Tarihin En Soğuk Olayı Sarıkamış Harekatı

0

 

Osmanlı İmparotorluğu 93 Harbinde kaybedince Batum, Sarıkamış, Kar, Ardahan ve Artvin Rusya’ya bırakılmak zorunda kaldı.
1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili Enver Paşa kaybedilen toprakları geri almak amacıyla
19 Aralık tarihinde “Sarıkamış Harekatı” planlarını kurmaylarına sundu.

Seferberlik ilan edilmişti. Binlerce vatan evladı askerlik şubelerine koşmuştu. Mühimmat az teçhizat yetersiz ama vatanını seven yiğit çoktu.
Yıl 1914 aylardan Aralık dondurucu bir soğuk var Antepli Şahin, Maraşlı Ökkeş, Diyarbakırlı Şehmus ve daha niceleri
düştüler sarıkamış yoluna dağ gibi yürekleriyle. Kimi anasının kuzusu kimi evinin direğiydi.
Dondurucu soğuklar etkisini göstermeye başlamış artık dayanamayan askerlerden teker teker donarak şehit olduğu haberi yayılmaya başlamıştı.
Donmaların en büyük sorunu yetersiz donanım teçhizatın az olmasıydı. Bu durum bir kaç kez İstanbul’a rapor olarak gönderildi.
Başkomutanlık kayıtsız kalamayarak Bezm-i Alem Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa gemilerine yüklenen cephane forma ve teçhizatlar Sarıkamışa ulaştırılmak üzere Trabzon’a doğru yola çıkarıldı. Ancak Zonguldak açıklarında Rus donanmasının yaptığı saldırılara dayanamayan gemiler Karadenizin
soğuk derin sularında battı.
22 Aralıkta başladı Allahu Ekber dağlarına ölümüne yürüyüş.  Asker yorgun asker aç asker perişandı. Rusları oyalamak için taarruz yapılacaktı.

Her şey yolunda gibiydi Rusları geri püskürte püskürte Sarıkamış’a doğru ilerliyorlardı.Bastıran yoğun kar yağışı ve fırtına askerlerin yönlerini
karıştırmış gidecekleri noktadan farklı yönlere doğru gitmeye başlamışlar.
Fırtına ve kar yüzünden karşı karşıya gelen bazı taburlar birbirleriyle çatışarak şehitler vermişlerdi.
Olumsuzluklar Osmanlı ordusunun peşini bir türlü bırakmıyordu. ama Mehmetçik ölümüne meydan okurcasına kararlıydı yolundan dönmedi. Aynı gün içerisinde geç saatler oltu ele geçirildi ancak yanlış istikamete doğru askerlerin yönetilmesi ve bunun üstüne coğrafi koşullarında etkisiyle yoğun fırtınada askerlerin artık yaşama şartları iyice elinden alınmıştı sanki Ve beklenen son gelmiş orman alanda sıkışan binlerce asker donarak şehit olmuştu. Allahu Ekber dağları ölüm kusmuştu.

 

 

Kimi donarak kimi çatışırken kaç bin askerimiz şehit oldu günümüzde net bir rakam bilinmiyor.
Yanlış hesaplamalar yanlış yönlendirmeler o zamanki savaş durumları eksiklikler ve benzeri nedenlerden dolayı binlerce askerimiz düşmanla çarpışarak donarak şehit oldu.
Anlatmaya çalıştım o zamanları olayları belkide beceremedim ama elimden bu kadarı geldi çünkü araştırma yaptıkça canım yandı yaşananları okudukça gözlerim doldu.
Kendi askerliğim geldi aklıma utandım.
Rabbim Türk Askerine Türk Milletine bir daha böyle acı şeyler yaşatmaz inşallah.
Kahraman Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. ‘Ruhları Şad Olsun .’

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here