Sürekli Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık

0

SUSURLUK KAZASI

Dile getirildiğinde sıradan bir trafik kazası olarak algılansa da aslında Susurluk Kazası Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük skandallarından birisidir. Takvimler 3 Kasım 1996’yı, saatler ise 19:25’i gösterdiği sıralarda Balıkesir – Bursa yolu üzerinde Susurluk ilçesine bağlı Çatalceviz mevkisinde bir trafik kazası gerçekleşti. İçerisinde aracı kullanan İstanbul Kemalettin Eröge Polis Okulu Müdürü Hüseyin Kocadağ, kırmızı bültenle aranan katliam sanığı Abdullah Çatlı ve onun sevgilisi olduğu tahmin edilen Gonca Us, araç sahibi Doğru Yol Partisi Şanlıurfa milletvekili Sedat Edip Bucak’ın bulunduğu bu araç, Hasan Gökçe’nin kullanmakta olduğu kamyona çarptı. Kaza sonucu Hüseyin Kocadağ, Abdullah Çatlı ve Gonca Us hayatını kaybederken Sedat Edip Bucak yaralanarak kurtuldu. Kazadan sonra Abdullah Çatlı’nın üzerinden Mehmet Özbay ve Gonca Us’un üzerinden Melahat Özbay isimli sahte kimliklerin çıkması ortalığı karıştırdı.

SÜREKLİ AYDINLIK İÇİN 1 DAKİKA KARANLIK

Kazanın ardından kamuoyu, “devlet-siyaset-mafya” üçgeninde gerçekleşen yasa dışı ilişkilerin ortaya çıkartılmasını,  üstü örtülen ilişkilerin açıklanmasını istedi ve 1 Şubat 1997’de bu isteğe yönelik “Sürekli Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık” adı verilen, Avukat Ergin Cinmen ve Yurttaş Girişimi örgütünün öncülüğünde sivil itaatsizlik eylemi başlatıldı. Bu eylem saat 21:00’da tüm ışıkların kapatılması ve 1 dakika boyunca karanlık sağlanması ile gerçekleştiriliyordu. Akabinde bu eyleme ışıklar aç-kapa yapılarak yanıp sönmesi ve sesli protestolar da eklenmiştir.

Kaza ile ilgili ilk rapor (I. Susurluk Raporu) MİT tarafından hazırlandı lakin içerisinde birtakım uyuşmazlıklar barındırıyordu. Bu raporun olayı kapatmaya yönelik olduğunun anlaşılması üzerine Alparslan Türkeş de dahil olmak üzere birçok siyasi, raporun doğruluğuna tepki gösterdi ve bu raporu bir manipülasyon olarak nitelendirdiler. Bu tepkiler üzerine dönemin Başbakan’ı Mesut Yılmaz, Başbakanlık Müsteşarı Kutlu Savaş’a verdiği talimat ile kaza ile ilgili ikinci bir rapor hazırlatmıştır (II. Susurluk Raporu). Kaza ile ilgili son rapor olan III. Susurluk raporu TBMM tarafından görevlendirilen Mehmet Elkatmış başkanlığında olan Susurluk Komisyonu tarafından hazırlamıştır. Yürütülen soruşturma sonucu Devlet Güvenlik Mahkemesi Sedat Edip Bucak hakkında 2 yıl hapis cezasına karar vermiştir. 

EYLEMİN BASIN BİLDİRİSİ

“Biz Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, yıllardır sessiz çoğunluk, olarak tanımlanıyoruz. Kimileri de, bu sessizliğimizi, olan biten her şeyi onayladığımız biçimde yorumluyor. Bir yanda konuşmaya değer hiçbir haklı sözü olmadığı halde konuşanlar, öte yanda konuşacak çok şeyi olduğu halde susan, susturulan bir toplum!

Toplum olarak, yaşamda bize sunulan sessiz çoğunluk rolünü bu kez reddediyoruz… Vatan sevgisinden, adalet duygusuna, demokrasiden hukuk devletine tüm değerleri zedeleyenlerin, hep bizim adımıza konuşması yerine, bir kez de biz konuşmak istiyoruz. Yaşamımıza karışan kirliliğin son bulmasını istiyoruz!

Televizyonlarda, gazetelerde, radyolarda, acılarla çürümüşlüğün üst üste yığıldığı, görüntüler ve bilgiler yerine, keyifli, ışıklı, nitelikli haberler almak istiyoruz. Olaylardaki karmaşıklığa karşın, bizim isteklerimiz çok yalın.

Suç örgütlerini kuranların ve onlara görev verenlerin, bir an önce yargı önüne çıkartılmasını istiyoruz.

Olayları soruşturan kişi ve mercilere baskı yapılmamasını istiyoruz. Kirli işlerin ve ilişkilerin devlet sırrı, şemsiyesi altında gizlenmemesini istiyoruz. Devletin kendi yurttaşları aleyhinde çalışacak servisler kurmamasını istiyoruz. Ülkemizin, tüm uluslararası platformlarda, faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar ve dünya uyuşturucu trafiğindeki yüzde 80’lik payı ile anılmaktan çıkmasını istiyoruz. Ve tüm bunların, demokratik yaşam içinde, demokratik yöntemlerle bir an önce gerçekleşmesini istiyoruz.

Bu ülkenin esnafı, emeklisi, işvereni, işçisi, memuru, öğrencisi, sanatçısı, yazarı, serbest meslek çalışanı olarak, imzalarımızla anlatmak istediğimiz şeyler, sadece bunlardır.”

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here