Sultan II. Mustafa

0
27

 

6 Şubat 1995’de dünyaya gelen II.Mustafa 22.Osmanlı sultanıdır. Saltanatı boyunca önemli seferler yapan Sultan II.Mustafa aynı zamanda Osmanlı’nın sefere çıkan son padişahıdır. Babası IV.Mehmed döneminde düzenlenen 2.Viyana Kuşatması‘nın başarısızlıkla sonuçlanması ve tahttan indirilmesi sonucunda yeni padişah kendisi olmuştur. Fakat II.Mustafa tahta çıktığında hâlen çok büyük savaşlar devam etmekteydi. Sultan önce 1695 yılında Avusturya’ya seferler düzenledi. Bu seferler sonucunda Osmanlı bazı zaferler elde etti. Bunun üzerine 1696 yılında Avusturya üzerine ikinci defa sefer yapıldı ve Osmanlı buradan da zaferle ayrıldı. 1697 yılında bu zaferlerine yenisini eklemek isteyen Osmanlı hazırlığa girişti. Fakat Osmanlı İmparatorluğu ağır bir kayıp yaşadı. Önemli devlet  adamlarından bazılarını ve çok sayıda askeri bu savaşta kaybetti.

Ruslar,Venedik ve Lehler’de saldırılara devam etttiler. Osmanlı’nın büyük bir yenilgi alacağı ortadaydı nitekim öylede oldu. Tarihler 1699‘u gösterdiğinde diğer devletlerinde araya girmesiyle tarihimizin en ağır anlaşmalarından biri olan “Karlofça Anlaşması” imzalandı.

Karlofça Anlaşmasının Maddeleri Nelerdir ? Önemi Nedir ? 

Karlofça önemli ölçüde toprak kaybettiğimiz ilk anlaşmadır. 26 Ocak 1699’da Osmanlı – Kutsal İttifak Devletleri arasında imzalanmıştır. Kutsal İttifak devletlerini Roma-Cermen İmparatorluğu, Avusturya, Venedik, Rusya ve Lehistan oluşturuyordu. Karlofça Anlaşmasının bir diğer özelliği ise gerileme döneminin başlangıcı olarak sayılmasıdır. Bu antlaşmadan sonra Avrupa, Osmanlı Devletine karşı saldırıya, Osmanlı ise savunmaya geçmiştir. 

Maddeleri :
* Podolya ve Ukrayna Lehistan’a verildi.
* Mora Yarımadası,Dalmaçya Kıyıları ve Ayamavra Adası Venediğe verildi.
* Erdel ve Macaristan (Temeşvar ili ve Banat yaylası hariç) Avusturya’ya verildi.
* Antlaşma 25 yıl sürecektir.
*Antlaşma Avusturya’nın garantörlüğü altında olacaktır.

Edirne Vakası Nasıl Olmuştur ?
Olay Padişahın Hocası Feyzullah Efendinin İstanbul’a getirilerek Şeyhülislam yapılmasıyla başlamıştır. Feyzullah efendi devlet işleriyle ve atamalarla ilgilenmesinden dolayı bazı kesimlerle anlaşamadığı ve olayın bu yüzden çıktığıda söylentiler arasındadır. Devletin ekonomik sıkıntıya girmeside isyanın fitilleyici nedenlerinden birisidir.

17 Temmuz 1703‘te başlayan isyana yeniçeriler ve halktan katılım olmuştur. İstanbul’da güç kazanan isyancılar sadrazamı ve şeyhülislamı değiştirmiş ve o sırada Edirne‘de olan Sultan 2.Mustafa’yla görüşme talebinde bulunmuşlardır. Bu görüşmeler sonucunda netice alınamayınca İsyan kuvvetleri 20 Ağustos’da Padişahı tahtından indirmeye Edirneye gittiler. Alınan önlemler başarılı olamayınca 2.Mustafa tahttan indirilerek yerine kardeşi III.Ahmet getirildi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here