Suudi Arabistan’dan 47 Oyuna Yasak!

0
Suudi Arabistan'dan 47 oyuna yasak.
Suudi Arabistan'dan 47 oyuna yasak.

Birkaç gün önce Birleşik Krallık’taki ebeveynlerin %86’sının oyunlar için yaş sınırlarına dikkat etmediklerini bilmiştik. Bu ve benzeri problemlerin çözülmesi gerekirken, video oyunları kapsayan bir başka problem de Suudi Arabistan’dan geldi.

Suudi Arabistan, söylenenlere göre Blue Whale Challenge dolayısıyla intihar eden iki çocuk nedeniyle 47 popüler oyunu yasaklama kararı aldı.

Blue Whale Challange, oyunculara giderek güçleşen ve çoğunluğu kendine zarar vermeyi kapsayan bir “oyun” olarak belirleniyor. Bu “oyunun” en son alan okuması da oyuncuların intihar etmesini gerektiriyor. Her ne kadar bu kötü hadise henüz Batı’ya dağılmamış olsa da, söylenilene göre Bangladeş, Çin, Hindistan ve İran gibi ülkelerde hızlı bir biçimde dağıldı. Yeniden söylenilene göre Suudi Arabistan’da 12 ve 13 yaşındaki iki çocuğun nedeni de bu “oyun” idi.

Bunun sonucu olarak Suudi Arabistan otoriteleri aralarında Grand Theft Auto V, The Witcher 3, Hitman: Absolution, God of War, Wolfenstein II ve Resident Evil gibi hız oyunlarının da bulunduğu 47 oyunu yasaklamaya karar verdiler. Bu oyunlar bütün listesi altta görülebilir:

Agents of Mayhem Assassins Creed 2 Attack on titan 2 Bayonetta 2 Clash of the Titans Dante’s Inferno Dead Rising 3 Apocalypse Edition Deadpool Deception IV : The Nightmare Princess Deus Ex Mankind Divided Devil’s Third DmC – Definitive edition Dragon Age: Inquisition Dragon’s Dogma: Dark Arisen Draw to Death Dissidia Final Fantasy NT Fist of the North Star: Ken’s Rage 2 God of War 1 God of War 2 God of War 3 Grand Theft Auto V Heavy Rain Hitman: Absolution 2012 Life is Strange Mafia 2 Mafia 3 Metro Redux Okami One Piece Burning Blood Past Cure Prison Architect Resident Evil 5 Resident Evil 6 Saints Row IV Splatterhouse Street Fighter V Street Fighter 30th Anniversary The Order 1886 The Saboteur The Witcher 3 The Nonary Game Thief Vampyr Watch Dogs Wolfenstein 2 Wolfenstein: The New Order YO-KAI WATCH

Her ne kadar otoriteler henüz bu 47 oyunun intiharlara olan bağını söylemiş olmasa da, bu oyunların büyük çoğunluğunun şiddet ögeleri kapsadığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte bu kadar fazla oyunun rastgele bir kamusal gösterge olmadan dolaysız olarak yasaklanması için kapsadıkları şiddetin özellikle çoğunun pek çok yıldır satışta olduğu düşünülürse büyük bir neden olduğu söylenebilir…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here