Takva Nedir?

0

Takva Nedir?

 

Takva kelimesi, “veka” fiilinden gelmektedir. “Veka” korumak ve sakınmak anlamlarına gelir.

Takva, Allah rızasını kazanmak için  mücadele vermektir bunun için korumaktır. Allaha’a duyulan derinden saygı ve korkunun adıdır da denebilir.

Hz. Ali’ye göre takvanın tanımı şöyledir:

Günahlara devam etmeyi ve yaptığı ibadetlerle avunup aldanmayı bırakmaktır.

 

Hz. Ömer’e takvanın ne olduğu sorulduğunda ise şöyle söylemiştir.

– ”Dikenli yolda hiç yürümedin mi?”

– ”Yürüdüm”

– ” O zaman ne yaptın?“

– ”Paçalarımı sıvayıp gayret sarf ettim”

– ”İşte takva odur” cevabını verdi.

Takva demek, dikenli bir yolda dikenlerden korunmaya çalışma çabasıdır. Yol sonunda ahireti arzulayan takva sahipleri, kendisine bu yolda engel olacak her dikene dikkat eden kimselerdir.

Takva, bir çeşit korkudur denebilir ancak olumlu, hayırlı bir korkudur. Hayatımızı zorlaştıran bir takım korkular vardır bu korkulara hastalığı, fobileri, karanlığı, yüksekliği örnek gösterebiliriz. Ancak bu korkular bize olumsuz şeyler hissettirir ve soğuturken takva sebebi ile korkmak, örnek verilen korkular gibi bir takım olumsuzluklar hissettirmez aksine Allah’a yaklaştırır bu sebeple huzur kaynağı olur. Takva korkusunu, değer verdiğimiz birisini hayal kırıklığına uğratmaya veya sevdiğimiz değerli bir eşyanın başına bir şey gelmemesi için muhafaza etmeye benzetebiliriz  

Takva İle İlgili Bazı Ayetler

Takva sahiplerine vaad olunan cennetin özelliği (şudur): Onun zemininden ırmaklar akar. Yemişleri ve gölgesi süreklidir. İşte bu, (kötülüklerden) sakınanların (mutlu) sonudur. Kafirlerin sonu ise ateştir. (Ra’d – suresi /35)

Ey insanlar! Sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi soylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en üstününüz en çok takva sahibi olanınızdır. Allah bilendir, (her şeyden) haberdar olandır. (Hucurat – Suresi /13)

Ve Allah, takva sahiplerini, feyz sahibi olmaları (kendilerine sekînet nuru ulaşması) sebebiyle kurtarır. Onlara kötülük (azap) dokunmaz. Ve onlar mahzun da olmazlar. (Zumer – Suresi /61)

Takvaya erenler var ya, onlara şeytan tarafından bir vesvese dokunduğunda (Allah’ın emir ve yasaklarını) hatırlayıp hemen gerçeği görürler. (Araf – Suresi /201)

 

Nasıl takva sahibi olunur?

Takva sahibi olabilmek için yeterli inanç gereklidir ve o inancın gereği ibadet kavramını bütünü ile hakkını vererek hayata geçirdiğimiz zaman takvaya erişmeye başlarız. Takva kalp ile olan bir şeydir. Kıyafet ve benzeri şeyler ile takvalı olduğunu iddia edip de kalp ile Allah’a karşı bir korku barındırmayan kişinin takvalı olduğunu söylemek ne kadar doğru olur meçhul. Yapılan işlerin takvalı olması için öncelikle niyetin bu doğrultuda olması şarttır. Sadece görsel şekilde veya dilde takva sahibi olunmaz.

Takva için iman esaslarını iyice benimsemiş ve doğru bir biçimde uygulayacak kadar bilgi sahibi olmuş olmamız gereklidir. Samimi bir kalp ve dil ile Allah’ı razı etmek onun emirlerine tabi olup yasaklarından yeterli derece onun rızası için korunduğumuz takdirde takvaya erişebiliriz.

İman etmiş bir mümin Allah’ın her işin de ve emirlerinde bir hikmet olduğunun bilincinde olmalıdır. Geçici dünya lezzetlerini ebedi hayat lezzetlerine değişmemelidir. Kendisine düşman olan şeytana ve nefsine aldanmamayı öğrenmeli ve elinden geldiğince sakınmalıdır ki takva mertebesine erişebilsin.

İhtilaf ta kalınan bir konuda veya durum da işin kolayına kaçmak yerine en az zarara uğramayı, en takvalı olanı yani Allah’ın rızasına en yakın olanı tercih etmek takvalı olmanın getirdiği özelliklerdendir. Bu sebeple karşılaştığımız olaylar sonrası en sağlam olanı en risk taşımayanı seçmek gereklidir. Örnek olarak bazen ramazan da orucu bozup bozmadığı konusunda kararsız kalınan bazı durumlar karşısında  orucu bozacak halden kaçınmak, korunmak takvanın güzelliğindendir. Bir diğer seçenek mevcut iken en doğru olanı seçmek takvalı olmaya örnek gösterilebilir.

Takvalı olmak, gerek islami bir konuda gerek günlük yaşantıda ince düşünmek, daha hassas davranmaktır.

Bazen birinin kalbini kırdığımızı düşünüp helallik istemektir takvalı olmak. Burada düşünülen Allah’ın yasak ettiğinden korkup korunmak muhafaza etmektir kendini. Belki de bize kimse darılmamıştı bile ancak takvalı olmak, kalbini kırma ihtimalini göz önünde bulundurarak bundan sakınmaktır. Çünkü takva, gerektiği yerde ihtimallerden yola çıkmaktır ama şüphede kalmadan Allah için en doğru yolu bulmaktır.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here