Steve Jobs Kimdir ?

0

Steve Jobs Kimdir?


24 Şubat 1955 tarihinde ABD/San Francisco’da dünyaya gelmiş teknoloji dehasıdır.

Suriye asıllı bir baba ve Amerikan bir annenin oğludur. Annesi Carole Schieble, babası ise politik bilim profesörü Abdulfattah John Jandali’dir. Fakat annesi Jobs’a hamile kaldığı dönemde evli olmadıkları gerekçesiyle çocuklarını Paul ve Clara Jobs ailesine evlatlık olarak vermek zorunda kaldılar. İşçi sınıfa mensup olan aile evlatlık edindikleri bu çocuğa Steve adını verdiler. Bu sebeple çocukluğunu Mountain Wiew’da geçiren Jobs ilk Apple bilgisayarını da çocukluğunun geçtiği bu evde yapacağından habersizdi.

1972 yılında ABD/California’ da bulunan Homestead High School’dan mezun olup aynı yıl içerisinde (1972) Portland Oregon’da ki Reed University’e başvuruda bulunmuştur. Başvurusu kabul edilmesine rağmen üniversite hayatına ve akademik disipline uyum sağlayamadığı için henüz birinci dönemin sonundayken okulu bırakmıştır. “Atari” adında bir kuruluşta çalışmaya başlayan Jobs, bu dönemde “Homebrew Computer Club” ile yani “Ev Yapımı Bilgisayar Yapan Kulüp” ile tanıştı ve bu kulübün bir üyesi oldu. Bu kulübün bir üyesi olan Woznial adında bir arkadaşının Jobs’ların garajında yaptığı anakart bir devrin başlangıcı olmuştu. Çünkü klavyede basılan harfi ekrana yansıtabiliyordu, bu bir ilkti.
1 Nisan 1976′ da Apple kuruldu. Wozniak’ın yaptığı Apple 666.666$’dan satışa sunuldu. Jobs’un buradaki görevi ise üretim için kaynak sağlama ve pazarlama yapmaktı. Kuruluşundan bir yıl sonra yani 1977 yılında Apple şirketleştirildi. Kullanıcı dostu olan, renkli grafikler oluşturabilen ilk kişisel bilgisayarı yani Apple II’yi ürettiler. Büyük bir kitle tarafından merak toplayan Apple II’nin yakaladığı başarı sayesinde şirketin sermayesi 1 milyon$’a ulaştı.

Bu sıralarda Jobs’un kişisel hayatı da oldukça karmaşıktı. 23 yaşındayken kız arkadaşı Chrisann Bennan’dan bir kız çocuğu oldu. Kıza Lisa adını verdiler fakat Jobs kısır olduğunu ve Lisa’nın kendi kızı olamayacağını iddia ederek dava açtı ama yine de sonraları kızını kabul etti fakat kızının annesi olan Chrisann Bennan ile evlenmedi.
1991 yılında ise yani 36 yaşındayken 27 yaşında ki Laurene Powell ile evlenmiştir. Bu evliliğinden ise Red(1991), Erin(1995) ve Eve(1998) adlarında üç tane çocuğu olmuştur.
1982 yılında ise şirketin geliri 1 milyar$’a kadar yükselmiştir.
1983 yılında piyasaya sürülen “Lisa” adlı model yenilikçi olmasına rağmen çok maliyetli olduğu gerekçesiyle 2 yıl sonra piyasadan çekildi. 1984 yılında “Macintosh” adlı model piyasaya çıktı. Ve Apple’ın reklamları yapılmaya artık herkes tarafından bilinmeye, tanınmaya başlandı.

Steve Jobs “Next” isimli donanım ve yazılım şirketini kurdu, ünlü animasyon şirketi “Pixar”ı satın aldı.
1989 yılında kendi markası olan Next’in ilk bilgisayarı 6.500$ fiyat ile piyasaya sürüldü. Bu bilgisayar o zamanlar çok satılmasa da yazılımı bugün ki “Mac” ve “Apple”ın temelini oluşturmuştur.
1993 yılında şirket zarar yazmaya başladı ve piyasada ki rekabetin kızışmasıyla Windows’un gerisinde kaldı. Apple’ın o zaman ki CEO’su çözümü Jobs’un şirketi olan Next’i satın almakta buldu ve öyle de yaptı. 1996′ da Jobs, Apple’a geri döndü bu sefer danışman olarak. Apple hala kan kaybetmeye devam edince Jobs işlerin başına geçirildi ve Apple’ın CEO’su oldu. Apple’a geldiğinde ilk işi tutmayan veya beğenilmeyen projelerden kurtulmak oldu. Renkli iMAC masaüstü bilgisayarların üretilmesiyle Apple kaybettiği gücünü geri kazanmaya başladı. 2001 yılında iPOD’u yani mp3 playeri piyasaya sürdü ve başarısına başarı katmaya devam etti. 2007 yılında ise ilk İPHONE ile tanıştık. 2008 yılında Macbook Air hafifliği ve şık tasarımıyla piyasaya çıktığı andan itibaren herkesi kendine hayran bıraktı. 2010 yılında ise iPAD hayatımıza girdi ve ezberlerimizi bozdu. Is hayatı bu hızla devam ederken kendisi 2009 yılında karaciğer nakli oldu. 2011 yılında izne cıktı ve aktif olarak işi bıraktığını fakat hala CEO kalarak kararları kendisinin vereceğini çalışma arkadaşlarına ve bizlere bildirdi. 24 Ağustos 2011 yılında istifa eden Jobs İPHONE 4s’in lansmanından bir gün sonra yani 5 Ekim 2011 tarihinde yani 56 yaşındayken vefat etmiştir.

Teknolojiye kattığı sayısız yenilikten sonra Steve Jobs’a bir deha demek pek de yanlış olmaz..

Kerem Aşıgül
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here