Stefan Zweig Kimdir?

0
17

Roman, Biyografi, Oyun Yazarı ve Gazeteci.

Dünyaca ünlü yazar Zweig, 28 Kasım 1881’de Viyana’da dünyaya gelmiştir. Varlıklı ve kültürlü bir Yahudi ailenin oğludur. Babası tekstil üreticisi Moriz Zweig ve annesi bankacı Ida Brettauer‘dir. Ailenin ikinci çocuğu olan Zweig, küçük yaşlardan itibaren kültür ve edebiyat alanında eğitim görmeye başlamıştır. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca dillerini öğrenmiştir. Zweig, Viyana Üniversitesi’nde felsefe öğrenimi görmüştür. İlk şiirlerini lisedeyken yazmıştır. 1901’den sonra Fransızca yazan Paul Verlaine ve Baudelaire’nin şiirlerini Almancaya çevirmiştir.

1907-1909 yılları arasında dünya turuna çıkmıştır. Seylan, Gwalior, Kalküta, Varanasi, Yangon, ve Kuzey Hindistan’ı gezmiştir. 1991’de New York, Kanada, Panama, Küba ve Porto Riko’yu kapsayan Amerika yolculuğu yapmıştır. 1914 yılında ise şair Emile Verhaeren‘in yanına Belçika’ya gitmiştir. Zweig, Belçika’dayken  Birinci Dünya Savaşı başlamıştır ve Viyana’ya geri dönmüştür. Bunun üzerine Zweig, savaş arşivine memur olarak atanmıştır. Savaştan sonra Avusturya’ya dönmüştür ve Salzburg’a yerleşmiştir.

1920 yılında iki çocuklu olan Frederike Von Wintemit ile evlenmiştir. Yaklaşık yirmi Salzburg’da yaşamıştır. Zweig’in hayatının en verimli yılları olmuştur. Villa satın almıştır ve pek çok eserini bu villada yazmıştır. Kısa sürede pek çok kişiyle tanışmış ve ününü duyurmuştur.

1933 yılında Nazilerin yakmaya başladığı kitaplar arasında Zweig’in kitapları da yakılmıştır. 1934’te villası basılmıştır ve silah araması yapılmıştır.  Bunun üzerine Zweig ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır. Londra’ya yerleşmiştir. Fakat burada da kendisini rahat hissedememiş taşınmıştır. 1937′ de eşi Frederike’den ayrılmıştır ve bir yıl sonra Portekize yanında Lotte Altman adında bir kadınla gitmiştir. 1939’da Lotte Altman ile evlenmiştir ve eşinden esinlenerek yazdığı “Sabırsız Yürek” adlı eserini yayınlamıştır. 1940’ta eşi ile Avrupa’dan ayrılmıştır. New York, Arjantin’e, Paraguay’a ve Brezilya’ya gitti. 1941’de “Brezilya Geleceğin Ülkesi” kitabını yayınladı ve Brezilya’ya yerleşme kararı aldı.

1941’de Montaigne üzerinde çalışmaya başlamıştır ve bir eser yazmaya başlamıştır. Bu eser dünyanın eskisi gibi olamayacağını anlattığı eski günlere özlemini anlatan bir eserdir.

Avrupa’nın içinde olduğu durumdan dolayı üzülen ve hayal kırıklıkları nedeniyle, Petropoliste ki evinde karısıyla beraber uyku hapları içerek intihar etmiştir. Petropoliste devlet cenaze töreni ile defnedilmiştir ve evi müzeye dönüştürülmüştür.

Dünyayı değiştiremiyorsan dünyanı değiştirirsin. Hepsi bu. / Stefan Zweig

Eserleri:

 • Bir Kadının Yirmi Dört Saati
 • Karışık Duygular
 • Yarının Tarihi
 • Satranç
 • Dünün Dünyası
 • Tehlikeli Merhamet
 • Günlükler
 • Bir Yüreğin Ölümü
 • Ruh Yoluyla Tedavi
 • Freud ve Öğretisi
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here