Tarihte Bugün; Türk Sinemasının Üstatlarından Cüneyt Arkın Doğdu!

0

Cüneyt Arkın olarak tanıdığımız asıl adı Fahrettin Cüreklibatur olan, 8 Eylül 1937’de Eskişehir’de doğan ünlü sinema sanatçısıdır.

Asıl mesleği doktorluk olan Arkın, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur.

1964 yılında meslektaşı olan Güler Morcan ile evlilik yapan Arkın’ın bu evlilikten Filiz adında bir kızı olmuştur. Ancak çift 1968 yılında yollarını ayırmıştır. Arkın, 1 yıl sonra Betül Cüreklibatur ile evlilik yapmıştır. Bu evlilikten Kaan ve Murat adında iki oğlu olmuştur.

2002 yılında siyaset ile de uğraşan Arkın, Mesut Yılmaz’dan Eskişehir Milletvekili adayı olması için teklif almıştır.

Kariyerine doktorluk mesleğiyle başlayan Arkın, askerlik yaparken “Şafak Bekçileri” filminin çekimleri esnasında yönetmen olan Halit Refiğ’in dikkatini çekmiştir.

Kariyeri boyunca hemen hemen her karaktere bürünmüştür. Romantik, Komedi, Aksiyon, Dram filmlerinin birçoğunda yer almıştır. Kariyerinde hızla ilerleyen Cüneyt Arkın sinema sektörünün aranan isimleri haline gelmiştir.

12 Mart döneminde 4. Altın Koza Film  Festivali’nde ödüle layık görülmüştür. Ancak jüri ilk oylamasında Yılmaz Güney’i seçmiş fakat siyasi sebeplerden dolayı kararda değişiklik yapmıştır bu nedenle Arkın ödülü reddetmiştir.

Oynadığı birçok filmde çektiği dövüş sahneleriyle ve hareketleriyle gönüllerde taht kuran ünlü oyuncu Arkın, aynı zamanda  karatede siyah kuşak sahibidir.

Türk sinemasında duayen hale gelmiş olan ünlü oyuncunun yer aldığı yüzlerce proje ise, saymakla bitmez. Ancak bütün dünya onu “Battal Gazi” karakteriyle tanıdı.

Büyük üstada Allah daha uzun ömürler versin…

Hazırlayan: Tuba Palabıyık

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here