Stanford Üniversitesi Kuruluşuyla Şaşırtıyor

0
28

Hayatımızda kötü diye değerlendirdiğimiz olaylar olabilir hatta bizim değerlendirmemize kalmadan çok kötü olaylar yaşayabiliriz ama bunun sonucunda   bir anda dünya için çok mühim şeyler yapacağımızı aklımız kestirmez. Şimdi anlatacağım olay da böyle, bir acının yarattığı başarı öyküsü…1 Ekim 1891 – ABD’nin California şerinde Stanford Üniversitesi kuruldu.

 

Harvard Üniversitesi‘nde meraklı gözlerin üstünde olduğu, kıyafetleriyle değerlendirildiğinde geldikleri yerle çok zıt olan yaşlı bir çift. Ne işleri var bunların burda? sorusunu akıllardan geçirmemek mümkün değildi.

Utana sıkıla rektör bürosundan içeri giren çift rektörle görüşmek istediklerini sekreterliğe bildirdiler ama ne yazık ki rektörün onlara ayıracağı bir saniyesi bile yoktur. Yaşlı kadın çekingen bir tavırla Bekleriz der saatler geçer ama rektör yoktur

Sonunda genç rektör birkaç dakikasını ayıracağını söyleyerek görüşmeyi kabul eder. Yaşlı çift Harvard’da okuyan oğullarını bir yıl önce bir kazada kaybetmişlerdi. Oğulları, burada öyle mutlu olmuştu ki, onun anısına okul sınırları içinde bir yere, anıt dikmek istiyorlardı. Bunu Rektöre bildirdiler ama bildirmez olaydılar!  Rektör, bu dokunaklı öyküden duygulanmak yerine öfkelenir.  “Biz Harvard’da okuyan ve sonra ölen herkes için bir anıt dikecek olursak, burası mezarlığa döner…”
“Hayır, hayır” 
diyerek haykırdı, yaşlı kadın. “Anıt değil… Belki, Harvard’a bir bina yaptırabiliriz”. Rektör, kadının yıpranmış giyisilerine küçümseyici ve nefret dolu bir bakış atarak “Bina mı?” diyerek tekrarladı. “Siz bir binanın kaça mal olduğunu biliyor musunuz? Sadece son yaptığımız bölüm yedi buçuk milyon dolardan fazlasına çıktı.”
Yaşlı kadın, sessizce kocasına döndü: “Üniversite inşaatına başlamak için gereken para buymuş? Peki, biz niçin kendi üniversitemizi kurmuyoruz o halde?”
Rektör afalladı ne diyeceğini bilemedi. Yaşlı adam, eşini başıyla onayladı. Bay Jane Stanford ve bayan Leland Stanford, . Doğru California’ya, Palo Alto‘ya geldiler. Ve Harvard’ın artık umursamadığı oğulları için, onun adını ebediyen yaşatacak üniversiteyi kurdular: Amerika’nın en önemli üniversitelerinden birini STANFORD‘u 

 Amerika’nın seçkin üniversitelerinden biri olan Stanford 6 yıllık planlama ve inşanın ardından 1 Ekim  1891 tarihinde kapılarını öğrencilere açmıştır. Amerika’nın batısında Kaliforniya’nın kuzeyinde, Silikon Vadisi diye anılan bölgede yer almaktadır. Stanford’da birçok farklı dalda eğitim verilmekle birlikte, okulun adı özellikle mühendislik, biyoloji ve ekonomi dallarında dünyada lider konumda olan üniversitelerin arasında anılmaktadır.Kendisini dünyanın en büyük 2. kampüsü yapan 32 km²’lik, çok kıymetli bir arazinin üzerinde bulunan üniversitede, geniş bir lisans ve lisansüstü diploma yelpazesi bulunur. Bunların yanında dünyaca meşhur Tıp merkezi, birçok araştırma geliştirme bölgesi ve toplumsal projeler için ayrılmış alanlar da barındırır. 

Stanford, şu anda dünyadaki en büyük bütçeye sahip 3. üniversitedir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here