Su Neden İletken?

0

Yale araştırmacıları suyun neden iletken olduğunu anlamışlardır. Bu mülkün anlaşılmasında kullanılan yeni teknik, su ve diğer maddelerin gizemlerini de çözecek.

İletken Su

Yale Üniversitesi kimya profesörü Mark Johnson liderliğindeki bir araştırmacı ekibi, ilk kez su moleküllerinde oluşan bu elektron aktarımının spektroskopik anlık görüntülerini kaydetti. Grotthuss mekanizması adı verilen 200 yıldan fazla fenomen, bilim insanlarını şaşkına çevirdi. Washington Üniversitesi‘nden araştırmacı Anne McCoy, “Kimya ve biyolojideki bu temel süreç, kesin bir açıklama getirmedi.” dedi.

Kimyasal moleküler seviyedeki suyun kimyasını inceleyen Johnson takımına bir avantaj sağladı. Özellikle, kimyasal süreçleri dondurarak moleküller geçici hallerinde yakalanarak Grotthuss mekanizması nedeniyle yapısal değişikliklerini ortaya koyduk. Görüntüleri keskinleştirmek için, yalnızca birkaç “ağır su” molekülüyle çalıştılar ve bunları mutlak sıfırla dondurdular.

 

Suyu Daha İyi Anlamak Diğer Maddelerin Gizemlerini de Çözüyor

 

Science‘da yayınlanan çalışma çığır açıcı. “Temelde, renk kodlanmış yapısal bilgileri ortaya çıkaran bir çeşit Rosetta Taşı ortaya çıkardık” diyor Johnson. “Bir filmin çerçeveleri gibi uyumlu çarpıklıkların bir dizisini açığa çıkardık.”

 

Bu su ve onun iletken özellikleri hakkında yeni bilgiler verir; bu dünyadaki birçok kimyasal tepkinin bir parçası olan bir fenomendir. McCoy, “Şimdi, bize büyük resmi gösterecek eksik parçaya sahibiz: protonlar suyun içinden nasıl geçiyor” diyor McCoy.

 

Bunun dışında, takımın kullandığı teknik de devrim niteliğinde. Aynı zamanda, suyun diğer özelliklerine (ör. Gizemli ikinci sıvı form ve karbon nanotüplerinde bulunduğu zaman kaynayan noktada katı dönüşme kabiliyeti gibi) zenginlik katmamıza izin verebilir ve diğer maddelerin gizemlerini de araştırır.

 

Her şey çok basit görünebilir, bu doğrudur; ama çoğu kez bol miktarda teknolojinin şu anda elimizde olan temel süreçlerini incelersek, dünyamızın işleyişi hakkında daha fazla şey keşfedebiliriz. Su ve iletken özellikleri kadar basit bir şey üzerinde daha fazla araştırma, daha önce özlediğimiz veya yanlış anlaşılan şeyleri ortaya çıkarabilir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here