Stefan Zweig Kimdir?

0
16

Varlıklı bir babanın çocuğu olan ve dolayısıyla geçim sıkıntısı yaşamayan Stefan Zweig küçük yaşlardan itibaren kültür ve edebiyat alanında eğitim görmüş;İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca öğrenmiştir. İlk şiirlerini henüz lisedeyken yazan Stefan Zweig bu zamanlarında ünlü alman şair Maria Rilke’den etkilenmiştir. Viyana ve Berlin üniversitelerinde felsefe öğrenimi gören Zweig, bu yıllarda bazı şiir çevirileri yapmıştır.

Bu zamanlarda Dünya’da I.Dünya Savaşı patlak vermiş ve Stefan Zweig’de gönüllü olarak Viyana’da savaşa katılmıştı.Savaş sonrasında Salzburg’da yaklaşık 20 yıl yaşayan Stefan Zweig, bir çok eserini bu dönemde kaleme almıştır. Edebiyatta yukarılara tırmanan Zweig, en güzel eserlerini Salzburg’da ki villasında yazmıştır. Zweig bu dönemde önde gelen yazarlarla da dostluklar kurmuştur.

Fakat tarihler 1933’ü gösterdiğinde Zweig’i pek iyi günler beklemiyordu. O yıllarda Nazilerin Yahudilere gösterdiği baskıcı tutumundan Zweig’de nasibini almıştır. Kendisininde bir Yahudi olmasından dolayı kitapları toplatılmış ve evi basılmıştır. Bu baskılar sonucu ülkesini terk eden Zweig bir çok ülkede bulunmuş fakat hiçbir yerde mutluluğu ve huzuru yakalayamamıştır. İlk evliliğini sonlandırmasının ardından Zweig, Londra’da yeni bir evlilik yapmış ve İngiliz vatandaşlığına geçmiştir. Daha sonra Brezilya’ya yerleşen Stefan Zweig, dünyadaki kaosun ve faşizmin kalıcı olacağını düşünmüş ve bunun sonucundan duyduğu umutsuzluk ve karamsarlık nedeniyle karısıyla birlikte intihar etmiştir.

Stefan Zweig’in İntihar Mektubu

Özgür iradem ve açık bir bilinçle bu yaşamdan ayrılırken, son bir sorumluluk yerine getirilmeyi bekliyor: Bana ve işimi yapmama huzurlu bir ortam sunan harika ülke Brezilya’ya içten teşekkürlerimi sunmak. Her yeni günle bu ülkeyi daha çok sevmeyi öğrendim, ruhsal anavatanım Avrupa kendi kendini yok ettikten ve ana dilimin dünyası yok olduktan sonra, dünyanın hiçbir yerinde hayatımı bu kadar severek yeniden kuramazdım. Ama altmışıncı yaştan sonra tam anlamıyla yeniden başlamak çok özel bir güç gerektiriyor. Ve benim gücüm yıllar süren vatansız yolculuklardan sonra iyice tükendi. Bu nedenle hayatımı doğru zamanda ve doğru bir şekilde sonlandırmamın iyi olacağına inanıyorum. Ki hayatım boyunca tinsel uğraşım en büyük haz kaynağım ve kişisel özgürlüğüm en yüce değerim oldu. Bütün dostlarımı selamlarım! Hepsine uzun geceden sonra gelen tanın kızılllığını görmek nasip olsun! Ben, her zamanki sabırsızlığımla önden gidiyorum.”

Stefan Zweig Petropolis 22.11.1942

 

Stefan Zweig’den Alıntılar

Ve insanların arasında yalnız olmaktan daha korkunç bir şey yoktur. (Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu)

Bize hiç bir şey yapılmadı, yalnızca tam bir hiçliğin içine koyulduk, çünkü bilindiği gibi dünyada hiçbir şey insan ruhunu hiçlik kadar baskı altına alamaz.(Satranç)

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.(Olağanüstü Bir Gece)

Ölmem sana acı verecek olsaydı eğer, o zaman ölmezdim.(Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu)

Mutsuzluk insanı kırılgan, sürekli ızdırap ise dar kafalı yapar.(Sabırsız Yürek)

İnsan sabahtan akşama kadar bir şey olmasını bekler ve hiçbir şey olmaz. Bekleyip durur insan. Hiçbir şey olmaz. İnsan bekler, bekler, bekler, şakakları zonklayana dek düşünür, düşünür, düşünür. Hiçbir şey olmaz. İnsan yalnız kalır. Yalnız. Yalnız…(Satranç)

 

Cihan Akhan
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here