”Tane”den ”Kere”ye Geçiş: Çarpım Tablosu

1
109

ÇARPIM TABLOSU NEDİR ?
Özellikle ilkokul öğrencilerinin korkulur rüyası olan çarpım tablosunun diğer adı kerrat cetvelidir. Birden ona kadar olan rakamların birbirleriyle çarpımlarından oluşan on sütunluk bir tablodur çarpım tablosu.

ÇARPIM TABLOSU NE İŞE YARAR ? ÇARPMA İŞLEMİNE NEDEN İHTİYAÇ DUYULMUŞ ?
‘Kere’kelimesini kullanarak yaptığımız çarpma işleminin temelinde toplama işlemi yatar. Dokuz tane dokuzun yan yana toplanmasıdır aslında dokuz kere dokuz. O zaman matematikte o kadar işlem varken bir de temelinde zaten toplama işlemi bulunduran bir işleme daha ne gerek vardı ?

Matematiksel işlemlerde hız kazanmak adına oluşturulmuş bir işlemdir aslında çarpma işlemi. Dokuz tane sekizi yan yana toplamak bir buçuk dakikanızı alıyorsa, ilkokulda öğretilenleri öğrenen uslu bir öğrenciymişseniz ve eğer çarpım tablosunu ezberlemişseniz, dokuz kere sekiz hesabıyla cevabın yetmiş iki olduğunu sadece beş saniyede bulabilirsiniz. Aynı zamanda kağıda dokuz tane sekizi yan yana yazmak meşakkatli ve kağıtta yer kaplayan bir işlem olduğu için onun yerine dokuz çarpı sekiz yazarak daha pratik ve yerden tasarruf eden bir işlem yapmış olursunuz. Kim bilir belki de işlemi ilk bulan kişi oldukça üşengeç biridir ve onun için üç tane ikiyi yan yana toplamak tam bir işkencedir.

ÇARPIM TABLOSUNUN TARİHÇESİ
Kimi kaynaklara göre bundan dört bin yıl kadar önce ilk temellerinin Babiller tarafından atıldığı, kimi kaynaklara göre de bundan bin sekiz yüz yıl önce Sümerler tarafından bulunduğu söylenen çarpım tablosunun ilk kullanıcısı ya da bulucusu hakkında kesin bilgilere ulaşılamadığından hala muallakta olan bir konu. Ancak insanların ilk olarak ortaya çıkardığı çarpım tablosu milattan önce üç yüz beş yılında Çin’de bambu şeritleri üzerine ondalık bir şekilde yazılmış olarak bulunmuştur.
Romen matematikçi Nikomakus’un birinci yüzyılda mum bir tablet üzerine yaptığı Yunan çarpım tablosu, Pisagor’un Pisagor tablosuyla beraber şu an British Müzede bulunmaktadır.

Bulunan çarpım tabloları Nikomakus’un çarpım tablosuyla hemen hemen aynıdır ve farklı bir çarpım tablosu bulunmamıştır. Fakat ileri sürülen bilgilere göre kesinliği olmamakla beraber , günümüzde kullanılan çarpım tablosunun Çin çarpım tablosu olduğu söylenmektedir.

ÇARPIM TABLOSUNU KOLAY EZBERLEMEK İÇİN YÖNTEMLER

1. ŞARKI OLUŞTURMAK

İlkokulda çarpım tablosu ezberlemek bana göre tam bir işkenceydi. Öğrenciler için hala daha öyle olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden çocukların kolaylıkla ezberleyebilmesi için çarpım tablolarına şarkılar oluşturulabilir. Kendiniz ilginç ve yeni şarkılar oluşturabileceğiniz gibi hali hazırda bunu düşünen kişilerin hazırlamış olduğu şarkılar bulunmaktadır. Dilerseniz onları da kullanabilirsiniz.

2. TEKERLEMELERLE EZBERLEMEK

Hem diksiyonu düzeltmek hem de akılda kalmasını kolaylaştırmak için tekerlemeler de şarkılar gibi oldukça kullanışlı bir yol. Sizin için daha önceden oluşturulmuş bir örneği buraya bırakıyorum.

1×2=2 hani çorabımın teki?
2×2=4 ekmeğin üstünü ört
3×2=6 bu ne güzel kahvaltı?
4×2=8 kahvaltıyı çok severiz
5×2=10 nerede benim limon?
6×2=12 tabakta yemek bırakılmaz ki
7×2=14 tencerenin kapağını ört
8×2=16 en sevdiğim yemektir, mantı
9×2=18 akşama yemeğe bekleriz.
10×2=20 misafirler geldi mi?

3. DÜZENLİ TEKRAR

Eğer şarkı ve tekerlemeler bana göre değil diyorsanız, eski ve klasik bir yöntem olan, her gün tekrar etme ve ikilerden başlayarak deftere on kere yazmayla da kolaylıkla ezberleyebilirsiniz.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here