13 Eylül 1871: Tanzimat Dönemi Usta Sanatçısı Şinasi’nin Ölüm Yıldönümü

0

5 Ağustos 1826 yılında Istanbul da dünyaya gelmiş olan İbrahim Şinasi babasının Osmanlı Rus savaşında ölmesi ile annesi ve yakınları tarafından büyütüldü.

Eğitimine Mahalle Sıbyan mektebinde başlayan Şinasi daha sonra Feyziye okuluna devam etti. Ardından Tophane Müşiriyeti Mektubi Kaleminde katip olarak çalışmaya başladı. Bir yandan da aynı yerde görevli memur olan İbrahim Efendi’den Arapça ve Farsça, Reşat Bey’den ise Fransızca dersleri aldı. Gösterdiği başarı ile genç yaşta memurluğa daha sonra da hulefalığa yükseldi. 1849 yılında eğitimi için devlet tarafından Paris’e gönderildi. Orada matematik tarih gibi konularla ilgilendi, ardından edebiyat ve dil alanında çalışmalara başladı. Düşünceleri ve sanatı ile Şinasi 1839 Fermanı ile başlayan yeni dönemin ilk ve önemli sanatçılarından ve düşünürlerinden biri olmuştur. Devletin ilk resmi gazetesi olan Takvim-i Vakayi den sonra Türklerin çıkardığı ilk gazete olan Tercüman-ı Ahval ın kurulmasını sağlamıştır.

Osmanlı Hükümeti ile aralarında anlaşmazlıklar çıkmasından dolayı Tercüman-ı Ahval ı Namık Kemal’e bırakarak 1865 yılında Fransa’ya gitti ve burada dil üzerine çalışmalarına ağırlık verdi. Fransa ulusal kitaplığında araştırmalar yaptı. 1867’de İstanbul’a döndükten 2 yıl sonra bir basımevi açtı. Kısa bir süre sonra 13 Eylül 1871;de beyin tümöründen vefat etti.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here