SSBC birliklerine Kafa Tutan OMON un kurucusu Cevadov

0
30

Azerbaycan lı asker,

 

Ruşen Cevadov 19 Ekim 1951 tarihinde Azerbaycan Laçın’de  dünyaya gelmiş, siyasi hayatı ve asker kimliğiyle dikkat çekmiştir.

 

Cevadov 22 yaşında Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesinden mezun olmuş başarılı bir cerrahtı. 29 yaşındayken SSBC DİN akademisine başladı.

 

Cevadov un antikomünist görüşleri ve eylemleri vardı. Bu düşünceleri yüzünden Afganistan askeri hizmet birliğine müracaatı kabul edilmedi. Bu reddedilme üzerine Cavadov askeri alanda kendi adımlarını atma ve kendi fikirleri yayma çabası içerisine girdi.

O dönemlerde yine kendisiyle aynı antikomünist görüşleri benimseyen kardeşi Mahir ile birlikte Tekamül adında bir parti kurdu.

1990 lı yıllara gelindiğinde ise Azerbaycan halkının SSBC ye karşı özgürlüklerini kazanma çabasına girmesinin ve bu doğrultuda güç kazanmaya başlamalarının ardından tarihin kanlı katliam sayfalarında yer alan Kara Ocak olayları cereyan etmiş, Kızıl Ordu Bakü de sivil halka ateş açmıştır. Yine bu olayda da Cevadov SSBC birliklerine karşı çıkarak Gence de çok ses getirecek bir isyan hareketi planladı. Yine kendisiyle aynı fikri savunan ve her olayda yanında olan kardeşi Mahir ve birlikte kurdukları Tekamül partisi üyeleriyle askeri bir güç halini almıştı. Bu askeri güce ise OMON yani Özel Amaçlı Polis Birimi adı verildi. Bu birim aynı zamanda Ermenilerin işgallerine karşıda büyük başarı timsalleri göstermişler adlarını herkese duyurmuşlardı.

 

1995 yılına gelindiğinde dönemin cumhur başkanı olan Haydar Aliyev e suikast girişiminde yine Ruşen Cavadov un kurmuş olduğu askeri birlik olan OMON ile talimatları Türkiye’den Susurluk davasında da adı geçen bazı kilit isimlerden aldığı öne sürülmektedir. Bu isimler Abdi İpekçi cinayetiyle de gündeme gelen  ve suikastin bir numaralı isimlerinden olan Abdullah Çatlı, Mehmet Özbay, Ayhan Çarkın, İbrahim Şahin gibi isimlerin darbe girişiminden üç ay önce Bakü ye cephanelik ve silah götürdükleri ve imkan sağladıkları söylenmekte. Yine bu kilit isimler Ruşen Cavadov un kurmuş olduğu OMON özel birliklerine de eğitim verdiği öne sürülmekte. Bu darbe girişiminde o dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel MİT ten aldığı haber doğrultusunda Haydar Aliyev i darbe konusunda uyarmış ve bu uyarma sonucu darbe Haydar Aliyev tarafından kanlı bir şekilde baştırılmıştır. Bu başarısız darbe girişimi ardından Mart 1995 yılında 400 kişi ve Ruşen Canadov  hayatını kaybetmiştir.

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here