Steve Wozniak Aslında Kim ?

1

Bilgisayar mühendisliği dehası.

Steve Wozniak 

Apple bilgisayarını bulan ekipte yer alan ve Apple Computer Company’yi kurulmasına yardım etmiştir. ABD’deki en zengin ve en ünlü mucitlerden birisidir.

Steve Wozniak Doğumu

Tam adı Stephen Gary Wozniak olan, 11 Ağustos 1950 yılında Kaliforniya’daki San Jose kasabasında annesi Margaret Wozniak ve elektrik mühendisi olan babası Jerry Wozniak’ın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Sekiz yaşındayken, Lockheed Füzeleri ve Uzay Şirketi’nde çalışan babasının işine daha yakın olması için Sunnyvale’ye ailecek taşındılar. Wozniak, dördüncü sınıftayken matematikle ilgilenmeye başladı. Bir öğretmenin büyük katkıları ve teşvik etmesi ile matematik konusunda kendini geliştirdi. Wozniak kitap okumayı severdi; En sevdiği kitap, babasıyla uçaklar ve roket gemileri icat eden genç bir mühendis olan Tom Swift ‘dir. Beşinci sınıfta, telsiz operatörlüğü hakkında bir kitap okuduktan sonra, Wozniak kendi radyo vericisi ve alıcısını bir kitten kurdu. 11 yaşında, “ticktacktoe” adlı bir bilgisayar kurdu. Ayrıca, Little League takımında oynadı ve yüzme dersleri aldı.

Steve Wozniak Eğitimi

Cupertino Ortaokulu başlayan Wozniak, Bay Area Science Fair isimli etkinlikte en iyi elektronik projelerinden birini hazırlayarak mavi bir kurdele kazandı. Ekleme ve çıkarma yapan bir bilgisayar tasarladı. Homestead Lisesine başlayan Wozniak, elektronik ve matematik dersleri için çok ileri seviyedeydi. Elektronik öğretmeni, bilgisayarlarını programlamak için onu büyük bir elektronik şirketi olan Sylvania’ya gönderdi. 1966’da Homestead’da en iyi matematik öğrencisi olarak ödül kazandı, Santa Clara Üniversitesi’nde seminerlere katıldı ve matematik Scholastic Aptitude Testinde 800 puan aldı.

Wozniak, Colorado Üniversitesi’nde yüksek okul eğitimine başladı. Ailesi devletten eğitim parasını alamadığı için Wozniak, California’ya geri döndü. Son sınıf yılı için Berkeley’de ki California Üniversitesi’ne gitti. Orada daha sonra Apple Computer’da iş ortağı olacak olan Steve Jobs’un yardımıyla yasadışı telefon görüşmeleri yapmak için “küçük mavi kutu” tasarladı. 150 $ ücretle diğer öğrencilere sattı. Taklit etme yeteneğine sahip olan Wozniak, kutuyu Vatikan’ı kandırmak için kullandığını ve yalnızca keskin kulaklı bir piskoposun Papa ile konuşmasını “Sen Henry Kissinger değilsin” diyerek engellediğini söyledi.

Steve Wozniak  Apple

Gençlik yıllarının sonunda Wozniak, Kaliforniya’daki bir elektronik şirketi olan Hewlett-Packard (HP) ‘de göreve başladı. Birkaç ay sonra tam bir mühendis oldu. Bilgisayar devriminin merkezinde olan HP,  ileri teknolojisi ve rahat atmosferi nedeniyle Wozniak’a uyuyordu. Şirket, çalışanların gece kendi projelerinde çalışmasına izin verdi. Bunu değerlendiren Wozniak,  bilgisayarlar ve bilgisayar oyunları için ilk grafiklerin bazılarını yarattı. Atari’de çalışan Steve Jobs, kısa süreli bir projede çalışması için onu davet etti, 4 gün içinde projeyi yapıp 850 $ ödül kazandı. Wozniak yıllar sonra Jobs’un çok daha fazla para aldığını öğrendi. Bu durum arkadaşlıklarının ileri ki yıllarda bozulmasında önemli bir etkendir.

Wozniak ve Jobs, Silikon Vadisi mühendislerinin fikir alışverişinde bulunduğu ve buluşlarını gösterdikleri toplantılara katıldı. Bu toplantılar, Wozniak’ın ucuz bir kişisel bilgisayar tasarlamasına neden oldu. Programlamanın, ekonomikleşmenin ve eğlencenin kolay olması gerektiğine karar verdi. Ocak 1976’da evlendiği kadın  Alice Robertson’la tanıştı.

HP’de çalışan Wozniak, bilgisayar tasarımını tamamladı. Jobs bunu gördüğünde bunun ticari bir başarı olabileceğini düşündü ve onu pazarlamak istedi. Wozniak, işini bırakmazken, Jobs’la bir bilgisayar şirketi kurmayı kabul etti. Wozniak’a göre, “Hiç para kazanmayı beklemedik, ancak bir kez hayatımızda bir iş yapmak için bir fırsat.” Jobs, “Apple” adıyla geldi, çünkü bir zamanlar Hindistan’da bir elma bahçesinde çalışmıştı. Apple Computer Company resmi olarak 1 Nisan 1976’da kuruldu. Para toplamak için kişisel eşyalar sattıktan sonra, Jobs ailesinin garajında ​​çalışmaya karar verdiler. Şans ve kararlılıkla, bir ay sonra 100 bilgisayar için toplam 50.000 dolarlık bir sipariş aldılar. Bilgisayar iş yerinde gösterildiğinde, yönetim, kişisel bilgisayarının iş odağına uymadığına karar verdi. Ortaklar sonunda 175 adet Apple I bilgisayarı sattı.

Wozniak hala HP için çalışıyorken, geceleri de Apple’ı iyileştirmek için çalışırken,Jobs bunu nasıl pazarlayacağını düşünüyordu. Jobs, şirketi işletmek için 33 yaşında emekli olmuş bir pazarlama dehası olan Mike Markkula’yi işe aldı. Kısa bir süre sonra, Wozniak’ın gece çalışmaları, bilgisayar uzmanı insan  yerine ortalama bir insana yönelik geliştirilmiş bir Apple II isimli bilgisayar yapıldı. Ses, bilgisayar animasyonu, yüksek çözünürlüklü görüntüler ve genişletilmiş oyun oynama kabiliyeti vardı. Tecrübeli Markkula, on yıl içinde 500 milyon dolarlık satış öngören bir iş planı yazdı ve 250.000 dolarlık parasını kendi girişimine yatırdı. Neticede, Ekim 1976’da Wozniak HP’den istifa etti.

1977 yılının Ocak ayında üçlü Apple Computer’ı bir araya getirdi. Firma iki katına daha büyük bir alana taşındı, giderek büyüyen bir kadroya girdi ve dikkat çekici bir logo aldı. Gökkuşağı renklerinde bir elma. Apple II’nin lansmanı ilk defa West Coast Computer fuarında yapıldı. Sadece 1.298 USD fiyatla, bilgisayar büyük bir başarıydı. Şirket, ilk yılının sonuna gelindiğinde 42.000 dolar kârla bir milyon doların neredeyse dörtte birini satış yapmıştı.

Bu sırada Wozniak’ın evliliğinde sorunlar vardı. Sosyal becerilerinden yoksun olması ve bilgisayarlarla olan saplantısı, karısı Alice’i giderek tecritte hissettiriyordu ve dört yıl evlilikten sonra boşandılar. Alice, servete dönüşen bir boşanma anlaşmasında Wozniak’ın Apple hisselerinin üçte birini aldı.

Ayrılıktan sonra, Wozniak işkolik oldu. Bu süre zarfında, Apple bilgisayarını bir yazıcıya bağlamanın yolunu geliştirdi, böylece daha kullanışlı hale geldi. Ayrıca, taşınması ya da saklanmadan erişilebilmesi için bilgisayar belleğine konulabilecek bilgiler içeren çıkarılabilir bir plastik disk geliştirdi. Bu yenilikler, ortalama insanların Apple bilgisayarını kullanma kabiliyetini büyük ölçüde arttırdı. 1978 yılının sonuna gelindiğinde, Apple satışları on kat arttı ve Apple’ı Amerika’nın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri haline getirdi. Apple bilgisayarlar artık 300’den fazla bayi tarafından stoklanıyordu. 1979’da Apple bin kişiyi istihdam etti.

Bu noktada hem Wozniak hem de Jobs, Markkula gibi iş adamları tarafından yönetim kurulundan uzaklaştırılıyordu. Wozniak çok iyi tanınmıştı, sık sık basın ve televizyon ile konferanslar ve röportajlar vermesi istendi. Apple II şimdi dünyanın en çok satan bilgisayar olmasına rağmen şirket, IBM kişisel bilgisayarı ile karşılaştırılabilir küçük bir ticari bilgisayar olan Apple III’ü geliştirerek ön planda karar kıldı. 3000 $ ‘ın altında fiyatlandırılmış olmasına rağmen, bilgisayar iyi satmadı çünkü donanım hataları yaşadı ve kötü değerlendirmelere yol açtı. Bunun için çok fazla yazılım geliştirilmedi.

 

 

Steve Wozniak Uçak Kazası

Wozniak, uçuş eğitimine başladı. Şubat 1981’de arkadaşlarını Los Angeles’a uçururken,pilotluğunu kendisinin yaptığı  uçağı düşürdü ve uçaktaki çoğu kişinin ölümüne sebep oldu. Kazanın sebebi,Wozniak’ın uçağı hafif kaldırıp sonra geri düşürmesidir. Kaza sebebi tamamen pilotaj hatasıdır. Kazanın sonucu olarak Wozniak’ta geriye dönük bellek yitimi  ve geçici ileriye yönelik bellek yitimi görülmüştür. Kaza anını, hastanede kaldığı zamanları hatırlamaz. Hastaneden çıktıktan sonra kaza öncesindeki hayatına devam etmiştir ancak çoğu zaman günleri birbirine karıştırmıştır. Ta ki Apple’ın ilk zamanlarında muhasebe bölümünde çalışan kız arkadaşı Candice Clark’a başına herhangi bir kaza gelip gelmediği soruncaya kadar. Kız arkadaşı olayı anlattığında kısa süreli hafızası yerine gelmiştir. Başına gelen uçak kazası, Woz ‘un hayatındaki ikinci dönüm noktası olmuştur.Bir süre sonra Clark ile evlenmiştir. Wozniak ve Candi Clark’ın üç çocuğu oldu fakat 1987 yılında boşandılar.

Ölümün bu kadar yanına yaklaşmış olmak, Woz’un aslında daha önceden verdiği ama söylemeye uygulamaya cesaret edemediği kararları için çok güzel bir kılıf olmuş ve hemen gidip istifa etmiştir.

Steve Wozniak, kurucu ortağı olduğu Apple Computer’daki tam zamanlı işinden 6 Şubat 1987 tarihinde ayrılmıştır. Tam zamanlı işinden ayrılsa da hala bir çalışan olarak maaş almakta ve şirket hissesini elinde tutmaktadır. Steve Jobs ile bağlarını koparmamıştır.

Apple’a Dönüş

1982’de Wozniak, Apple Computers’ın Apple II bölümüne geri döndü. Şirkette dönüşü acılı oldu. Wozniak daha ucuz bir versiyonu daha sonra Macintosh olarak adlandırılan Lisa adı verilen yeni bir bilgisayar tasarlamaya başladı. Bir fare, klasörler ve açılır menüler ve görüntülenen resimler vardı. Macintosh’un gelişmesi Jobs’un liderliğindeki departman ve Apple II departmanı arasında daha fazla sürtüşme yarattı. Jobs ile Wozniak arasında gergin ilişkiler vardı. Apple II’nin 1982’de milyarlarca dolar satış yapan bir bilgisayar olarak kabul edilmediğini belirtti. Jobs, Apple II’nin eskimiş olduğunu düşünüyordu. Şubat 1985’te Wozniak Apple’ı ikinci defa bıraktı.

Apple’dan Sonrası

Wozniak, ev aletlerini kontrol eden kızılötesi uzaktan kumanda cihazı geliştirmek için yeni bir şirket olan CL9’u kurdu. Wozniak’ın Apple’dan çıktığı için ihanete uğradığını düşünen Jobs’la kavga etmeye devam etti. Wozniak, Jobs’ın kazanılan parayı Breakout oyununun gelişiminden eşit olarak ayırmadığını keşfettiğinde, ilişkileri daha da gerildi.

1989’da Wozniak başarısız CL9’u sattı. O zamandan beri, Tech Museum of Innovation, Children’s Discovery Museum ve San Jose-Cleveland Balesi de dahil olmak üzere, San Jose’deki çeşitli hayır kurumu bağışta bulundu.

Apple’dan sonra Wozniak’ın yaptığı en iyi iş Tetris oyunudur. Oyun üst üste yıllarca satış rekorları kırmıştır.

Wozniak’ın Popüler Kültüre Etkisi

Wozniak sonrasında öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Eğitim alanında hiçbir ücret almadan, teknoloji geliştirme programlarında öğretmenlik yapmıştır.

2001 senesinde Woz isimli şirketi kurmuş,GPS üzerine çalışmalar yapmış fakat 2006 yılında şirketi kapatmıştır.

Bir süre sonra Woz-U isimli internette genç girişimcilere eğitim veren web sitesini kurmuştur.Woz U, yalnızca yazılım geliştiricilerine ve bilgisayar destek uzmanlarına yönelik programları ile 2019 yılında kullanıma hazır olacaktır. Woz-u eğitim programları haricinde yapay zekanın gelişmesi işsiz kalabilecek  insanların buna karşılık ne tür işler yapacağı üzerine de eğitimler vermektedir.

Wozniak günümüzde de okullara bilgisayar yardımı yapmakta ve bir yandan da öğretmenliğe devam etmektedir. Fusionio isimli şirkette mühendis-bilim adamı olarak çalışmaktadır.

Wozniak, Apple marka telefon kullanmamaktadır.Yaptığı açıklamalarda da Apple telefonları beğenmediğini sık sık açıklamaktadır.

1989’da Suzanne Mulkern ile tanıştı ve 1990’da evlendiler. Hala da evlilikleri devam etmektedir.

 

Suzanne Mulkern

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here