Talassofobi Nedir?

0

İç çekerek baktığımız fotoğraflarının başkaları için rahatsız edici bir durum olduğu aklınıza gelir miydi ama böyle bir durum gerçekten de var. 

Yani bu fobiye sahip olan bir insanı bu fotoğrafa baktığında orada olma fikri tahammül edilemez derecedir tabi ki sadece bununlada sınırlı kalmıyor.

Talassofobi sadece deniz korkusunu değil denizin altındaki canlı cansız, büyük küçük varlıkları da kapsamaktadır. Önemli bir noktaya parmak basacak olursak talassofobi, boğulma korkusuyla karıştırılmamalıdır o daha farklı bir fobi türüdür. Bu fobi suyun büyüklüğü ve ortamın derinliği göz önüne alınarak korkma türüdür.


Denizin ve ya okyanusun büyüklüğü ve bilinmezliği kişiyi gergin bir hale sokmaktadır. Diğer etkenlerden biri de kişinin karadan uzak olmasıdır.

 

Yere basamama, dibe doğru batma, kişiyi boşlukta kaybolma düşüncesine itmektedir. Bu durum da beraberinde kişinin vücudundaki gerilim oranını yükseltmektedir. Ayrıca bu korkuya sahip olan kişi denizden korkmayıp deniz altındaki cisimlerden korkabilir. 

Deniz altımdakş cisimlerdem korkma durumu ise talassofobinin bir alt durumudur. 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here