar olduğunu düşünenler vardır aramızda..Tartışmaya açık bir konu..

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here