Tarih Uzmanı Ressam Fernand Cormon

0

 Babası oyun yazarı Euguene Cormon, annesi oyuncu Charlotte Furais olan Fernand Cormon  Paris’te 24 Aralık 1845 te dünyaya geldi.

Fransız ressam Tarihi konularda tabloları ve geniş dekoratif çalışmaları ile tanınmış Oryantalisttir.

Mort de Ravana

Resim eğitimine Jean François Portaels’in Brüksel’deki atölyesinde başladı.Cormon 1863’te Paris’e dönerek üç yıl Alexandre Cabanel ve Eugene Fromentin’in öğrencisi oldu.

Sanat kariyerine Paris Salonunda 1868’de ilk defa eserlerini  sergileme olanağı buldu. 1870’de Noces des Nibelungen” tablosu ile ödül aldı. 1875’te konusunu Hint destanı Ramayana’dan alan Mort de Ravana adlı tablosu Paris Salonu ödülünü aldı.

Victor Hugo’nun “Çağların Efsanesi” kitabından esinlenerek yaptığı “Kabil” adlı devasa eserine 1870ten sonra çalışmaya başladı.Pürüzsüz, canlı ve hafif renklerle çalışılan bu olağanüstü resim 1880 de Cormon’a Legend Şeref Ödülü kazandırarak , beklenilen ilgiyi gördüğünü ispatladı.

Tamda o dönemlerde tarih uzmanı olarak anılmaya başladı. “Saray’da Cinayet” adlı en tanınmış eserlerinden biri olan bu yapıt bugün Besançon Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenmektedir.

harem

Cormon’un Müslüman kültürünün özelliklerine ve gizli yönlerine ilgisi ele aldığı konularda açıkça kendini göstermektedir. Saray dışında olan birine rağmen renkli hayal gücüyle harem hayatını hikaye eder tarzda anlatmıştır.“Saray Cinayeti” adlı eseri sevgili cinayetiyle biten hikayesinin sonudur.Bu çok figürlü kadın portreleri sanatçının resimlerinin ana karakterleridir

     Britanya’da arkadaşları Theophile Deyrolle ve Alfred Guillou ile birlikte Cormon,   tarihi ve geleneksel tarzda resim yapmaya devam etti.  Concarneau Limanı’ndan esinlenerek pek çok resim yaptı. Yine 1887’de Fransa Sanat Salonu onur madalyası kazandı. Önce Paris Güzel Sanatlar Okulu’na profesör olarak atandı sonrasında 1889 yılında Güzel Sanatlar Akademisi üyesi oldu. Ayrıca Fransız Sanat Komitesi’ne üyesi olarak seçildi ve 1912 yılında oranın başkanı oldu. Cormon çağının önde gelen sanatçılarından biri olduğu için onun stüdyosu çok rağbet görüyor ve pek çok başarılar elde ediyordu. Stüdyosunda Vincent van Gogh, Henri Matisse ve Henri de Toulouse-Lautrec gibi pek çok ünlü ressam yetiştirmiştir.Fernand Cormon, bir çok tanınmış esere imzasını atan ve ödüllerle dolu hayatını  1924 yılında Paris’te bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here