Sübye Nedir? Kavun Çekirdeği Şerbeti Tarifi

0
21
Sübye nedir kavun çekirdeği şerbeti tarifi
Sübye nedir kavun çekirdeği şerbeti tarifi

Sübye şerbeti Kurban Bayramı sofralarınızın favorisi olabilir. Bayramda içecek ikramı yapmak isteyenler tam da kavun mevsiminde olduğumuz için kavun çekirdeği şerbeti yapabilirler. Sübye şerbeti ya da kavun çekirdeği şerbeti olarak bilinen bu lezzet yüzyıllar öncesinden gelen bir Ege tarifi.

Sübye şerbeti tarifine öncelikle sübye nedir, onu açıklayarak başlayalım. Sübye kavun çekirdeği demek. Sübye şerbetinin ana malzemesi de kavun çekirdekleri. Sübye şerbeti tarifi için ilk yapmanız gereken kavun çekirdeklerini güneşte kurutmak olacak. Eğer bayrama sübye şerbeti yapmak istiyorsanız şimdiden çekirdekleri kurutmaya başlayın deriz. Çünkü tam kıvamına gelmesi bir kaç gün alabilir.

Sübye şerbeti yapmak için gerekli malzemeler listesi çok da kabarık değil. İhtiyacınız olanlar 2 su bardağı kavun çekirdeği, 4 su bardağı içme suyu ve 1 su bardağı toz şeker.

Sübye şerbeti yapılışı ise şöyle:

Kavun çekirdekleri kavunun lifli kısımlarından ayrılıp, yıkanır. Tepsiye yayılıp, güneşte iyice kurutulur. Güneşte kurutulmuş kavun çekirdeklerine çok az şeker eklenip, havanda veya mutfak robotunda parçalanır. Kaynayan suya parçalanmış çekirdekler ve şeker eklenip, beş dakika kadar kaynatılır. Ocaktan alınıp, soğutulur. Buzdolabında bir gece bekletilir. Rengi beyazlaşan sübye temiz bir tülbentten geçirilip, cam sürahiye alınır. İstenirse buz ilavesi ile soğuk servis edilir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here