Tarihçi Ve Oyuncu Pelin Batu..

0
26

 

 

Genel Bilgiler

Doğum tarihi : 27 Aralık 1978
Kilo & Boy : 51 & 1.64 cm
Burcu : Oğlak
Meslek : Yazar, Sinema Oyuncusu
Doğum Yeri : Ankara

 

 

 

 

 

Pelin BATU Kimdir?

Pelin BATU, 27 Aralık 1978 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi. BATU Oğlak burcudur. BATU’nun birde Arda adında erkek kardeşi vardır. Anne tarafından Arnavut kökenli olan BATU’nun babası 1959-1960 döneminde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış İlişkiler bölümü‘nden mezun, Türkiye Cumhuriyeti’ni büyükelçi ünvanıyla, eski milletvekillerinden olan emekli büyükelçi İnal BATU’ydu. Babasının büyükelçilik görevi nedeniyle çocukluğu aralarında ABD, Fransa ve Pakistan’ın da bulunduğu pek çok ülkede geçen BATU, Liseyi New York, ABD’de bulunan Marymont Okulu’nda bitirdi ve ardından Mannes Müzik Koleji’nde tiyatro ve müzik eğitimi aldı. Batu’nun üniversite derecesi ise Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde tamamlandı. 

 

Pelin BATU’nun Okuduğu Süreçten Sonrası

1999 yılında vizyona giren “Harem Suare” (Harem Suare, 1999 İtalya – Fransa – Türkiye ortak yapımı tarihi dramatik filmdir. Ferzan ÖZPETEK’in yönettiği film aynı yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilmiştir) adlı sinema filminde canlandırdığı Cariye Nevres karakteri ile sinemaya atılan BATU, aynı yıl vizyona giren iki filmin daha kadrosunda yer aldı; “Akşam Güneşi” (Akşam Güneşi, senaryo ve yapımcılığını Osman F. SEDEN’in üstlendiği, Zafer DAVUTOĞLU’nun yönettiği 1966 yapımı Türk filmidir. Film, roman yazarı Reşat Nuri GÜNTEKİN’in eserinden uyarlamadır)   ve “Hayal Kurma Oyunları”. (Hayal Kurma Oyunları, Yavuz ÖZKAN’ı  senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı 2004 yapımı Türk filmi) Batu’nun sinema kariyerindeki en önemli rollerden birisi ise 2000 tarihinde vizyona giren, yönetmenliğini Sinan ÇETİN’in yaptığı ve başrollerini Kadir İNANIR ile Müjde AR’la paylaştığı ”Komser Şekspir” (Komser Şekspir, 2000 tarihli, Sinan ÇETİN’in yönettiği trajik ve komedi filmi) oldu.

Aralarında 2004 tarihli “Kerem ile Aslı”,  (Anadolu halk hikayelerinden biri olan Kerem İle Aslı’nın aşkının anlatılacağı filmin çekimlerinin, Güzelyurt İlçesi ile Sultanhanı, Ihlara, ve Selime beldelerindeki tarihi mekanlarında yapılacağı, ayrıca bu filmde Aksaraylılardan seçilecek oyuncu ve figüranların da rol alacağı bildirildi. Yönetmenliğini Aydın SAYMAN’ın yaptığı filmde, Pelin BATU, Kerem CAN, Murat SOYDAN, Aysun GÜVEN gibi oyuncular rol alıyor) 2005 tarihli “Sessiz Gece” (Yapımı 2005, TürkiyeYapım şirketi PASTEL FİLM, Yapımcı Yaşar İRVÜL Yönetmen Ersoy GÜLER, Kartal ÇİDAMLI. Sessiz Gece filminin konusu ise: Çiçek ve Sima yıllardır aynı binada oturmaktadır. Ne var ki Çiçek ve Sima’nın yolları bir erkek nedeniyle kesişir. Mert, Sima’nın kocasıdır. Çiçek ise, Mert ile yaşadığı bir gecelik aşktan çocuk sahibi olmuştur. Yıllar sonra herkes hedeflediği noktaya gelmiştir. Çiçek geçmişin peşinden gelmesiyle, Sima ise hırsını yenememesi nedeniyle mutluluğu bir türlü yakalayamaz)  ve 2006 tarihini taşıyan “Pars; Kiraz Operasyonu’nun da (Pars: Kiraz Operasyonu, yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı, başrollerinde Mehmet Kurtuluş, Nida Şafak, Selçuk Yöntem, Uğur Polat ve Murat Daltaban’ın oynadığı macera/heyecan filmdir. Dizi Versiyonu Pars Narko Terör’dür) bulunduğu pek çok sinema yapımının yanı sıra tiyatro oyunları ve tv dizilerinde de rol alan BATU, Ghost Sonata adlı oyundaki başarılı performansı ile de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Pelin Batu halen Habertürk kanalında yayınlanmakta olan “Tarihin Arka Odası”  (Gündemdeki olaylarla geçmiş arasında bağlantılar kuruluyor. Tarihin üzerinde hiç durulmamış ve az bilinen birbirinden ilginç konuları farklı bir formatta gündeme getirilip tartışılıyor)  adlı popüler tarih programını Türk gazeteci, yazar ve televizyon programcısı. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış dönemine ilişkin araştırmalarıyla bilinen. Arapça, Farsça, Fransızca, İngilizce ve Osmanlı Türkçesini bilmekte olan Murat BARDAKÇI ve Türk tarihçi, yazar, akademisyen, televizyon programcısı ve köşe yazarı. Millî Savunma Üniversitesi rektörü Erhan AFYONCU ile beraber sunmaktadır.

 

Pelin BATU’nun Oynadığı Filmler, Diziler, Oyunlar

2014 – Bir Don Juan Öldürmek (Sinema Filmi)
2013 – Şipşak Anadolu (Misafir Oyuncu) (Sinema Filmi)
2012 – Zor Yılların Kayıp Çocukları (Züleyha) (Sinema Filmi)
2010 – Mandalina Kabukları (Kısa Film)
2009 – Masum Kadınlar (Gülistan) (Sinema Filmi)
2009 – Kayıp Armağan (Yasemin / Seslendirme)(TV Filmi)
2009 – Kanımdaki Barut (Sinema Filmi)
2008 – Yağmurdan Sonra (Sumru ) (Sinema Filmi)
2007 – Hicran Sokağı (Müyesser) (Sinema Filmi)
2007 – Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayac… (Konuk Oyuncu ) (Sinema Filmi)
2006 – Pars: Kiraz Operasyonu (İnci öğretmen) (Sinema Filmi)
2006 – Karanlıkta Makyaj (Seslendirme) (Sinema Filmi)
2006 – Dün Gece Bir Rüya Gördüm (Lale) (Sinema Filmi)
2005 – Sessiz Gece (Çiçek) (TV Dizisi)
2004 – Kızım İçin (Sinema Filmi)
2004 – Ayışığı Neredesin (TV Dizisi)
2003 – Bakış (Kısa Film)
2003 – Baba (Deniz) (TV Dizisi)
2002 – İçerideki (Kiraz-Anna) (Sinema Filmi)
2002 – O Şimdi Asker (Müzeyyen) (Sinema Filmi)
2001 – Şellale (Nihal) (Sinema Filmi)
2000 – Komser Şekspir (Komiserin Kızı Su) (Sinema Filmi)
1999 – Hayal Kurma Oyunları (Zeynep) (Sinema Filmi)
1999 – Harem Suare (Çerkez Cariye Nevres) (Sinema Filmi)
1999 – Akşam Güneşi (Jülide) (TV Dizisi) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here